راهنمای خرید شیرالات کم مصرف و معرفی انواع آن

راهنمای خرید شیرالات کم مصرف و معرفی انواع آن

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۳/۲۷ شنبه
|
زمان مطالعه : 7 دقیقه

شیرآلات کم‌ مصرف نسل جدیدی از شیرآلات بهداشتی هستند که امروزه در اغلب منازل و اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله با انواع این شیرآلات و همچنین نحوه کارکرد آنها آشنا خواهیم شد.

  • 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 203 بازدید
راهنمای خرید شیرالات کم مصرف و معرفی انواع آن

شیرالات از محصولاتی هستند که اگر در انتخاب آن‌ها دقت کافی داشته باشید، می‌توانید برای سال‌های زیاد بدون مشکل از آن‌ها استفاده کنید. اما برای این منظور، باید نکات زیادی را در نظر بگیرید و تنها به ظاهرش اکتفا نکنید. تولیدکننده‌های زیادی انواع مختلف شیرالات را به بازار ارائه می‌دهند. به همین دلیل ممکن است انتخاب شیرالات مناسب برای شما چالش‌برانگیز باشد. به‌ شکل کلی شما هنگام خرید این محصولات باید به جنس، ظاهر، کیفیت و قطعا کم مصرف بودن آن‌ها توجه کنید. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا انواع شیرالات کم مصرف را بررسی کنیم و راهنمای خرید شیرالات کم مصرف را به شما ارائه دهیم.

 

انواع شیرالات کم مصرف

بحران کمبود آب یکی از جدی‌ترین مشکلاتی است که امروزه با آن مواجه هستیم. هر یک از ما برای مقابله با این بحران باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم و در مدیریت مصرف آن سهمی داشته باشیم. یکی از راه‌های تاثیرگذار برای صرفه‌جویی در مصرف آب، خرید شیرالات کم مصرف است. در ادامه مطلب انواع آن‌ها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید با توجه به محل استفاده، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 

انواع شیرالات کم مصرف

 

شیرالات اهرمی

شیرالات اهرمی تک دستگیره هستند. در نتیجه تنظیم دمای آب تنها با همان دستگیره انجام می‌شود. این موضوع باعث کاهش مصرف آب در مقایسه با شیرالات 2 دستگیره می‌شود. برای تنظیم دمای آب شیرالاتی که 2 دستگیره دارند، باید از هر 2 دستگیره استفاده کنید. به‌شکلی که ابتدا باید یکی از دستگیره‌ها را بچرخانید و سپس با چرخاندن دستگیره دوم به دمای دلخواه برسید. بعد از هر بار بستن آب نیز تنظیم دمای آب بهم می‌خورد و شما ناچار خواهید شد بار دیگر آن را تنظیم کنید. این بازه زمانی برای تنظیم کردن دما باعث هدر رفتن مقدار زیادی آب می‌شود. در نتیجه استفاده از شیرالات کم مصرف اهرمی با جلوگیری از این موضوع تا 50 درصد میزان مصرف آب را کاهش می‌دهد.

 

شیرالات هوشمند

از شیرالات هوشمند معمولا در ساختمان‌های اداری و تجاری و مکان‌های عمومی استفاده می‌شود. این دسته از شیرالات سنسور حساس به مادون قرمز یا چشمی دارند. روش کار این شیرها به این صورت است که با قرار گرفتن دست زیر شیر آب و در واقع در محدوده سنسور، جریان آب وصل شده و به محض خارج شدن دست از محدوده آن، جریان آب قطع می‌شود. در نتیجه هیچ قطره‌ای هنگام باز کردن یا بستن آب با دستگیره هدر نمی‌رود. این موضوع مصرف آب را تا 70 درصد کاهش می‌دهد. شیرهای هوشمند به دلیل نداشتن دستگیره ظاهر ساده‌تر و شیک‌تری نیز دارند.

