علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راهکار رفع آن

علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راهکار رفع آن

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱/۳۰ چهارشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

علت سفت شدن شیراهرمی معمولا چند مورد بیشتر ندارد که در این مطلب به تمامی علت سفت شدن شیر آب اهرمی اشاره خواهیم کرد بنابراین برای حل این مشکل تا اخرین این مطلب با ما همراه باشید.

 • 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 2338 بازدید
علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راهکار رفع آن

استفاده از شیرآلات اهرمی امروزه به وفور در قسمت های مختلف ساختمان دیده می شود، چرا که این شیرها ظاهر شیک ومدرنی دارند و کارکردن با آن ها بسیار راحت تر از شیرهای آب قدیمی است. علاوه بر این ویژگی ها و علیرغم کیفیت، مانند هر وسیله و ابزار دیگری به دلیل استفاده زیاد به مرور زمان ممکن است برای آن ها نیز اشکالاتی پیش بیاید و در عملکرد درست و استفاده آسان آن اختلال ایجاد شود، از جمله این اشکالات می توان به سفت شدن شیراهرمی اشاره کرد، هنگامی که شیرآلات اهرمی دچار سفتی می شوند اهرم آن ها به سختی بالا و پایین کرده و استفاده از آن بسیار سخت می شود اما برای رفع این مشکل باید چه کاری رو انجام داد؟ و دلیل سفت شدن شیرآلات اهرمی چیست؟ با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا دلایل سفت شدن شیراهرمی را بررسی کرده و راهکارهایی برای رفع این مشکل را ارائه بدهیم.

 

علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راهکار رفع آن

 

علت سفت شدن شیرآلات اهرمی

 1. خرابی کارتریج
 2. اشکال در تراشکاری محل قرار گرفتن کارتریج در داخل شیرآلات
 3. سفت بودن بیش از اندازه مهره کاتریج
 4. رسوب گرفتگی کاتریج
 5. گیرکردن کارتریج به دلیل ورود ذرات معلق در آب به درون قطعات کارتریج


خرابی کارتریج

هنگامی که با سفت شدن دسته شیرآب اهرمی روبه رو می شوید باید احتمال خراب شدن کارتریج را در نظربگیرید، چرا که کارتریج قطعه ای است که کارکردن روان دسته و کلا عملکرد درست شیراهرمی به سالم بودن آن بستگی دارد. در صورت اطمینان از خراب شدن کارتریج دسته شیراهرمی می توان آن را تعویض کرده یا توسط تعمیر کاران متخصص و خبره اقدام به تعمیر آن کنید.

نکته : گاهی اوقات نیز کارتریج شیراهرمی به دلیل نبود روغن کافی، سفت می شود و شما می توانید با کمی روغن کاری عملکرد آن را بهبود ببخشید.

 

خرابی کارتریج

 

اشکال در تراشکاری محل قرار گرفتن کارتریج در داخل شیرآلات

اشکال در تراشکاری محل قرار گرفتن کارتریج در داخل شیرآلات نیز می تواند یکی از علت های سفت شدن شیرآلات اهرمی باشد، این مشکل ممکن است در دراز مدت و بعد از استفاده مکرر نمایان شود و می توانید برای حل آن از تعمیرکاران متخصص کمک بخواهید. با تعمیر درست و به جای محل قرار گیری کارتریج از پیش آمدن هر مشکل دیگر و دچار شدن به هزینه های اضافی جلوگیری می شود.

 

سفت بودن بیش از اندازه مهره کارتریج

هنگامی که دسته شیرآلات اهرمی به سختی بالا و پایین می رود و فشار زیادی برای استفاده از آن لازم است، قبل از هرچیزی باید میزان تند شدن مهره کارتریج را بررسی کنید چون بیش از حد تند شدن مهره کارتریج یکی از مهترین دلیل های سفت شدت شیرآلات اهرمی است، برای این کار کافیست مراحل زیر انجام بدهید:

 • فلکه اصلی آب را قطع کرده یا توسط شیرهای پیسوار فقط آب قسمتی ازخانه یا مجتمع را که نیاز دارید ببندید.
 • برای نمایان شدن پیج مغزی دسته لازم است تا پولک یا نشانگر آب سرد و گرم را از جای خود بیرون بیاورید.
 • با استفاده از آچار مناسب پیچ دسته شیراهرمی را باز کرده و آن را از جای خود خارج کنید.
 • بعد از خارج کردن دسته اهرمی قالپاق یا کاور مهره کارتریج را نیز خارج کنید.
 • الان مهره کارتریج به خوبی نمایان شده، کمی مهره را شل کرده و همه ی اجزا را دوباره سر هم کنید.
 • لازم است به این نکته توجه کنید که بیش از حد شل کردن مهره کارتریج باعث هرز شدن دسته شیراهرمی است.

