معرفی انواع سیستم تخلیه در توالت فرنگی

معرفی انواع سیستم تخلیه در توالت فرنگی

نوشته شده در: ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ پنج شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

در این مطلب با ما همراه شوید؛ چراکه در ادامه باهم با انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی (انواع تخلیه توالت فرنگی) به همراه مزایا و معایب هرکدام آشنا می‌شویم.

 • 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 570 بازدید
معرفی انواع سیستم تخلیه در توالت فرنگی

در انتخاب و خرید توالت فرنگی، یکی از نکات بسیار مهمی که باید حتما مورد توجه قرار داده شود، سیستم تخلیه توالت فرنگی می باشد. سیستم های تخلیه توالت فرنگی دارای انواع مختلفی هستند و هر یک از آن ها مزایا و معایبی را به دنبال دارند. به همین دلیل ما می خواهیم، تا در این مقاله به معرفی انواع سیستم تخلیه در توالت فرنگی بپردازیم. در واقع برای خریداران توالت فرنگی، سیستم‌ های تخلیه در کارایی توالت فرنگی و تنوع در آن‌ ها اهمیت زیادی دارد. اگر هر یک از شما به دنبال بهترین توالت فرنگی برای سرویس های بهداشتی یا محل کارتان هستید در این مطلب با ما همراه شوید.

 

انواع سیستم های تخلیه توالت فرنگی

 1. سیستم تخلیه آبشاری یا ریزشی
 2. سیستم تخلیه واترجت
 3. سیستم تخلیه توربوجت
 4. سیستم تخلیه گردابی

 

انواع سیستم های تخلیه توالت فرنگی

 

سیستم تخلیه توالت فرنگی آبشاری یا Wash Down Flushing System

نحوه عملکرد سیستم تخلیه آبشاری به صورتی است، که در ابتدا آب از مخزنش به لبه ‌های داخلی توالت فرنگی می‌ آید و سپس با فشار زیاد از سوراخ‌ هایی که زیر لبه توالت با فاصله مشخص از یکدیگر تعبیه شده اند، به‌ صورت آبشاری خارج می ‌شود. در این سیستم، عمل شستشو از بالا به‌ پایین به ‌صورت آبشاری است. این نوع از سیستم تخلیه آب در توالت فرنگی دو تکه، بیشتر از سایر مدل ‌ها استفاده می ‌شود. علاوه بر این ها کاربرد سیستم تخلیه آبشاری در توالت وال هنگ نیز رایج می باشد.

 

مزایای سیستم تخلیه آبشاری

 • احتمال گرفتگی آب در این سیستم خیلی پایین است.
 • تمامی کثیفی ها و آلودگی های سطح داخلی توالت، از بالا به پایین توسط این سیستم پاک می شوند.

 

معایب سیستم تخلیه ریزشی

 • در هنگام تخلیه آب صدای زیادی از آن بیرون می آید.
 • دارای مصرف آب بالایی می باشد.

 

 

 

سیستم تخلیه توالت فرنگی واترجت یا Water Jet Flushing System

یکی از رایج ترین و جدیدترین نوع سیستم تخلیه در توالت فرنگی، سیستم واترجت می باشد. در این مدل از سیستم تخلیه مکانیزمی ترکیبی به ‌کار رفته است، به طوری که آب به شکل ریزشی وارد کاسه توالت فرنگی شده و تخلیه به ‌صورت شوتینگ انجام می شود. به بیانی دیگر در زیر نشیمن گاه توالت، سوراخ هایی تعبیه شده است که آب به صورت ریزشی و واش دان وارد کاسه می شود و عمل شستشو و پاکسازی را به انجام می رساند. در آخر هنگام خروج، آب از مخزن ‌های تعبیه شده به ‌صورت پرتابی یا همان شوتینگ خارج می ‌شود و به عمق کاسه هدایت می گردد.

 

مزایای سیستم تخلیه واترجت

 • صرفه جویی در مصرف آب
 • تخلیه آب در زمان کوتاه تر
 • دارای سیستم دو زمانه ( یعنی حجم آب کم و زیاد )
 • صدای کمتر در هنگام تخلیه آب

 

معایب سیستم تخلیه واترجت

 • امکان گرفتگی نسبتا بالایی دارد
 • خروجی آن نسبت به بقیه کوچک تر است
 • در صورت تراز نبودن توالت، امکان بروز اختلال در عملکرد وجود خواهد داشت.

