راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالای ساختمان چیست؟

راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالای ساختمان چیست؟

نوشته شده در: ۱۴۰۱/۱۲/۸ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

اگر شما هم با کابوس کمبود فشار آب در طبقات بالای ساختمان خود درگیر هستید، توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید چون قرار است راهکارهای مفیدی برای حل این مشکل به شما پیشنهاد دهیم.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 263 بازدید
راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالای ساختمان چیست؟

یکی از چالش های جدی که طبقات بالای ساختمان اغلب با آن روبه رو هستند، افت فشار آب است. اگر در طبقات بالای آپارتمان زندگی می کنید و با این مشکل مواجه هستید پیشنهاد می کنیم که با این مقاله همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکل فشار آب و سپس ارائه راه حل هایی برای حل این مشکل بپردازیم. در برخی از موارد بخاطر افت فشار آب در طبقات بالای ساختمان افراد مجبور هستند ساعت استحمام را به نیمه های شب انتقال دهند. همچنین کم شدن فشار آب حتی باعث می شود که مخزن ماشین لباسشویی برای پر شدن نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

 

علائم افت فشار آب

  1. رسوبات آهکی سر دوش حمام
  2. صافی شیرآلات و کنترل فیلترها
  3. کنترل و بررسی آبگرمکن و پکیج های ساختمان

 

علائم افت فشار آب

 

رسوبات آهکی سر دوش حمام

اگر در هنگام استحمام از دوش به سختی آب خارج می شود این احتمال وجود دارد که سوراخ های دوش با جرم و رسوبات آهکی مسدود شده باشند بنابراین بهتر است اقدام به جرم زدایی سوراخ های دوش نمایید. شما می توانید به وسیله یک سوزن اقدام به جرم زدایی سوراخ های دوش نمایید و همچنین می توانید از محلول سرکه و آب برای رهایی از رسوبات و جرم ها استفاده کنید. اگر بعد از تمیز نمودن دوش مشکل افت فشار آب همچنان وجود داشت بهتر است به فکر تقویت فشار آب ورودی به ساختمان و واحدتان باشید. از جمله دلایل کاهش فشار آب در طبقات بالای ساختمان می توانیم به افزایش تراکم جمعیت در مناطق شهری، عدم توسعه کافی زیرساخت های شبکه آب رسانی و ... اشاره کنیم.

 

صافی شیرآلات و کنترل فیلترها

قبل از اینکه به دنبال حل مشکل آفت فشار آب باشید بهتر است قسمت داخلی توری شیرآلات را بررسی کنید چون اغلب آشغال ها در این قسمت رسوب می کنند و باعث می شوند که میزان خروجی آب کاهش پیدا کند. تمیز کردن قسمت داخلی توری شیرآلات باعث می شود که آب با فشار بهتری از شیرآلات خارج شود.

 

صافی شیرآلات و کنترل فیلترها

 

کنترل و بررسی آبگرمکن و پکیج های ساختمان

در برخی از موارد طبقات بالایی ساختمان با افت فشار آب گرم و آب سرد روبه رو هستند. توجه داشته باشید اگر افت فشار مربوط به آب گرم است حتماً باید آبگرمکن یا پکیج های ساختمان و واحد کنترل شوند به این صورت که نشتی های موجود بررسی شوند و همچنین شیرهای ورودی و خروجی آبگرمکن و پکیج باید تا آخر باز باشند. اگر افت فشار آب به صورت دائمی و همیشگی باشد این مشکل می تواند به دلیل رسوبات زیاد در کویل آبگرمکن ها، پکیج های دیواری و داخل لوله ها ایجاد شده باشد. البته برای حل این مشکل باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

 

راه حل دائمی برای افزایش فشار آب

اگر راه های ذکر شده در این مقاله به رفع مشکل افت فشار آب کمک نکرد باید به دنبال راه حل دائمی باشید.

 

نصب مخزن ذخیره آب و پمپ

نصب مخزن ذخیره آب و پمپ از جمله اقدامات کاربردی و مؤثر برای افزایش آبدهی و فشار آب در ساختمان های بیش از یک واحد است. البته در ساختمان های تک واحدی نیز برای اینکه بتوانید مشکل افت فشار آب را حل کنید می توانید به جای نصب مخزن ذخیره آب و پمپ، از ست کنترل استفاده کنید.

