دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی+ تکنیک رفع گرفتگی

دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی+ تکنیک رفع گرفتگی

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱/۱۹ شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

ما می خواهیم در این مطلب علت اصلی گرفتگی سینک ظرفشویی را ذکرکنیم و تمامی روش های حل آن را هم به شما عزیزان آموزش دهیم بنابراین تا اخر با ما همراه باشید.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 285 بازدید
دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی+ تکنیک رفع گرفتگی

علایم و نشانه هایی گرفتگی لوله سینک ظرفشویی شامل شنیدن صدای قل قل آب، بالا زدن کف از لوله، بالا زدن آب یا فاضلاب از لوله و دیدن حشرات موذی در اطراف لوله می باشد. اگر به دنبال راهکارهای مؤثر و خانگی جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی هستید، پیشنهاد می کنیم که با این مطلب همراه باشید.

 

دلیل گرفتگی سینک ظرفشویی

پیشنهاد میکنیم قبل از هر چیز علت گرفتگی سینک ظرفشویی را بررسی کنید تا به کمک نشانه ها بتوانید ترفندهای لازم جهت رفع گرفتگی را به کار ببرید. علل گرفتگی سینک ظرفشویی را می‌توانیم به وجود رسوب و جرم، مو، پرز فرش و موادی شبیه آنها نسبت دهیم. البته وجود روغن و چربی و ورود پسماند مواد غذایی، سبزیجات و میوه به داخل لوله و کم بودن شیب لوله نیز از جمله عواملی هستند که می توانند باعث گرفتگی سینک ظرفشویی شوند. به طور مثال وقتی شما ظروف روغنی را در داخل سینک می شوید روغنی که وارد لوله می شود در مجاورت با آب سرد به دیواره لوله می چسبد و روغن هر چیزی را که وارد لوله شود به خود می چسباند.

همین موضوع باعث ایجاد رسوب و کوچک شدن قطر لوله می شود که اگر به موقع برطرف نشود مطمئناً با گرفتگی بسیار شدید سینک روبرو خواهید شد که نتیجه آن می تواند بالا زدن آب فاضلاب سینک باشد. توجه داشته باشید که مواد غذایی که وارد لوله شده اند به مرور زمان در لوله ته نشین می شوند بنابراین علاوه بر ایجاد گرفتگی سینک ظرفشویی باعث فاسد شدن و ایجاد بوی بد فاضلاب نیز می شوند. پیشنهاد ما این است که از تورهای مناسب برای جلوگیری از ورود مواد اضافی به داخل لوله استفاده نمایید، تورها کاملاً جلوی گرفتگی سینک را نمی‌گیرند اما به مراتب شدت آن را کاهش می دهند.

 

دلیل گرفتگی سینک ظرفشویی

 

علایم گرفتگی سینک ظرفشویی

از جمله علایم گرفتگی سینک ظرفشویی می توانیم به تخلیه کند آب و گرفتگی های گاه و بیگاه سینک اشاره کنیم.

 

تخلیه کند آب

توجه داشته باشید هرچقدر قطر لوله به خاطر رسوب کم شود، آب فاضلاب نیز کندتر تخلیه می شود. وجود مواد غذایی، مو یا هر چیزی دیگری سبب گرفتگی سطحی لوله شده که همین موضوع باعث می شود تا تخلیه آب در مدت زمان طولانی تری صورت گیرد.

 

تخلیه کند آب

 

گرفتگی های گاه و بی گاه سینک ظرفشویی

گاهی بی دلیل گرفتگی در سینک ظرفشویی ایجاد می شود و چند دقیقه یا حتی چند ساعت بعد گرفتگی ادامه دارد و به یکباره رفع می شود.

 

بوی بد فاضلاب

 بوی بد فاضلاب به طور قطعی نمی تواند نشانه گرفتگی لوله باشد بلکه این موضوع نشان دهنده فاسد شدن مواد غذایی و ته نشین شدن آن در داخل لوله می باشد که این احتمال را قوی می سازد که پس از مدتی با گرفتگی سینک ظرفشویی روبه رو شوید.