 

شیر ظرفشویی آشپزخانه راسان مدل تندیس Sink Mixer 13414

 

رسوب گرفتگی کارتریج

رسوب گرفتگی کارتریج و سایر قطعات شیرآلات اهرمی نیز یکی از موارد رایج در سفت شدت شیرآلات اهرمی است، از آن جایی که کارتریج در تماس مستقیم و همیشگی با آب قرار دارد  احتمال رسوب گرفتگی آن نیز بسیار زیاد است هنگامی که کارتریج دچار رسوب گرفتگی می شود کار کردن با دسته شیر اهرمی سخت شده و بالا و پایین کردن دسته نیز به فشار زیادی احتیاج خواهد داشت برای حل این مشکل می توانید با باز کردن مهره کارتریج، مغزی کارتریج را از جای خود خارج کرده و با استفاده از مسواک یا یک برس آغشته به سرکه به تمیز کردن ورسوب زدایی آن بپردازید، در صورتی که میزان رسوب مغزی کارتریج زیاد بود و با استفاده از این روش به خوبی رسوب زدایی نشد می توانید برای مدتی آن را داخل محلول آب و  سرکه سفید نگه دارید.

اما غیر از کارتریج، ممکن است خود مهره یا جایی که کارتریج در آن قرا گرفته و سایر قطعات ریز و درشت شیراهرمی نیز رسوب گرفته باشند، با استفاده از یک حوله که آغشته به سرکه سفید است می توانید جای کارتریج و سایر قطعات آن را رسوب زدایی کنید. بعد از تمام شدن رسوب زدایی همه اجزا و قطعات شیراهرمی را به درستی در جای خود قرار داده، مهره کارتریج را تا حد استاندارد ببندید و از استفاده خوش دست و آسان شیراهرمی لذت ببرید.

 

رسوب گرفتگی کارتریج

 

گیرکردن کارتریج به دلیل ورود ذرات معلق در آب به درون قطعات کارتریج

گیر کردن کارتریج به دلیل ورود ذرات معلق در آّب از جمله شن  و ماسه و سنگریزه جزء موارد غیر رایج است اما به هر حال امکان روی دادن آن وجود دارد، مخصوصاً اگردر ابتدای لوله کشی از شیرهای آب پیسوارفیلتردار استفاده نشده باشد، چرا که استفاده از شیرهای پیسوارفیلتردار در ابتدای لوله کشی از ورود ذرات ریز معلق در آب یا شن و ماسه به درون کارتریج و سایر قسمت های شیراهرمی جلوگیری می کند. این ذرات ریز اجازه عملکرد روان کارتریج را نمی دهند و شیرآب اهرمی سفت می شود. برای رفع این مشکل کافیست با طی کردن مراحلی که در بالا بیان کریدم ، کارتریج را بیرون آورده و در صورت دیدن شن و ماسه یا هر ذره خارجی دیگری با استفاده از سوزن آن را خارج نمایید.

 

جمع بندی

همراه شما بودیم با مقاله علت سفت شدن شیراهرمی و پنج مورد از مهمترین دلایل سفت شدن شیراهرمی و دسته شیراهرمی را بررسی کردیم امیدواریم که مطالب مقاله برای شما مفید بوده باشد و تا حدی بتوانید مشکل شما را رفع کند. همانطور که در بالا نیز بیان کردیم از جمله عوامل تاثیرگذار در سفت شدن شیراهرمی خرابی کارتریج و یا رسوب گرفتگی آن است بنابراین این قطعی برای شیراهرمی بسیار حیاطی می باشد به شما پیشنهاد می کنیم.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف علت سفت شدن شیرآلات اهرمی

تمامی متن مقاله علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راهکار رفع آن را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.74 MB دانلود پی دی اف - 816.26 KB
آخرین مقالات