 

سیستم تخلیه توالت فرنگی واترجت

 

سیستم تخلیه توالت فرنگی توربوجت Turbo Jet Flushing System

در میان سیستم تخلیه توربوجت و واترجت، شباهتی وجود دارد، این دو مدل هر دو از مکانیزم شوتینگ برای عمل تخلیه استفاده می‌ کنند، با این تفاوت که ورودی آب به داخل کاسه توالت نیز از این مکانیزم استفاده می ‌کند. در توربوجت عمل ریزش آب نیز به شکل شوتینگ انجام می ‌گیرد. در واقع در سیستم تخلیه توربوجت دو کانال شستشو با مکانیزم شوتینگ در زیر لبه ‌های کاسه توالت فرنگی قرار دارند، که هنگام تخلیه به طور هم ‌زمان عمل کرده و آب را به‌ صورت پرتابی وارد کاسه می ‌کنند و داخل کاسه را با سرعت تمیز کرده و در آخر آب از خروجی تعبیه شده خارج می ‌شود.

 

مزایای سیستم تخلیه توربوجت

 • مصرف آب بسیار کم تر از سایر مدل های دیگر می باشد
 • تخلیه آب نیز در زمانی خیلی کوتاه صورت می گیرد

 

معایب سیستم تخلیه توربوجت

 • درصورت درست نصب نشدن توالت در عملکرد لوله مشکل پیش می آید
 • امکان گرفتگی لوله نیز به نسبت بالا می باشد

 

سیستم تخلیه توالت فرنگی گردابی Vortex Flushing System

سیستم تخلیه گردابی، یکی دیگر از انواع سیستم های تخلیه در توالت فرنگی می باشد. در این سیستم، آب از طریق مجرای ورودی آب که در زیر لبه ‌های نشیمن‌ گاه توالت قرار دارد و به ‌صورت متفاوتی از مخزن، به درون کاسه وارد می ‌شود. در سیستم تخلیه گردابی، همان طور که از نامش نمایان است، آب به صورت گردابی در کاسه توالت می چرخد و عملیات شستشو را انجام می دهد. در مرحله آخر آب از خروجی تعبیه شده خارج می ‌شود.

 

مزایای سیستم تخلیه گردابی

 • ایجاد صدای کم در هنگام استفاده
 • شستشوی بهتر کاسه

 

معایب سیستم تخلیه گردابی

 • حجم آب مصرفی بالا
 • امکان گرفتگی بسیار بالا
 • زمان تخلیه به نسبت زیاد

 

شوتینگ تخلیه توالت فرنگی به چه معناست؟

در لغت شوتینگ به معنی پرتاب کردن می باشد. در توالت فرنگی نیز، شوتینگ به شکل یک کانال باریک است که بر اساس قوانین سیالات، قرارگیری آب در درون این کانال ‌ها باعث ایجاد مکش شده و به صورت خودکار کانال تخلیه و آب به سمت فاضلاب متصل به توالت فرنگی هدایت می ‌شود. در مجموع این مکانیزم در ورود و خروج سیستم تخلیه توربوجت و در خروج آب از کاسه توالت در سیستم تخلیه واترجت کاربرد دارد.

سوالی که بعد از خواندن این مقاله احتمال دارد، برای اکثر شما پیش بیاید این است که کدام سیستم تخلیه برای توالت فرنگی بهتر است؟

در جواب این سوال باید گفت که هر یک از سیستم های تخلیه توالت فرنگی برای خود مزایا و معایبی را به همراه دارند، که در مطالب فوق به هر کدام اشاره گردید. این که کدام سیستم می تواند برای محل نصب شما مناسب باشد، بسته به میزان بودجه، سلیقه شخصی، نوع نیاز، میزان صدا، عملکرد و ... می باشد. به علاوه انتخاب توالت فرنگی برای خانه، محل کار، اتاق‌ خواب، اتاق مهمان و ... با توجه ‌به شرایط هر یک می‌ تواند متفاوت باشد. پس در این خصوص ما نمی توانیم بر روی یکی از سیستم های تخلیه تاکید اساسی داشته باشیم. سعی کنید حتما موارد بالا را چندین بار مرور کنید، تا با توجه به نکات مهم درج شده، یکی از بهترین سیستم های تخلیه توالت فرنگی را برای فضای مورد نیاز خریداری نمایید.

 

کلام آخر مقاله

انواع سیستم های تخلیه توالت فرنگی در متن بالا بررسی گردید و نکات مهم در خصوص هر یک از آن ها ذکر شد. قطعا با مطالعه این مقاله و شناخت هر یک از سیستم های تخلیه، انتخاب شما موفق خواهد بود. پس سعی کنید حتما مطالعه کردن این مقاله را چندین بار تکرار کنید و آن را به دیگران نیز پیشنهاد بدهید

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف انواع سیستم تخلیه در توالت فرنگی

تمامی متن مقاله معرفی انواع سیستم تخلیه در توالت فرنگی را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 6.45 MB
آخرین مقالات