علت صدای لوله آب و شیرآلات چیست؟

علت صدای لوله آب و شیرآلات چیست؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱/۷ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

صدای لوله آب ، موضوعی است که احتمالا همه ی ما که در خانه هایمان لوله کشی آب داریم، با آن مواجه شده ایم بنابراین در این مطلب با ما همراه باشید تا با علت این مشکل و راه حل های رفع آن آشنا شوید.

 • 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 5647 بازدید
علت صدای لوله آب و شیرآلات چیست؟

تصور کنید که در محیط خانه سکوتی دلچسب حکم فرماست، اما ناگهان صدایی از لوله های آب به گوش می رسد که باعث سلب آرامش می رسد. در چنین شرایطی افراد حاضر در خانه به دنبال صدای به وجود آمده می گردند و می خواهند تا هرچه زودتر آن را رفع کنند؛ اما اینکه دلیل پیدایش این صدا چیست و راهکار آن چگونه صورت می پذیرد، شاید کاری مشکل باشد؛ بنابراین ما در این مطلب می خواهیم، علت صدای لوله آب و شیرآلات را مورد بررسی قرار بدهیم تا خیلی راحت از پس حل مشکل بر بیایید. در واقع صداهایی که از شیرآلات بیرون می آید، به احتمال زیاد به فشار زیاد آب و یا رسوب آبگرمکن یا پکیج بستگی دارد. به علاوه صدای لوله کشی آب هم هنگام باز بودن و هم هنگام بسته بودن شیر آب به گوش می رسد.

 

علت صدای لوله آب و شیرآلات چیست؟

 

حالت های مختلفی که باعث صدای لوله آب و شیرآلات می شوند، به ترتیب زیر می باشد.

 1. علت صدای لوله آب با جریان یافتن آب سرد
 2. علت صدای لوله آب با جریان یافتن آب گرم
 3. علت صدای لوله آب با بستن شیر آب گرم و سرد
 4. قطع بودن جریان آب

 

علت صدای لوله آب با جریان یافتن آب سرد

صداها و لرزشی که با باز کردن آب سرد پیدا می شود، به دلیل فشار زیاد آب ساختمان می باشد. زمانی که در لوله های آب، فشار افزایش پیدا کند، آب به صورتی سریع حرکت می کند و باعث ایجاد لرزش هایی می شود. در مجموع این لرزش ها سبب خوردن لوله به دیوار شده و همین موضع صدای ضربه یا تق تق را ایجاد می کند.

 

علت صدای لوله آب با جریان یافتن آب سرد

 

راهکار رفع مشکل

برای اطمینان از میزان فشار آب، کافی است تمامی شیرآلات آب را ببندید و تنها نزدیکترین شیر آب نزدیک به فلکه اصلی را باز کنید. در صورتی که فشار آب بیشتر از حد استاندارد یعنی 40 – 80 بود، باید با کمک نصب شیرهای کاهنده فشار آب ساختمان را کم کنید.

 

علت صدای لوله آب با جریان یافتن آب گرم

در برخی از مواقع با باز شدن شیر آب گرم، با صدای تق تق مواجه خواهید شد و به احتمال زیاد این صدا تا بستن کامل شیر آب ادامه خواهد داشت. دلیلش هم این است که از لوله های پلیمری در لوله کشی استفاده شده است. هر چند که لوله های پلیمری مزایای بالایی نسبت به لوله های فلزی دارند، اما در کل تحمل دمایی پایین تری نسبت به آب گرم دارند. از این رو با جریان یافتن آب گرم داخل لوله های پلیمری با شل شدن لوله ها و به طبع صدای تق تق لوله ها رو به رو خواهید شد.

 

علت صدای لوله آب با جریان یافتن آب گرم

 

راهکار برای رفع مشکل

راهکار مشکل این است که لوله های پلیمری توسط لوله کش عایق شوند. همچنین فضای کافی در اطراف لوله های پلیمری ایجاد شود؛ زیرا با ایجاد فضای کافی اطراف لوله های پلیمری، هنگام جریان آب گرم با دمای بالا، لوله ها فضای کافی برای تغییرات عرضی و طولی خواهند داشت.