برخی نگران اتصالی و خطا در این دسته از شیرالات هستند. اما باید بگوییم که این شیرها به‌شکلی طراحی شدند که اگر جسمی برای مدت طولانی مقابل سنسور قرار بگیرد، بعد از گذشت زمانی مشخص جریان آب به‌شکل خودکار قطع می‌شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از شیرالات کم مصرف چشمی، بحث بهداشت آن‌ها است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، برای استفاده از این شیرها به تماس مستقیم دست نیازی نخواهید داشت. در نتیجه امکان انتقال بیماری و میکروب از این طریق، به‌ویژه در مکان‌های عمومی، به حداقل می‌رسد. البته لازم به ذکر است که این شیرالات به دلیل تکنولوژی پیشرفته‌تری که دارند، نسبت به شیرهای معمولی و غیر هوشمند قیمت بالاتری نیز خواهند داشت.

 

شیرالات هوشمند

 

سردوش‌های کم مصرف

دوش گرفتن و استحمام بیشترین میزان هدر رفتن آب را بین مصارف خانگی دارد. میزان اتلاف آب در حمام به دفعات استحمام و مدت زمان آن بستگی دارد. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌شکل کلی میزان هدر رفتن آب از این طریق حدود 30 درصد از کل اتلاف آب در خانه است. استفاده از سردوش‌های کم مصرف یکی از راه‌های مقابله با این مشکل است. سردوش‌های کاهنده مصرف آب با هوادهی آب باعث می‌شوند قطره‌های آب بزرگتر شوند. در نتیجه با حفظ فشار مطلوب آب، باعث صرفه‌جویی در مصرف آن می‌شوند. مخلوط شدن هوا با آب در سردوش‌ها و شیرالات کم مصرف باعث می‌شود میزان آبی که از دوش خارج می‌شود، تا 30 درصد کاهش یابد. این سردوش‌ها گرمای هوا را نیز حفظ می‌کنند و از این نظر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز کمک می‌کنند. سردوش‌های کم مصرف معمولا حالت پاشش‌های مختلفی را نیز برای افراد فراهم می‌کند. در نتیجه فرد می‌تواند با انتخاب حالت دلخواه در طول استحمام باعث کاهش مصرف آب شود. استفاده از سردوش‌های کم مصرف و شیرالات اهرمی در حمام مصرف آب را به‌شکل قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

 

رگلاتور یا محدودکننده جریان آب

رگلاتورها به‌شکلی طراحی شدند که بدون توجه به فشار آب، دبی ثابتی را از لوله عبور دهند. در نتیجه با زیاد شدن ناگهانی فشار آب لازم نیست نگران هدر رفتن آن باشید. آمار و ارقام نشان می‌دهند با استفاده از رگلاتور می‌توانید مصرف آب را تا حدود 25 درصد کاهش دهید.

 

قطعات کاهنده فشار و جریان آب

یکی دیگر از راهکارهای موثری که برای صرفه‌جویی در مصرف آب وجود دارد، نصب ‌سرشیرهایی است که برای کاهش مصرف آب طراحی شدند. این ‌سرشیرها مشبک هستند و آب را با هوا ترکیب می‌کنند. در نتیجه آب خروجی به‌شکل یکدست از تمام قطر لوله خارج می‌شود. آبفشان، درفشان یا پرلاتور نام‌های دیگر این سرشیرها هستند. اگر دوست دارید نقشی در کاهش مصرف آب داشته باشید اما نمی‌خواهید برای تعویض شیرهای قدیمی و خرید شیرالات کم مصرف هزینه کنید، می‌توانید تنها با تعویض ‌سرشیرها به هدف خود برسید.