 

بوی بد فاضلاب

 

 راهکارهای فوری برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

راهکارهای که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم برای رفع گرفتگی سطحی سینک ظرفشویی مناسب هستند. توجه داشته باشید که این روش ها برای گرفتگی های شدید و مشکل بالا زدن آب چاه آشپزخانه مناسب و کارساز نیستند.

 

ریختن آب گرم

ساده ترین و ارزان ترین روشی که می توانید برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی به کار ببرید، استفاده از یک کتری آب داغ یا یک سطل آب گرم است. آب گرم باعث می شود که چربی ها و روغن های چسبیده به لوله حل شده و از لوله فاضلاب خارج شوند. در این روش احتمال باز شدن لوله بسیار بالاست.

 

محلول لوله باز کن خانگی

شما می توانید به کمک یک محلول خانگی جهت رفع گرفتگی سینک ظرفشویی اقدام نمایید. مواد مورد نیاز برای تهیه محلول خانگی عبارتند از جوش شیرین، نمک، سرکه و آب جوش. شیوه کار به این صورت است که ابتدا یک فنجان جوش شیرین و نمک را در درون لوله سینک ظرفشویی خالی می کنید و سپس سرکه سفید را به این ماده اضافه می نمایید. محلول باعث ایجاد واکنش شیمیایی شده به طوری که مواد داخل لوله به بیرون فوران می کند. همچنین محلوله سرکه، نمک و جوش شیرین می تواند پسماند غذایی و مو را حل و از بین ببرد. توجه داشته باشید وقتی محلول خانگی را داخل لوله ریختید، بهتر است ۲ تا ۳ ساعت زمان بگذرد و سپس آب گرم را در درون لوله خالی کنید تا هر آنچه که در داخل لوله باقی مانده شسته شود و به این ترتیب گرفتگی سینک برطرف شود.

 

محلول لوله باز کن خانگی

 

استفاده از فنر برقی

 اگر در خانه فنر برقی دارید می توانید از آن برای باز کردن لوله سینک ظرفشویی استفاده کنید. فنر برقی گرفتگی لوله سینک ظرفشویی را برطرف می کند.

 

قلاب دست ساز

به کمک یک آویز لباس می توانید قلاب درست کنید و با آن گرفتگی سینک ظرفشویی را برطرف نمایید. اگر گرفتگی سینک بر اثر ورود موادی همچون مو باشد قلاب دست ساز بسیار کارساز خواهد بود.در این روش باید آویز بلند را صاف کنید و انتهای آن را شبیه قلاب درست نمایید سپس آن را تا جایی داخل لوله ببرید که بتوانید گرفتگی را احساس کنید. شما می توانید با چرخاندن قلاب، موادی که باعث گرفتگی سینک ظرفشویی شده را به سر قلاب بچسبانید و آن ها را بیرون بکشید.

 

قلاب دست ساز

 

استفاده از تلمبه پلاستیکی

 تلمبه پلاستیکی یک ابزار قدیمی است که امروزه در بسیاری از خانه ها وجود دارد. تلمبه پلاستیکی یک روش عالی برای برطرف کردن گرفتگی سینک ظرفشویی محسوب می شود. در این روش ابتدا بهتر است مقداری آب داخل سینک بریزید و سپس قسمت لاستیکی تلمبه را روی لوله سینک قرار دهید. تلمبه پلاستیکی را بالا و پایین کنید تا با فشار هوا، گرفتگی رفع شود.

 

جمع بندی

بهتر است گرفتگی سینک ظرفشویی در همان روزهای اول برطرف شود در غیر اینصورت گرفتگی به مرور زمان شدیدتر شده و نهایتاً لوله مسدود می شود. در چنین شرایطی علاوه بر اینکه باز کردن لوله سخت تر خواهد شد هزینه آن نیز به مراتب بالاتر خواهد بود. اگر به هر دلیلی سینک ظرفشویی دچار گرفتگی شود برای رفع آن بهتر است از راهکارهای خانگی استفاده کنید و در صورتی که روش های موجود در این مقاله برای باز نمودن گرفتگی سینک ظرفشویی مؤثر نبود باید با شرکت های خدماتی تخلیه چاه و لوله بازکن تماس بگیرید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی

تمامی متن مقاله دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی+ تکنیک رفع گرفتگی را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.84 MB دانلود پی دی اف - 1 MB
آخرین مقالات