 

علت صدای لوله آب با بستن شیر آب گرم و سرد

در چنین حالتی، زمانی صدای تق تق یا ضربه از لوله ها شنیده می شود که شیر آب سرد و گرم بسته شود. در چنین وضعیتی زمانی که از فلاش تانک توالت استفاده می کنید و حتی زمان اتمام کار ماشین لباسشویی، لوله های داخل حمام و سرویس بهداشتی بیشتر صدای ضربه می دهند. در واقع هنگامی که شیر آب باز است، جریان آب با سرعت بالایی ایجاد می شود که با بستن شیر آب گرم و سرد، ناگهان سرعت آب آهسته می شود و باعث ایجاد فشار مکانیکی می شود که به آن پدیده آبکوبش یا ضربه قوچی گفته می شود. در این حالت حتی امکان سست شدن اتصالات لوله یا ترک خوردن لوله های آب امکان پذیر است.

 

علت صدای لوله آب با بستن شیر آب گرم و سرد

 

نحوه برطرف کردن مشکل

برای رفع مشکل پدیده ضربه قوچی، باید محفظه هوا یا دفع کننده ضربه قوچ آب نصب شود. با نصب محفظه های هوا که شبیه لوله های T شکل است در صورت تشخیص هوا درون لوله ها، سریعاً هوا را دفع می کند و آب را داخل آن جایگزین می کند. چنانچه سیستم لوله کشی آب در ساختمان شما دارای چنین قابلیتی باشد، شما می توانید طبق دستورالعمل زیر ضربه قوچی لوله های آب را دفع کنید.

 

 1. در ساختمان شیر فلک اصلی آب را قطع کنید.
 2. سپس در ساختمان بالاترین شیر آب را باز کنید و همزمان با آن، پایین ترین شیر آب در خط لوله آب ساختمان را که معمولاً در خارج از ساختمان قرار دارد را باز کنید.
 3. در مرحله بعد اجازه دهید تا آب درون لوله ها تخلیه شود؛ یعنی به نوعی به هواگیری کردن لوله ها کمک کنید.
 4. در آخر شیر آب پایینی را بسته و شیر فلکه را باز کنید. 
 5. علت صدای شیرآلات هنگام بستن تمام لوله ها

 

قطع بودن جریان آب

چهارمین دلیل صدای لوله آب و شیرآلات، مربوط به زمانی است که جریان آبی وجود ندارد. در این حالت باید گفت که صدای ایجاد شده به دلیل تجمع رسوبات در داخل مخزن آبگرمکن یا پکیج است. در اصل این صدا به دلیل آزاد شدن حباب های هوا از داخل رسوبات داخل مخزن دستگاه به وجود می آید. لازم به ذکر است که این صدا تا حدی بالاست که گمان می کنید، از لوله های درون دیوار شنیده می شود.

 

قطع بودن جریان آب

 

نحوه رفع مشکل

تنها راه برطرف کردن این مشکل رسوب زدایی آبگرمکن و یا پکیج با کمک سختی گیر مغناطیسی می باشد که باید توسط مجری تأسیسات پکیج این کار انجام شود.

 

کلام آخر

حالا که به کمک این مقاله پی به دلایل سر و صدا در شیرآلات ساختمان بردید، بهتر است که به هیچ عنوان از کنار این صداها بی توجه عبور نکنید و هر صدایی را که از لوله ها بیرون آمد، آن را به عنوان هشدار و زنگ خطری برای آسیب های جدی بدانید. امیدواریم که به کمک مطالب ذکر شده، به راحتی بتوانید پی به دلیل مشکل ببرید و خیلی راحت در اسرع وقت آن ها را رفع نمایید. از همراهی شما در مقاله علت صدای لوله آب و شیرآلات چیست، متشکریم.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف علت صدای لوله آب و شیرآلات چیست؟

تمامی متن مقاله علت صدای لوله آب و شیرآلات چیست؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.33 MB دانلود پی دی اف - 1.08 MB
آخرین مقالات