شیرآلات مخلوط چیست؟

شیرآلات مخلوط چیست؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۲/۱۸ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 10 دقیقه

شیرآلات مخلوط چیست؟ و انواع شیر مخلوط کدام است؟ این ها سوالاتی هستند که برای اغلب افراد به وجود می آید بنابراین در این مطلب با ما همراه باشید می خواهیم به طور اختصاصی به این موضوع ها بپردازیم.

 • 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 303 بازدید
شیرآلات مخلوط چیست؟

شیرآلات مخلوط به شیرآلاتی گفته می‌شود که دارای دو دسته‌ی کنترل‌کننده‌ی جریان آب سرد و گرم هستند و به وسیله‌ی آنها می‌توان مقدار آب سرد و گرم را ترکیب کرد و دمای مطلوب آب خروجی را تنظیم کرد. این شیرآلات برای استفاده در حمام‌ها و آشپزخانه‌ها به کار می‌روند. به طور کلی، شیرآلات مخلوط شامل یک دسته‌ی مخلوط‌کننده و دو دسته‌ی جریان‌کننده می‌شود. با استفاده از دسته‌ی مخلوط‌کننده، می‌توان مقدار آب سرد و گرم را ترکیب کرد و دمای مطلوب آب خروجی را تنظیم کرد. دسته‌های جریان‌کننده هم برای تنظیم جریان آب سرد و گرم استفاده می‌شوند. این شیرآلات معمولاً با استفاده از سیستم‌های مختلفی برای کنترل دمای آب، از جمله سیستم ترموستاتیک، سیستم پریزی، سیستم شوک ثابت و سیستم شوک دوگانه تولید می‌شوند.

شیرآلات با توجه به کاربرد به انواع بسیار زیادی همچون شیر مخلوط، شیر دوش، شیر روشویی و غیره دسته بندی شده اند. شیرآلات محصولاتی هستند که برای کنترل و باز یا بسته کردن فشار آب طراحی و تولید شده اند. اگر قصد خرید شیرآلات مخلوط را دارید پیشنهاد می کنیم با این مقاله همراه باشید.

 

تنوع در طراحی شیر مخلوط

امروزه انواع شیرآلات مخلوط به بازار عرضه شده است. شیرآلات مخلوط قابلیت ترکیب دو جریان آب سرد و گرم را در قالب یک جریان واحد آب خروجی از شیر دارند. همچنین شیرآلات مخلوط می تواند از نوع اهرمی، کلاسیک، هوشمند، لمسی، چشمی و یا پدالی باشد. شیر مخلوط در چهار دسته به عنوان شیر مخلوط توالت، شیر مخلوط حمام، شیر مخلوط ظرفشویی و شیر مخروطی روشویی دسته بندی شده است. همانطور که می بینید شیر مخلوط در طیف متنوع و گسترده ای عرضه می شود و به همین خاطر قیمت شیرآلات مخلوط متغیر می باشد.

 

تنوع در طراحی شیر مخلوط

 

اجزای شیر مخلوط

اجزای شیرآلات مخلوط شامل دو بخش است که این دو بخش از پوشش داخلی و خارجی تشکیل شده است. اتصال شیرهای مخلوط توسط شیر پیسوار به لوله کشی انجام می گیرد. شیرآلات مخلوط دارای اجزای مشترکی هستند به این صورت که برند در اجزای تشکیل دهنده شیرهای مخلوط تأثیر زیادی ندارد. اجزای اصلی شیر مخلوط شامل دیسک، دسته، بدنه، نشیمنگاه و فلکه می باشد. توجه داشته باشید که در شیر های توپی و مخروطی دیسک همان استوانه مخروطی یا توپ است. همچنین بدنه در شیرآلات مخلوط برحسب کاربرد و زیبایی به شکل های مختلفی طراحی می شود.