 

فلاش تانک‌های کم مصرف

 فلاش تانک‌های معمولی همه آب موجود در مخزن را به‌شکل یکجا خارج می‌کنند. اما فلاش تانک‌های کم مصرف یا دو زمانه، با مدیریت مصرف آب، طی دو مرحله آب را خارج می‌کند. به این صورت که اگر احساس می‌کنید به همه آب موجود در مخزن نیاز ندارید، می‌توانید با فشار دادن دکمه مناسب حجم کمی از اب را مصرف کنید. یکی دیگر از انواع فلاش تانک‌های کم مصرف، فلاش تانک‌های دو حالته نام دارند. این فلاش تانک‌ها به‌شکلی طراحی شدند که برای استفاده از آن باید دکمه را نگه دارید.

تا زمانی که دکمه را نگه داشته باشید آب از فلاش تانک خارج می‌شود و به محض اینکه دستتان را از روی دکمه بردارید، جریان آب قطع می‌شود. البته هر دوی این فلاش تانک‌ها برای خروج یکباره آب دکمه‌ای دارند که می‌توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

 

قیمت فلاش تانک

 

فلاش تانک‌های کم مصرف

 

مزیت‌های خرید شیرالات کم مصرف

استفاده از شیرالات کم مصرف مزایای زیادی دارد. به‌شکلی که امروزه استفاده از آن‌ها در همه ساختمان‌ها الزامی است. در ادامه مطلب به تعدادی از مزایای استفاده از این شیرها اشاره می‌کنیم.

 

کاهش مصرف‌ آب

متاسفانه منابع آب شیرین در جهان بسیار محدود است و مدیریت غلط مصرف آب به‌ویژه در کشور ما، دولت را با بحران کمبود آب مواجه کرده است. به همین دلیل حفظ منابع آب از طریق کنترل مصرف موضوعی است اهمیت زیادی دارد. اگر نتوانیم این بحران را به‌درستی مدیریت کنیم، نسل‌های بعدی با چالش‌های سخت‌تر و پیچیده‌تری مواجه خواهند شد. از آن‌جایی که ما در خانه‌هایمان به‌شکل روزمره آب را مصرف می‌کنیم، استفاده از شیرالات کم مصرف تاثیر چشمگیری در مصرف آب خواهد داشت.

 

کاهش هزینه

یکی دیگر از مزایای استفاده از شیرالات کم مصرف، کاهش هزینه‌های هر خانواده است. با کاهش مصرف آب از طریق استفاده از این شیرالات، با حفظ فشار و کیفیت آب، مبلغ قبض آب نیز کمتر می‌شود.

 

کاهش هزینه

 

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

با کاهش مصرف آب انرژی کمتری نیز برای گرم کردن آن مصرف می‌شود. از طرفی شیرالات با کیفیت دمای آب را حفظ می‌کنند و مانع تغییر ناگهانی دمای آن می‌شوند. توجه داشته باشید این اتفاق‌ها زمانی تاثیرگذار خواهند بود که از شیرالاتی با جنس مطلوب استفاده کنید. رسوب در لوله‌ها یا نشتی آب می‌تواند مشکلات زیادی را به‌وجود بیاورد. نحوه اتصال شیرالات نیز اهمیت زیادی دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای نصب آن‌ها از افراد متخصص کمک بگیرید.

 

سخن نهایی

یکی از نکاتی که هنگام خرید شیرالات باید به آن توجه کنید، کم مصرف بودن آن‌ها است. استفاده از شیرالات کم مصرف با حفظ فشار آب دلخواه شما می‌تواند کمک زیادی به صرفه‌جویی در مصرف آب بکند. اگر شما نیز به حفظ منابع آب شیرین اهمیت می‌دهید و دوست دارید هزینه کمتری را برای قبض‌های آب پرداخت کنید، خرید شیرالات کم مصرف را حتما در نظر بگیرید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف راهنمای خرید شیرالات کم مصرف

تمامی متن مقاله راهنمای خرید شیرالات کم مصرف و معرفی انواع آن را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 6.09 MB دانلود پی دی اف - 732.06 KB
آخرین مقالات