علت کار نکردن شیرآلات چشمی چیست؟

علت کار نکردن شیرآلات چشمی چیست؟

نوشته شده در: ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

در این مقاله با ما همراه باشید تا علت کار نکردن شیرآلات چشمی و مشکلات رایج شیر چشمی را با هم بررسی کنیم و نحوه رفع این مشکلات را به شما آموزش دهیم.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 753 بازدید
علت کار نکردن شیرآلات چشمی چیست؟

این روزها شیرآلات چشمی یا همان سنسوردار یکی از محبوب ترین شیرآلات به شمار می روند که جایگزین مدل های قدیمی و اهرمی شده اند و در صرفه جویی مصرف آب تأثیر زیادی دارند. این نوع شیرآلات دارای قطعات الکترونیکی هستند و ممکن است پس از مدتی به دلیل فرسوده شدن قطعات، دچار مشکلاتی همچون کار نکردن شوند. در این مقاله می خواهیم تا به علت کار نکردن شیرآلات چشمی بپردازیم و نحوه رفع مشکل را مورد بررسی قرار بدهیم. پس با ما باشید.

 

شیر آلات چشمی و نحوه کارکرد آن

در روشویی ها و سرویس های بهداشتی، شیرآلات چشمی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع شیرآلات هوشمند یا همان چشمی، به وسیله برق و باطری کار می کند و در زمان قطعی برق، باطری آن ها فعال می شود. لازم است بدانید که شیرآلات چشمی با اینکه ابعاد کوچک ‌تری نسبت به شیرآلات اهرمی دارند، فضای داخلی آن‌ ها بسیار پیچیده بوده و با استفاده از بردهای الکترونیکی، فرمان حرکت دست را پردازش می کنند. همچنین مکانیسم عملکرد این نوع از شیرآلات به گونه ای می باشد که می‌ تواند قرار گرفتن دست شما زیر شیرآب را تشخیص دهد و جریان آب را باز کند. وقتی که شما دست خودتان را از زیر آب خارج کنید، بلافاصله فرمان قطع جریان صادر خواهد شد و جریان آب قطع می‌ شود. این ویژگی باعث می شود تا در مصرف آب صرفه جویی شود.

 

شیر آلات چشمی و نحوه کارکرد آن

 

شیرآلات چشمی از چه قطعاتی تشکیل شده اند؟

به صورت کلی شیرآلات چشمی از چهار بخش مختلف تشکیل شده اند و هر یک از این بخش ها برای عملکرد صحیح شیرآلات ضروری و مهم هستند. در صورتی که هر کدام از بخش های شیر چشمی با مشکل مواجه شود، عملکرد شیرآلات به کلی مختل خواهد شد. از جمله این قطعات عبارتند از: بدنه، منبع تغذیه، سنسور و کارتریج.

بدنه: مانند انواع دیگر شیرآلات، جنس بدنه این محصول نیز استیل ضد زنگ می باشد و با فلزاتی چون طلا، نقره و یا کروم آبکاری شده اند. بدنه این شیر به دلیل حذف اهرم، فضای کمتری را اشغال می کند و کوچک تر از انواع دیگر شیرآلات می باشد.

منبع تغذیه: این شیرآلات ممکن است با برق مستقیم کار کنند و یا به باطری نیاز داشته باشند. در مجموع نصب مدل برقی این شیرآلات کاری پیچیده است، لذا بهتر است از یک فرد متخصص برای انجام این کار کمک بگیرید.

سنسور: یکی از بخش های مهم در شیرآلات هوشمند، سنسور آن می باشد. در واقع سنسورها بسیار ظریف و حساس هستند و در صورتی که کوچک ‌ترین ضربه ‌ای به آن‌ ها وارد شود دچار مشکل خواهند شد. سنسور در قسمت زیرین شیر قرار دارد و می‌ تواند حرکات دست شما را شناسایی کند. پس از تشخیص حرکات دست، فرمان مناسب به برد کنترل شیر ارسال می ‌شود و سپس جریان آب باز خواهد شد.

کارتریج: قطعه مهم دیگر در شیرآلات چشمی، کارتریج است که وظیفه دارد، با ادغام هوا و آب، فشار آب خروجی از شیر را کنترل کند.

 

علت کار نکردن شیرآلات چشمی به ترتیب زیر می باشد.

  1. کم شدن فشار آب شیرآلات اهرمی
  2. نشتی آب شیرآلات چشمی
  3. قطع و وصل شدن جریان آب هنگام شستشو
  4. شنیده شدن صداهای غیر معمول از شیرآلات
  5. تنظیم کردن شیرآلات چشمی
  6. تعمیر کردن شیرآلات چشمی

 

علت کار نکردن شیرآلات چشمی به ترتیب زیر می باشد.

