انواع لوله و اتصالات پوش فیت

انواع لوله و اتصالات پوش فیت

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۳/۱۱ پنج شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

لوله و اتصالات پوش فیت از جمله لوله های کاربردی در صنعت فاضلاب به شمار می روند که در ادامه این مقاله به توضیحات لازم در این زمینه می پردازیم.

 • 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 182 بازدید
انواع لوله و اتصالات پوش فیت

در ساختمان سازی بعد از زدن سقف اقدام به نصب و اجرای سیستم لوله کشی فاضلاب می شود که برای این کار می توان از انواع لوله و اتصالات استفاده نمود. لوله و اتصالات پوش فیت از جمله لوله های کاربردی در صنعت فاضلاب به شمار می روند که در ادامه مقاله به توضیحات لازم در این زمینه می پردازیم.

 

لوله پوش فیت چیست؟

لوله های پوش فیت از جنس پلی ­پروپیلن (pp) هستند و در سیستم لوله کشی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. البته لوله های پوش فیت دارای ویژگی­های خاصی هستند و به همین خاطر بسیاری از فعالین حوزه تأسیسات و ساختمان ترجیح می دهند که از این نوع لوله ها در سیستم لوله کشی ساختمان استفاده کنند.

 

لوله پوش فیت چیست؟

 

لوله های پوش فیت چه ویژگی هایی دارند؟

 1. کیفیت عالی
 2. نصب راحت
 3. مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اسیدی
 4. مقاومت در برابر ضربه
 5. تنوع در سایز و شکل
 6. استفاده از بست
 7. گران قیمت بودن لوله های پوش فیت

 

کیفیت عالی

کیفیت لوله های پوش فیت از ویژگی های بارز این نوع لوله محسوب می شود چون در ساخت این نوع لوله از مواد اولیه مرغوب استفاده شده است.

 

کیفیت عالی

 

نصب راحت

لوله‌های پروپیلن یا پوش فیت جزو لوله‌های فاضلاب محسوب می شوند و از جمله ویژگی های بارز این نوع لوله‌ها می توانیم به عدم نیاز به چسب و جوش برای اتصال اشاره کنیم. به طوری که می‌توان به‌وسیله سوکت، لوله‌ها را به هم متصل نمود. همچنین برای نصب لوله پوش فیت نیازی به استفاده از ابزار نیست چون داخل لوله پوش فیت، اورینگ موجود است و به وسیله فشار اورینگ به لوله دیگر جفت می شود؛ به عبارت دیگر، نصب لوله پوش فیت در مقایسه با لوله های پولیکا بسیار راحت است چون به چسب و جوش زدن نیاز ندارد.

 

مقاومت در برابر مواد شیمیایی و اسیدی

 کیفیت و مرغوبیت مواد تشکیل دهنده لوله های پوش فیت باعث شده که این قبیل لوله ها در مقابل مواد اسیدی و مواد شیمیایی مقاومت خوبی داشته باشند.

 

مقاومت در برابر ضربه

علاوه بر موارد ذکر شده دراین مطلب، لوله پوش فیت در مقابل ضربه و فشارهای بیرونی و درونی از استحکام فیزیکی خوبی برخوردار است.

 

مقاومت در برابر ضربه

 

تنوع در سایز و شکل

لوله های پوش فیت در سایز و ابعاد مختلف تولید می شوند و همین موضوع باعث شده تا این نوع لوله به یکی از پرکاربردترین لوله ها در سیستم فاضلاب ساختمان تبدیل شود. این نوع لوله ها با قطر 4 تا 16 میلی متر موجود هستند. همچنین شاخه های لوله پوش فیت از 3 متر تا 30 متر متنوع می باشند. توجه داشته باشید که تنوع سایز و ابعاد لوله پوش فیت نسبت به لوله پلیکا بسیار بیشتر است. در مجموع تنوع لوله پوش فیت و نصب راحت آن، استفاده از این نوع لوله را در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمانی راحت نموده است.

 

استفاده از بست

در نصب لوله پوش فیت از بست بیشتری برای مهار کردن لوله ها استفاده می شود.

 

گران قیمت بودن لوله های پوش فیت

لوله های پوش فیت در مقایسه با لوله های پولیکا از قیمت بالاتری برخوردار هستند و البته ویژگی های منصربه فرد لوله پوش فیت، قیمت بالای آن را تا حدود زیادی توجیه می کند.

 

گران قیمت بودن لوله های پوش فیت

 

معرفی انواع لوله پوش فیت

لوله پوش فیت در دو نوع پوش فیت معمولی و پوش فیت بی صدا یا سایلنت تولید می شود. توجه داشته باشید که در نحوه ساخت و نوع مواد اولیه پوش فیت معمولی و پوش فیت بی صدا تفاوتی وجود ندارد و کیفیت آنها معمولاً با هم برابر است. البته تفاوت این دو نوع لوله پوش فیت فقط در عبور دادن یا ندادن امواج صوتی است.

 

پوش فیت معمولی

لوله های پوش فیت معمولی عایق صدا نیستند.

 

پوش فیت بی صدا

لوله پوش فیت بی صدا یا لوله پوش فیت سه لایه که در آن از سه لایه عایق داخلی استفاده شده است تا از عبور صدا از داخل به بیرون لوله جلوگیری شود. برخی از سازندگان ساختمان ترجیح می دهند از لوله پوش فیت بی صدا استفاده کنند در حالی که برخی از لوله پوش فیت معمولی استفاده می کنند.

 

پوش فیت بی صدا

 

معایب لوله پوش فیت

لوله های پوش فیت علاوه بر ویژگی های منحصربه فرد و مزایای بسیار، مانند هر محصولی دارای تعدادی معایب می باشند.

 1. عدم اعتماد کافی به عملکرد مناسب در طولانی مدت
 2. عدم مقاومت در زیر خاک
 3. مقاومت کم در برابر تابش نور خورشید
 4. عدم استفاده از لوله و اتصالات پوش فیت در سیفون ها

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد یکی از مرغوب ترین و باکیفیت ترین لوله های سیستم فاضلاب در ساختمان سازی اشاره کردیم و در مورد ویژگی ها و انواع آن توضیحاتی ارائه گردید. از جمله ویژگی های بارز لوله پوش فیت می توانیم به نصب سریع و راحت، مقاومت بالا در برابر شکنندگی، برخورداری از آب بندی قابل اعتماد، مقاومت در برابر انبساط و انقباض خط لوله، مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت، وزن سبک و قابلیت انطباق آن با تمام لوله ها و اتصالات فاضلاب های قدیمی همچون لوله های پلیمری و آلیاژی اشاره کنیم.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف انواع لوله و اتصالات پوش فیت

تمامی متن مقاله انواع لوله و اتصالات پوش فیت را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 3.67 MB دانلود پی دی اف - 761.61 KB
آخرین مقالات