 

نصب مخزن ذخیره آب و پمپ

 

از الکترو پمپ های خانگی استفاده کنید

الکتروپمپ ها فشار آب را حفظ یا افزایش می دهند. اگر می خواهید از الکتروپمپ ها برای رفع مشکل افت فشار آب در طبقات بالایی آپارتمان ها استفاده کنید باید بدانید که الکتروپمپ ها در دو دسته بندی قرار می گیرند. دسته اول شامل الکتروپمپ هایی است که فشار آب را افزایش می دهند و سرعت در آن ها در هر دقیقه 3000 دور است. در دسته دوم نیز الکتروپمپ هایی قرار دارند که قابلیت استفاده در مدارهای بسته همچون شوفاژ خانه ها را دارند. الکتروپمپ های موجود در دسته دوم، آب گرم را به گردش در می آورند و در هر دقیقه سرعتی در حدود 1500 دور دارند.

 

نصب مخزن پلاستیکی مناسب (پلی اتیلن)

افزایش مصرف آب در برخی از ماه های سال از قبیل اسفند، تیر و مرداد ماه باعث می شود که بسیاری از شهروندان علی الخصوص ساکنان طبقات بالای آپارتمان ها با افت شدید کاهش آب روبه رو شوند. در این مقاله به راهکارهای مختلفی اشاره کردیم و در ادامه مطلب به نصب مخزن پلاستیکی پلی اتیلن اشاره می کنیم. در هر مخزن پلاستیکی نمی توانید آب را ذخیره کنید چه بسا که بسیاری از این مخزن ها از مواد استاندارد ساخته نشده اند در نتیجه نور خورشید از آنها عبور می کند و همین موضوع زمینه را برای رشد جلبک در داخل مخزن فراهم می کند.

مخزن های پلاستیکی پلی اتیلن گزینه مناسبی برای ذخیره سازی آب به شمار می روند چون آب را در شرایط پاکیزه ذخیره سازی می کنند بنابراین سلامت آب حفظ می شود. البته قبل از اینکه اقدام به خرید مخزن ذخیره و سایر اقلام مورد نیاز برای رفع این مشکل نمایید پیشنهاد می کنیم که فشار آب واحد ساختمانی را اندازه گیری کنید. بهتر است که این اندازه گیری در بازه های زمانی مختلف صورت گیرد. توجه داشته باشید که افزایش و کاهش فشار آب می تواند به شیرآلات و تجهیزات آبرسانی آسیب برساند.

برای محاسبه فشار آب از وسیله ای به نام گیج یا فشارسنج استفاده می شود. برای انجام سنجش و اندازه گیری فشار آب باید دستگاه گیج یا فشار سنج را در نزدیک ترین شیر آب به کنتور، نصب کنید و با این روش عدد واقعی فشار آب ورودی به ساختمان و واحد خود را به دست آورید. فشار مناسب آب خانه معمولاً 2 بار (Bar) است بنابراین اگر فشار بیش از 5 بار (Bar) باشد باید از شیر فشار شکن استفاده کنید البته هر عددی بالاتر و یا پائین تر از این عدد، بیانگر عدم تناسب فشار و مصرف آب خانگی خواهد بود.

 

جمع بندی

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم یکی از راه های کاربردی رفع افت فشار آب در طبقات بالایی ساختمان ها استفاده از مخزن آب یا همان مخزن پلی اتیلنی است. این مخزن معمولاً در پشت بام نصب می شود اما اگر امکان نصب آن وجود ندارد می توانید از سیستم مخزن پلی اتیلنی به همراه پمپ آب و کلید اتومات مکانیکی و مخزن تحت فشار استفاده کنید. همچنین شما می توانید از یک مخزن و پمپ برای تمامی واحدهای ساختمان استفاده کنید ولی اگر سایر واحدها راضی به نصب مخزن نبودند می توانید برای واحد خود اقدام به این کار نمایید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالای ساختمان

تمامی متن مقاله راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالای ساختمان چیست؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.78 MB دانلود پی دی اف - 986.48 KB
آخرین مقالات