تعویض کارتریج شیرآب اهرمی و انواع کارتریج

تعویض کارتریج شیرآب اهرمی و انواع کارتریج

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱/۲۸ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

با ما در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر شرح مراحل تعویض کارتریج شیر اهرمی، انواع کارتریج را بررسی کنیم، چرا که شناخت مدل های متنوع کارتریج می تواند کمک شایانی در تعویض و تعمیراین قطعه بکند.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 393 بازدید
تعویض کارتریج شیرآب اهرمی و انواع کارتریج

شیرآب اهرمی که امروزه جزء پرطرفدارترین شیرآلات مورد استفاده در لوله کشی ساختمان می باشد دارای یکه قطعه به نام کارتریج است، به نوعی مغزی کارتریج حیاطی ترین بخش یک شیرآب اهرمی به حساب می آید که وظیفه تنظیم فشار و دمای آب را بر عهده دارد. به مرور زمان و استفاده مکرر این قطعه نیز دچار فرسودگی شده و در عملکرد درست آن اخلال ایجاد می شود به گونه ای که باید آن را تعویض کرد. اما تعویض کارتریج شیرآب اهرمی چگونه صورت می گیرد؟  با ما در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر شرح مراحل تعویض کارتریج شیر اهرمی، انواع کارتریج را بررسی کنیم، چرا که شناخت انواع مختلف و مدل های متنوع کارتریج می تواند به ما کمک شایانی در تعویض و تعمیر این قطعه از شیراهرمی بکند.

 

انواع مختلف کارتریج شیرآب اهرمی

همانطور که می دانید کارتریج یا همان مغزی شیرآب اهرمی، کنترل فشار و دمای آب شیرآب اهرمی را بر عهده دارد،  مدل ها و انواع مختلف کارتریج از نظر سایز، جنس، قیمت، نوع شیرآلات و میزان مقاومت با همدیگر فرق دارند. اما به طور کلی می توان کارتریج را از نظر سایز و نوع شیرآلات به انواع مختلفی دسته بندی کرد.

انواع کارتریج از نظر سایز کارتریج: کارتریج یا همان مغزی شیرآب اهرمی در سایزهای مختلفی اعم از : 25 میلی متر، 35 میلی متر،40 میلی مترو 45 میلی مترساخته شده و به بازار عرضه می گردد. بسته به نیاز و سایز شیرآب اهرمی مورد نظرتان شما می توانید از بین سایز های مختلف مناسب ترین آن را برگزینید. قابل ذکراست که هر چقدر قطر کارتریج انتخابی بیشتر باشد میزان آبی که می تواند در یک واحد زمانی از خود عبور دهد بیشتر است.

انواع کارتریج از نظر نوع شیرآلات اهرمی: انواع مدل های مختلف شیرآلات اهرمی وجود دارد که عبارتند از : شیر آب توپی (تک اهرمی)، شیرآب دیسکی سرامیکی(تک اهرمی). بنابراین لازم به ذکر است هنگام تهیه کارتریج برای شیرآب اهرمی خود نوع آن را نیز در نظر بگیرید.

 

انواع مختلف کارتریج شیرآب اهرمی

 

مراحل تعویض کارتریج شیرآب اهرمی

هنگامی که شیرآب اهرمی دچار چکه کردن آب، سفت شدن دسته اهرمی، تنظیم نکردن دمای آب، افت فشار آب یا قطع جریان آب گردد و بعد از بررسی کردن علت مشکل به این نتیجه رسیدید که کارتریج حتی با تعمیر نیز نمی تواند مانند قبل کارکرد خود را به درستی انجام بدهد، باید برای تعویض آن دست به کار شوید. تعویض کردن کارتریج شیراهرمی کار ساده ای بوده و با استفاده از ابزار مناسب می توانید خودتان به تنهایی آن را انجام بدهید. در ادامه مقاله هر کدام از مراحل عوض کردن کارتریج شیرآب اهرمی را به ترتیب توضیح دادیم و با مطالعه این مقاله نیازی به راهنمایی یا توضیح بیشتری نخواهید داشت پس با ما در ادامه همراه باشید.