در شیرآلات مخلوط نشیمنگاه محل برخورد دیسک با واسط بدنه محسوب می شود. نشیمنگاه از جنس نرمی ساخته شده تا کار آب بندی را به درستی انجام دهد. در این نوع شیرآلات به وسیله دسته جریان شیر آب کنترل می شود و فلکه جزئی از شیر مخلوط محسوب می شود که وظیفه باز یا بسته شدن آب را بر عهده دارد.  همانطور که گفتیم شیرهای مخلوط بر اساس کاربرد و زیبایی به انواع مختلفی دسته بندی شده اند بنابراین برای خرید شیر مخلوط ابتدا باید مکان نصب آن را تعیین کنید.

 

انواع شیر مخلوط

 1. شیر مخلوط کارتریجی
 2. شیر مخلوط فشاری
 3. شیر مخلوط توپی
 4. شیر مخلوط پدالی
 5. شیر مخلوط دیسکی
 6. شیر مخلوط توکار
 7. شیر مخلوط هوشمند
 8. شیر مخلوط اهرمی
 9. شیر مخلوط ظرفشویی
 10. شیر مخلوط روشویی
 11. شیر مخلوط دوش

 

انواع شیر مخلوط

 

شیر مخلوط کارتریجی

 شیر مخلوط کارتریجی یا دو اهرمی دارای واشر نیستند با این وجود بسیار شبیه شیرهای تک اهرمی می باشند. توجه داشته باشید که در شیرهای اهرمی باید بر روی واشر فشار وارد شود تا آب بسته شود در حالی که شیر های کارتریجی به آسانی بسته می شوند و هیچ نیازی به فشار برای باز و بسته شدن نیست. شیرهای اهرمی دارای اهرم های سفت تری هستند.

 

شیر مخلوط فشاری

این نوع شیر مخلوط واشر دارد و جز قدیمی ترین شیرآلات مخلوط ساختمانی محسوب می شود. امروزه شیر مخلوط فشاری در ساختمان های داخلی و خارجی همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت شیر مخروطی فشاری نسبت به سایر شیرآلات ارزان تر است. با وجود این، شیر مخلوط فشاری دارای یک سری معایب می باشد به این صورت که نسبت به سایر شیر ها بیشتر چکه می کند، همچنین شیر مخلوط از دو اهرمی که آب سرد و گرم را جدا می کند ساخته شده است. چون در ساخت شیر مخلوط فشاری از واشر استفاده شده است برای باز و بسته شدن به نیروی بیشتری نسبت به سایر شیر ها نیاز است.

 

شیر مخلوط توپی

از این نوع شیر مخلوط در محیط آشپزخانه استفاده می شود. توجه داشته باشید که این نوع شیرآلات جزو اولین شیر های مخلوط بدون واشر محسوب می شوند. در این نوع شیر مخلوط با استفاده از یک اهرم فشار آب کنترل می شود به این صورت که اهرم به دور یک کلاهک توپی که در بالای بدنه اصلی قرار گرفته است، می چرخد. همچنین در شیر مخلوط توپی، به وسیله اهرم تکی شدت و دمای آب تنظیم می شود. اهرم تکی یک توپ پلاستیکی دارد که داخل بدنه شیر قرار گرفته است.

 

شیر مخلوط توپی

 

شیر مخلوط پدالی

این نوع شیر مخلوط کاملاً غیر لمسی است و نیازی به باتری و انرژی برق ندارد. از این شیر معمولاً در مکان های عمومی همچون رستوران ها، مدارس، هتل ها، مساجد، ادارات و ... استفاده می شود. توجه داشته باشید که شیر مخلوط پدالی نسبت به سایر شیرها بهداشتی تر است چون دست با شیر برخورد نمی کند در نتیجه احتمال انتقال بیماری های پوستی و واگیردار بسیار کاهش می یابد. همچنین در شیر مخلوط پدالی آب به سرعت قطع می شود و همین موضوع باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. امروزه شیرآلاتی که به صورت پدالی تولید می‌شوند قابلیت تنظیم دمای آب و مقدار مصرف را دارند.

