تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا

نوشته شده در: ۱۴۰۱/۹/۲۳ چهارشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

در این مقاله قصد داریم تا شناخت کاملتری نسبت به لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا و تفاوت این دو لوله را برای شما عزیزان بازگو نماییم پس تا اخر این مطلب با ما همراه باشید.

 • 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 411 بازدید
تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا

لوله ها به عنوان یکی از مصالح ساختمانی و با توجه به نیاز های ساخت و ساز در انواع بسیار متنوعی طراحی و تولید شده اند. لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا از نظر مشخصات فنی با هم کاملاً متفاوت هستند بنابراین انتظار می رود که از کارایی های متفاوتی نیز برخوردار باشند. با این مقاله همراه باشید در ادامه پیرامون تفاوت این دو نوع لوله توضیحاتی ارائه می گردد. هر کدام از این لوله ها ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند که آنها را از دیگری متمایز می سازد همچنین ساختار شیمیایی و فیزیکی لوله ها در موقعیت های مختلف نیز کاملاً متغیر است.

 

 تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا

 

لوله پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن ماده اولیه تحت فرایند پلیمریزاسیون اتیلن می باشد که در پالایشگاه فرآورده های نفتی تهیه می شود. از پلی اتیلن در ساخت انواع لوازم و وسایل پلاستیکی از جمله وسایل آشپزخانه، ظروف پلاستیکی، کیسه های زباله و ... استفاده می شود.

 

لوله پلی اتیلن چیست

 

لوله پلیکا چیست؟

 لوله پلیکا یا لوله pvc یکی از قدیمی ترین لوله ها محسوب می شود که در پروسه ساخت و ساز بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای پوشش کابل ها و ابزارهای مختلف از لوله پلیکا استفاده می شود. لوله های پلیکا بسیار کارآمد هستند، صنایع دریایی و کشاورزی از جمله بخش هایی هستند که از این نوع لوله ها استفاده می کنند، البته شهرداری ها نیز از این لوله ها برای ساماندهی زیرساخت‌های خود استفاده می کنند. معادن نیز از جمله محیط هایی است که نیاز به استفاده از لوله های پلیکا دارند.

 

لوله پلیکا چیست

 

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا چیست؟

 1. مقاومت بالا در برابر رطوبت
 2. مقاومت در برابر مواد شیمایی و خورندگی
 3. کارایی بالا
 4. تحمل تنش های حرارتی زیاد
 5. وزن کمتر، نصب راحت تر
 6. مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار
 7. سازگاری با محیط زیست
 8. بازیافت در طبیعت
 9. تفاوت در قیمت
 10. جایگزین لوله های فلزی و چدنی
 11. صرفه جویی در هزینه نصب
 12. دوام و استحکام بالا
 13. استفاده از لوله پلیکا در سیستم آبیاری و آبرسانی

 

تفاوت لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا چیست

 

مقاومت بالا در برابر رطوبت

لوله های پلی اتیلن مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارند بنابراین از این لوله ها برای لوله کشی های آب و فاضلاب استفاده می شود.

 

مقاومت در برابر مواد شیمایی و خورندگی

 لوله پلی اتیلن در برابر بسیاری از عوامل فرسایشی و عوامل شیمیایی مقاوم است. همین موضوع باعث می‌شود که به کارگیری آن ها در بسیاری از زیرساخت های شهرداری ایده آل باشد.

 

مقاومت لوله در برابر مواد شیمایی و خورندگی

 

کارایی بالا

 لوله های پلی اتیلن اغلب در صنایع دریایی استفاده می شوند چون این صنایع با آب و رطوبت سر و کار دارند بنابراین کاملاً منطقی است که از این نوع لوله ها استفاده شود. البته صنایع شیمیایی، مواد غذایی و آشامیدنی و بسیاری از صنایع که با سوخت و روغن سر و کار دارند، معمولاً از پلی اتیلن استفاده می کنند. پلی اتیلن آنقدر کارآمد می باشد که از آن در صنایع پزشکی و امور مرتبط با آن ها نیز استفاده می شود؛ بنابراین کارایی بالای این لوله ها یکی از مهم ترین تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن محسوب می شود.

 

تحمل تنش های حرارتی زیاد

 لوله pvc یا پلیکا تنش های حرارتی کمتری را تحمل می کند در حالی که لوله های پلی اتیلن به گونه ای طراحی شده اند که اگر در معرض حرارت قرار بگیرند به ازای هر درجه سانتیگراد طول آن ها کم یا زیاد می شود؛ به عبارت دیگر، لوله های پلی اتیلن از ضریب انبساط طولی برخوردار هستند؛ ضریب انبساط طولی پلی اتیلین 7/1 برابر بیشتر از لوله پلیکا می باشد.

 

وزن کمتر، نصب راحت تر

لوله های پلیکا از نظر وزن نسبت به لوله های پلی اتیلن سبک تر هستند همچنین روش نصب و جایگذاری پلیکا آسانتر است با این وجود لوله های پلی اتیلن دارای ویژگی های متمایز کننده هستند که آن را نسبت به پلیکا در جایگاه برتر قرار داده است.