 

مراحل تعویض کارتریج شیرآب اهرمی

 

مرحله 1 : آب را قطع کنید.

 اگر از شیرهای آب پیسوار در ابتدای هر کدام از بخش های مختلف ساختمان و منزل خود  استفاده کرده اید کافیست فقط شیرآب پیسوار قسمتی از ساختمان را که نیاز دارید، قطع کنید(اغلب در زیر سینک ظرفشویی، روشویی و غیره قرار گرفته اند)، در غیر این صورت باید فلکه اصلی آب ساختمان را ببندید.

 

مرحله 2: دسته اهرمی را جدا کنید

اگر نگین نشانگر یا نشانک آب گرم و سرد را که قطعه ای پلاستیکی می باشد به وسیله پیچ گوشتی از جای خود بردارید، یک پیچ چهارسو یا آلن زیر آن قرار گرفته که نمایان می شود، با باز کردن این پیچ، دسته شیراهرمی از جای خود خارج خواهد شد.

 

دسته اهرمی را جدا کنید

 

مرحله 3: کاور یا قسمت های تزئینی را بردارید.

کاور کارتریج به قطعه ای گفته می شود که زیر دسته اهرمی قرار دارد و فقط نمای تزئینی دارد، با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت به راحتی می توانید آن را بردارید.

 

مرحله 4: مهره نگهدارنده را باز کنید.

هنگامی که کاور کارتریج را بر می دارید مهره نگهدارنده که جنس آن اغلب از جنس استیل، برنج یا پلاستیک است نمایان می شود. با استفاده از یک آچار فرانسه می توانید آن را باز کنید. البته ممکن است که برای باز کردن آن به آچار مخصوصی نیاز پیدا کنید، چرا که در انواع مختلفی وجود دارد.

 

مرحله 5: کارتریج را بردارید.

با خارج کردن مهره نگهدارنده به آسانی می توانید کارتریج را با استفاده دست یا انبردست از  جای خود خارج کرده و کارتریج جدید را در جایگاه مخصوص قرار بدهید. البته به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که کارتریج در اثر رسوب به قطعات شیر چسپیده باشد   باید به آرامی و با دقت آن را جدا کنید تا به سایر قطعات شیراهرمی آسیب نرسد.

 

کارتریج را بردارید.

 

مرحله آخر

در صورت جایگذاری کارتریج جدید، تمامی مراحل بالا را به ترتیب معکوس انجام داده و دوباره قطعات شیراهرمی را سرهم کند. اطراف شیرآب اهرمی را خشک کنید تا از نشتی احتمالی آب مطلع گردید و در صورت نشتی مراحل ذکر شده در بالا را با دقت بیشتر انجام داده و از محکم شدن قطعات و قرار گرفتن در جای درست خود مطمئن شوید.

 

جمع بندی

همانطور که ذکر کردیم کارتریج شیراهرمی با توجه به جنس، سایز، نوع شیرآلات مورد استفاده، قیمت و میزان مقاومت، در انواع مختلفی ساخته شده و به بازار عرضه می شود. بیان کردیم که کارتریج یکی از قطعه های حیاتی در کارکرد درست شیرآلات اهرمی است و درصورت خراب شدن یا ایجاد اشکال در آن باید تعمیر یا تعویض گردد، مراحل تعویض کارتریج دسته شیراهرمی را نیز توضیح دادیم و دیدید که کار ساده ای بوده و می توان بدون نیاز به تعمیرکاران متخصص تعویض کارتریج شیراهرمی را بر عهده بگیرید. امیدواریم که توانسته باشیم با خواندن این مقاله به اطلاعات شما افزوده باشیم و از اینکه تا آخر مقاله همراه ما بودید سپاس گذاریم.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف تعویض کارتریج شیرآب اهرمی

تمامی متن مقاله تعویض کارتریج شیرآب اهرمی و انواع کارتریج را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.04 MB دانلود پی دی اف - 851.38 KB
آخرین مقالات