 

کم شدن فشار آب شیرآلات اهرمی

یکی از دلایل کم شدن فشار آب و در نهایت کار نکردن شیرآلات چشمی، به وجود آمدن رسوبات و گرفتگی لوله ها می باشد. در صورتی که با مشکل کم شدن فشار آب روبرو شده باشید، بهتر است قبل از هر کاری ابتدا لوله کشی قسمت مورد نظر را بررسی کنید تا از باز بودن مسیر لوله‌ ها و عدم گرفتگی آن‌ ها اطمینان حاصل کنید. اگر از سلامت لوله ‌کشی مطمئن شدید، در مرحله بعدی شیرآلات باید توسط تعمیرکار مجرب بررسی و در صورت نیاز قطعات داخلی آن‌ ها تعویض گردد.

 

نشتی آب شیرآلات چشمی

از دیگر مشکلات رایج در شیرآلات چشمی که باعث کار نکردن شیر نیز می شود، نشتی آب می باشد. مهم‌ ترین دلیل بروز این مشکل، عملکرد غیرصحیح کارتریج است. در صورتی که کارتریج به دلیل استفاده زیاد، به مرور زمان خراب شود یا دچار رسوب گرفتگی شود، این امر باعث می شود تا کارتریج نتواند به ‌طور کامل جریان آب را قطع نماید. برای رفع این مشکل کافی است، کارتریج قدیمی را با یک کارتریج جدید تعویض کنید و در صورت مشکل جدی تر، توسط یک تعمیرکار ماهر شیرآلات را مورد بررسی قرار بدهید.

 

قطع و وصل شدن جریان آب هنگام شستشو

شاید در برخی از مواقع با مشکل خرابی شیرآلات چشمی که با قطعی و وصلی مدام جریان آب همراه است، روبرو شوید. تحت چنین شرایطی باید گفت که احتمال دارد، ایراد از سنسور تعبیه شده در شیر چشمی باشد. به علاوه امکان دارد، مشکل به وجود آمده به دلیل خرابی برد الکترونیکی محصول باشد. با وجود چنین پیشامدی باید فوراً اقدام به تعمیر یا تعویض قطعه توسط افراد ماهر نمایید.

 

قطع و وصل شدن جریان آب هنگام شستشو

 

شنیده شدن صداهای غیر معمول از شیرآلات

از جمله مهم ترین مشکلاتی که برای شیرآلات چشمی به وجود می آید، به شنیده شدن صداهای غیر معمول می توان اشاره کرد. در صورت بروز این مشکل باید قبل از هر چیزی اطمینان حاصل کنید که لوله کشی هیچ گونه مشکلی ندارد. سپس باید از سلامت برد اصلی شیر مطمئن شوید، چون که برد خیلی حساس است و به هیچ عنوان نباید به صورت مستقیم با مایعات تماس داشته باشد. در واقع مهم‌ ترین علامت خرابی برد شیرآلات چشمی، شنیده شدن صدای تیک تیک از آن است. اگر مسیر باز و بسته شدن جریان آب در این شیرآلات دچار پوسیدگی و یا رسوب شده باشد، باز هم صداهای غیر معمولی در شیر به وجود می آیند. برای پاکسازی مسیر لوله شیرآلات چشمی، بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

 

تنظیم کردن شیرآلات چشمی

گاهی وقت ها احتمال دارد که شیرآلات چشمی دچار اختلال شوند و از کار بیفتند. در این صورت، برای استفاده دوباره باید مجدداً آن ها را تنظیم کرد. برای این منظور می ‌توانید، چند ثانیه جریان برق را از دستگاه جدا کنید، یا باطری ‌های آن را خارج نمایید. بعد از گذشت چند ثانیه دوباره جریان برق را به شیر چشمی متصل کنید و دست خودتان را زیر آن بگیرید تا از عملکرد صحیح سنسور مطمئن شوید.

 

تنظیم کردن شیرآلات چشمی

 

تعمیر کردن شیرآلات چشمی

در مجموع با توجه به ظرافت و اجزای ریزی که در شیرآلات چشمی وجود دارد، به احتمال زیاد هر یک از شما نمی توانید به درستی از پس تعمیر و یا تعویض قطعات این محصول بر بیایید؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم تا در این زمینه از متخصصان ماهر کمک بخواهید تا برای سنسور و بخش ‌های الکترونیکی مختلف شیرآلات چشمی مشکلاتی به وجود نیاید.

 

آخرین کلام از موضوع

علت کار نکردن شیرآلات چشمی در متن فوق مورد بازبینی قرار گرفت و راهکارهای هر یک از مشکلات نیز بررسی گردید. اگر انتخاب شما شیرآلات چشمی است و خواهد بود، بهتر است که به درستی از آن ا استفاده کنید و در صورت بروز کوچک ترین مشکل، فوراً اقدام به رفع آن نمایید. در آخر باز هم توصیه می کنیم تا هرگز خودسرانه اقدام به تعمیر و یا تعویض قطعات این نوع شیرآلات ننمایید. با تشکر از همراهی شما عزیزان در مقاله علت کار نکردن شیرآلات چشمی

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.