 

شیر مخلوط دیسکی

این نوع شیر ساختمانی از نوع تک اهرمی می باشد به این صورت که اهرم روی یک بدنه استوانه به شکل عریض تعبیه شده است. توجه داشته باشید در شیر مخلوط دیسکی عمل اختلاط آب گرم و سرد در داخل یک مخزن انجام می گیرد. همچنین در انتهای مخزن دو دیسک سرامیکی قرار دارد که با حرکت بالا و پایین شدت فشار آب کنترل می شود. در این نوع شیر مخلوط برای تنظیم دمای آب چرخش اهرم به سمت چپ و راست تعبیه شده است. توجه داشته باشید که وجود واشر با کیفیت در شیر مخروطی دیسکی باعث شده که این شیر مخلوط عملکردی بهتری داشته و نیازی کمتری به تعمیر پیدا کند.

 

شیر مخلوط توکار

این نوع شیرآلات از زیبایی زیادی برخوردار است چون تمام لوله و اتصالات آن در زیر کاشی نصب می شود به این صورت که فقط سر شیر بیرون از دیوار است، همچنین این نوع شیرآلات از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

 

شیر مخلوط توکار

 

شیر مخلوط هوشمند

شیر مخلوط های هوشمند گزینه مناسبی برای کنترل مصرف و کاهش آب محسوب می شوند. اغلب از این نوع شیر مخلوط در اماکن عمومی همچون سرویس های بهداشتی استفاده می شود. از شیر مخلوط هوشمند در محیط آشپزخانه استفاده نمی شود. شیر مخلوط هوشمند دارای سنسور بوده و هیچ دستگیره ای برای باز و بسته شدن آب ندارد. شیر مخلوط هوشمند یک چشمی دارد که وقتی دست در مسیر دید سنسور قرار بگیرد به صورت خودکار آب باز شده و هنگام دور شدن دست جریان آب قطع می شود.

 

شیر مخلوط اهرمی

همانطور که از نام این شیر مخلوط پیداست با اهرم باز و بسته می شود. جنس شیرآلات اهرمی کلاسیک و لوکس اغلب از کروم و استیل می باشد. همچنین در این نوع شیرآلات آب سرد و آب گرم از لوله به مرکز شیر انتقال پیدا کرده و سپس از قطعه ای به نام کارتریج عبور می کند.

 

شیر مخلوط ظرفشویی

این نوع شیر مخلوط بیشترین کاربرد را دارد همچنین گاهی بر روی دیوار نصب می شود و وظیفه آن انتقال آب از لوله به درون سینک می باشد. شیر مخلوط ظرفشویی در انواع معمولی، شلنگدار و شاوری عرضه می شود.

 

شیر مخلوط ظرفشویی

 

شیر مخلوط روشویی

از این نوع شیر مخلوط در سرویس های بهداشتی استفاده می شود. البته شیر مخلوط روشویی انواع متفاوتی دارد به طوری که می توانیم به شیر های تک پایه، دو پایه، سه پایه و همچنین شیرهای پایه بلند و پایه کوتاه، دیواری، توکار و شیر های فشاری، چشمی، اهرمی، شیرهای پدالی و لمسی اشاره کنیم.

 

شیر مخلوط دوش

از شیر مخلوط دوش در حمام استفاده می شود همچنین در این نوع شیر مخلوط با اختلاط آب سرد و گرم دمای آب تنظیم می شود. جنس شیر مخلوط دوش معمولاً از آلیاژهای ضد زنگ و ضد رطوبت می باشد. شیر مخلوط دوش دارای یک علمک و یک اهرم برای تغییر جریان آب می باشد.

 

جمع بندی

با انتخاب شیرآلات با کیفیت، مدرن و زیبا می توانید یک فضای شیک و مدرن در بخش های مختلف ساختمان ایجاد نمایید. امروزه برند های زیادی اقدام به طراحی و تولید شیرآلات نموده اند. برندها از موادی مانند نیکل و کروم و همچنین آلیاژ برنج و پلاستیک برای تولید شیرآلات خود استفاده می کنند. شما می توانید شیر های مدرن و زیبا را متناسب با محیط مورد نظرتان انتخاب نمایید. در هنگام خرید شیرآلات بهتر است علاوه بر جنس و کیفیت به گارانتی محصول هم توجه کنید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.