 

مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار

لوله پلی اتیلن در برابر ضربات مقاومت بالایی دارد همچنین در برابر اشعه های مضر و آسیب رسان خورشید از قبیل اشعه ماورای بنفش مقاومت زیادی دارد و این ویژگی ها باعث شده تا کاربرد لوله های پلی اتیلن افزایش پیدا کند.

 

مقاومت لوله در برابر ضربه و فشار

 

سازگاری با محیط زیست

 یکی دیگر از تفاوت های لوله پلیکا و پلی اتیلن سازگاری لوله های پلی اتیلن با محیط زیست است، به طوری که اگر پلی اتیلن آتش بگیرد مواد آلاینده حاصل از سوختن پلی اتیلن، بسیار کمتر از مواد آلاینده حاصل از سوختن لوله پلیکا است.

 

بازیافت در طبیعت

لوله های پلی اتیلن قابلیت بیشتری برای بازیافت در طبیعت دارند و همین مسئله باعث سازگاری بیشتر آنها با طبیعت و محیط زیست شده است.

 

تفاوت در قیمت

 یکی از تفاوت های لوله های پلی اتیلن و پلیکا در مورد قیمت خرید است. لوله های پلیکا سبک و در عین حال ارزان قیمت هستند ولی پلی اتیلن از نظر قیمتی گران تر می باشد اما این تفاوت قیمت به ارزش مالی مواد اولیه که در تولید این لوله ها به کار می رود، باز می گردد و بسیاری از ویژگی‌های خاص لوله های پلی اتیلن باعث این تفاوت قیمت شده است.

 

تفاوت در قیمت لوله پلی اتیلن و لوله پلیکا

 

جایگزین لوله های فلزی و چدنی

 لوله های پلی اتیلن جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی، چدنی و بتنی محسوب می شوند چون وزن کمی داشته و انعطاف پذیری آنها نسبت به سایر لوله ها بسیار خوب است به طوری که می توان از آنها برای خطوط لوله های که در زمین سخت یا ناهموار قرار می گیرند، استفاده کرد.

 

صرفه جویی در هزینه نصب

طراحی لوله های پلی اتیلن باعث صرفه جویی در هزینه نصب آن ها می شودبه این صورت که طراحی آنها به گونه ای است که نیاز کمتری به اتصالات دارد و می توان با استفاده از تکنیک های بافت و الکتروفیوژن (نولوژی جوشی یا اتصالات مکانیکی) لوله پلی اتیلن را به یکدیگر متصل نمود. البته هزینه تعمیر و نگه‌داری لوله پلی اتیلن نیز پایین است.

 

دوام و استحکام بالا

 صنایع از لوله پلی اتیلن اغلب به خاطر دوام، استحکام و کاربری راحت آن استفاده می کنند. لوله پلی اتیلن خواص هیدرولیکی عالی دارد، حمل و نقل آن آسان است و از استانداردهای لازم برخوردار می باشد. لوله های پلی اتیلن در لوله کشی های زیرزمینی بسیار مناسب تر هستند. حمل و نقل لوله های پلی اتیلن باید با ماشین های باربری و یا دستگاه های مخصوص انجام شود تا از آسیب دیدگی لوله ها جلوگیری شود.

 

دوام و استحکام بالا

 

استفاده از لوله پلیکا در سیستم آبیاری و آبرسانی

 البته در حال حاضر همچنان از لوله های پلیکا استفاده می شود. چون لوله های پلیکا دارای عمر بسیار طولانی و کیفیت مناسبی هستند و آسیب پذیری کمی دارند. همچنین این لوله ها زنگ نمیزند و پوسیده نمی شوند. همین ویژگی ها باعث شده که از پلیکا در سیستم آبیاری، آبرسانی، سیم کشی زیر زمینی و خطوط فاضلاب استفاده شود.

 

جمع بندی

 پس از لوله های پلی اتیلن، لوله های پلیکا یکی از پرمصرف ترین مواد پلیمری محسوب می شوند. باید با شناخت موقعیت کاربری و تسلط بر مواد مختلف انواع لوله های پلاستیکی، بهترین گزینه را برای پروژه خود انتخاب نمایید.

در مجموع لوله های پلیکا در برابر مواد شیمیایی و آتش مقاوم هستند و در برابر تنش های ناگهانی انعطاف پذیری دارند و از استحکام کششی در مدت زمان طولانی برخوردار می باشند. همچنین این نوع لوله ها مقاومت بالایی در برابر ساییدگی و اجسام تیز و برنده دارند با این وجود لوله های پلیکا در برابر سرما بسیار حساس و شکننده هستند و در برابر حرارت زیاد، فرم و استحکام خود را از دست می دهند. در صورت گرفتگی مجاری لوله های پلیکا باید از فنر لوله بازکنی استفاده شود و این نوع لوله ها در برابر نیروهای خارجی نسبت به لوله های پلی اتیلن مقاومت کمتری دارند.

 

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.