آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور

آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱/۱۶ چهارشنبه
|
زمان مطالعه : 5 دقیقه

رسوب کردن مواد معدنی آب در پرلاتور یکی از مشکلات متداول است که برای انواع شیرآلات حتی شیرآلات هوشمند نیز به وجود می آید حال در ادامه در مورد آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور صحبت خواهیم کرد.

  • 5 دقیقه
  • 0 نظر
  • 273 بازدید
آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور

رسوب کردن مواد معدنی آب در پرلاتور یکی از مشکلات متداول است که برای انواع شیرآلات حتی شیرآلات هوشمند نیز به وجود می آید. با وجود این مشکل قطعاً کارایی پرلاتور کاهش پیدا می‌کند به طوری که عملکرد آن با اختلال مواجه می شود برای اینکه بتوانید عملکرد این قطعه را افزایش دهید و به وسیله آن جریان آب را کنترل کنید باید رسوبات را از بین برده و این قطعه را هر چند وقت یکبار تمیز نمایید. با این مقاله همراه باشید در ادامه در مورد آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور صحبت خواهیم کرد.

 

پرلاتور چیست؟

پرلاتور یک ساختاری توری مانند دارد که در مسیری خروجی آب قرار می گیرد. این قطعه در بسیاری از مواقع دچار گرفتگی می شود و احتیاج به تمیز شدن دارد. نام دیگر پرلاتور، فشار شکن آب یا کاهنده آب است. این قطعه در انتهای جریان هرگونه شیرآلات قرار می گیرد و باعث جلوگیری از رسوب گیری، هدر رفت آب و پخش آن می شود. جریان کم یا نامنظم آب اغلب به دلیل جمع شدن رسوبات معدنی در پرلاتور می باشد. البته در برخی از مواقع شن و ماسه آب در قسمت پشتی پرلاتور جمع شده و رسوب می کند در نتیجه فشار آب کاهش پیدا کرده و ممکن است عملکرد صحیح شیرآلات با مشکل مواجه شود.

 

پرلاتور چیست؟

 

دلیل تمیز نمودن پرلاتور

اگر متوجه فشار کم آب در هنگام باز کردن شیرآلات شدید بهتر است پرلاتور را باز و آن را رسوب گیری نمایید. برای تمیز کردن پرلاتور به ابزاری از قبیل سرکه، سوزن، مسواک، آچار لوله، پیچ گوشتی کوچک، نوار چسب پوشش دهی و سوزن ته گرد نیاز دارید. با گرفتگی پرلاتور جریان ثابت آب دچار اختلال می شود و تمیز کردن باعث رفع گرفتگی می شود. با این مقاله همراه باشید در ادامه مطلب به آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور می پردازیم. تمیز نمودن پرلاتور سخت نیست فقط نیاز به ابزار و مقداری دقت دارد. توصیه می کنیم که هر شش ماه یکبار پرلاتورهای شیر آب را تمیز کنید چون با تمیز کردن این قطعه می توانید از ورود هر گونه آلودگی به آب جلوگیری کنید.

 

تکنیک های قدم به قدم برای تمیز کردن پرلاتور

  1. باز کردن پرلاتور
  2. از سوزن یا خلال دندان استفاده کنید
  3. استفاده از سرکه
  4. آبکشی کردن قطعات
  5. قرار دادن پرلاتور روی لوله آب

 

تکنیک های قدم به قدم برای تمیز کردن پرلاتور

 

باز کردن پرلاتور

برای تمیز کردن پرلاتور، در ابتدا باید پرلاتور یا فشار شکن را باز کنید. برای باز کردن این قطعه باید سر شیر را با دست بگیرید و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. اگر پرلاتور باز نشود می توانید از آچار استفاده کنید توجه داشته باشید که چرخش با احتیاط انجام شود در غیر اینصورت احتمال شکسته شدن سرشیر وجود دارد. بعضی از سر شیرها از جنس پلاستیک است و به راحتی شکسته می شوند. همچنین برای اینکه سر شیر با فشار آچار دچار خش نشود می توانید دهانه آچار را با استفاده از چسب یا پارچه بپوشانید. در ادامه می توانید علم شیر را تمیز کنید تا از ایجاد رسوب در پرلاتور جلوگیری کنید.

 

از سوزن یا خلال دندان استفاده کنید

برای تمیز کردن قطعات پرلاتور می توانید از خلال دندان یا سوزن ته گرد استفاده کنید و برای تمیز کردن قسمت های بزرگ پرلاتور بهتر است که از فشار آب استفاده کنید.

 

از سوزن یا خلال دندان استفاده کنید

 

استفاده از سرکه

برای تمیز کردن پرلاتور می توانید از سرکه استفاده کنید به این صورت که قطعات و صفحه پرلاتور را در داخل سرکه بخوابانید تا مواد معدنی و رسوبات چسبیده به آن ها به طور کامل از بین برود. توجه داشته باشید که سرکه برای حل نمودن مواد معدنی رسوب شده در پرلاتور بسیار مناسب است. شما می توانید قطعات را در داخل سرکه قرار دهید و اگر سرکه در دسترس نیست می توانید برای تمیز کردن پرلاتور و پاک کردن رسوبات از مسواک و خلال دندان استفاده کنید.

 

آبکشی کردن قطعات

بعد از اینکه همه مراحل ذکر شده در این مقاله را طی کردید بهتر است قطعات را آبکشی کنید تا رسوبات نرم شده به خوبی شسته شوند. سپس در ادامه قطعات پرلاتور را فیکس کنید و هر کدام از آنها را در جای اصلی خود قرار دهید.

 

آبکشی کردن قطعات

 

قرار دادن پرلاتور روی لوله آب

حالا نوبت به این مرحله رسیده که پرلاتور را روی لوله آب پیچ کنید. توجه داشته باشید که چرخش باید در خلاف جهت عقربه های ساعت صورت گیرد. همچنین بهتر است شیر آب را باز کرده تا از نشتی نداشتن شیر آب مطمئن شوید. البته بعد از بستن پرلاتور اگر آب از محل اتصال خارج می شود بهتر است محل اتصال را با استفاده از آچار سفت کنید.

 

جمع بندی

کاهش فشار آب در شیرآلات آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام ممکن است به دلیل رسوب مواد در پرلاتور باشد. در چنین مواقعی با جدا کردن و تمیز کردن این قطعه می‌توانید به بهبود جریان آب کمک کنید و همچنین از هدر رفت آب جلوگیری نمایید. توجه داشته باشید که پرلاتور تمیز می تواند باعث صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه ها شود. البته رسوب بخش‌های داخلی شیرآلات مانند پرلاتور می تواند باعث اختلال در عملکرد آن شود؛ بنابراین رسوب زدایی و رسوب گیری از این قطعه می‌تواند در حفظ فشار آب و عملکرد صحیح شیرآلات موثر باشد.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور

تمامی متن مقاله آموزش قدم به قدم تمیز کردن پرلاتور را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 4.58 MB دانلود پی دی اف - 1.07 MB
آخرین مقالات