لوله لی فلت چیست؟ مزایا و کاربرد لوله لی فلت

لوله لی فلت چیست؟ مزایا و کاربرد لوله لی فلت

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۵/۲۱ شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

لوله لی فلت ، یکی از انواع این لوله‌هاست و در زمین‌های زراعی استفاده می‌شود. حال با این مطلب همراه باشید در ادامه در مورد لوله های لی فلت و کاربرد آن ها توضیحات لازم ارائه می گردد.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 247 بازدید
لوله لی فلت چیست؟ مزایا و کاربرد لوله لی فلت

لوله لی فلت مشابه لوله های معمولی است و برای آبیاری مزارع از آن استفاده می شود. به عبارتی، در کشاورزی نیاز است که از یک روش کاربردی برای آبیاری استفاده شود که امروزه لوله های لی فلت جایگزین مناسبی برای لوله های پلی اتیلن محسوب می شوند. با این مطلب همراه باشید در ادامه در مورد لوله های لی فلت و کاربرد آن ها توضیحات لازم ارائه می گردد.

 

کاربرد لوله های لی فلت

لوله های لی فلت از نظر کیفیت بسیار متنوع هستند، در سایزهای مختلف تولید شده اند و تحمل فشارهای مختلف را دارند و همین ویژگی ها کاربرد آن ها را گسترش بخشیده است. لوله های لی فلت اغلب در انتقال آب، کشاورزی و آبیاری، تأسیسات و معادن، آتش نشانی و پتروشیمی ها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع لوله یک گزینه مناسب و کاربردی برای انتقال و توزیع آب به مزارع محسوب می شود. کشاورزان می توانند با لوله های لی فلت بادوام، سبک، انعطاف پذیر و مقاوم نیازهای سیستم آبیاری خود را به راحتی برطرف نمایند. البته این نوع لوله ها در برابر برش، سایش، خوردگی، آفتاب و اشعه ماوراء بنفش مقاومت بسیار بالایی دارند. لوله های لی فلت برای آبیاری قطره ای بسیار مناسب هستند و الیاف پلی استر موجود در این نوع لوله ها باعث افزایش استحکام و مقاومت آنها شده است.

همچنین وجود همین الیاف سبب شده تا تحمل فشار در لوله های لی فلت بالا باشد. الیاف پلی استر به صورت عمود بر هم یعنی به حالت تار و پود در لایه میانی لی فلت قرار گرفته اند و استحکام کششی خوبی به لوله لی فلت بخشیده اند. همچنین این لوله ها در برابر ضربه و فشار مقاومت خوبی دارند و از دوام و ماندگاری زیادی برخوردار می باشند.

 

کاربرد لوله های لی فلت

 

ویژگی های لوله لی فلت

این نوع لوله از جنس پی وی سی می باشد که به وسیله الیاف پلی استر استحکام پیدا کرده است. در ادامه به سایر ویژگی های این نوع لوله اشاره می شود.

 

انعطاف پذیری بالا

لوله های لی فلت بسیار انعطاف پذیر هستند و به آن ها لوله های هیدروفلوم و هیدروفلکس هم گفته می شود. انعطاف پذیری بالای لوله های لی فلت باعث شده که آب بندی در محل اتصالات بهتر و راحت تر انجام گیرد. چرا لوله های لی فلت جایگزین مناسبی برای لوله های پلی اتیلن محسوب می شوند؟چون لوله های پلی اتیلن همواره دارای معایبی همچون وزن بالا، عدم امکان جمع آوری، سختی در حمل و نقل، زمان بر و پرهزینه بودن راه اندازی هستند.

 

وزن سبک و جابجایی راحت

نقل و انتقال و جمع آوری راحت لوله های لی فلت این نوع لوله را بسیار کاربردی تر نموده تا جایی که کشاورزان ترجیح می دهند در سیستم های آبیاری از این لوله استفاده کنند.

 

مقامت بالا در برابر ضربه و فشار

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم لوله های لی فلت بسیار منعطف هستند و این ویژگی به خاطر وجود الیاف پلی استر در لایه میانی لوله لی فلت می باشد. وجود همین الیاف سبب شده تا این نوع لوله بتواند فشار بالایی را تحمل کند.

 

مقاومت در برابر اشعه یو وی

اشعه ماوراء بنفش یکی از دلایل کاهش طول عمر محصولاتی همچون لوله است. البته لوله های لی فلت برخلاف لوله های پلیمری از مقاومت خوبی در برابر نور آفتاب برخوردارند و در نتیجه طول عمر و ماندگاری بیشتری دارند.

 

قابلیت استفاده مجدد

جابجایی راحت لوله های لی فلت استفاده مجدد از آن ها را فراهم نموده است. در برخی موارد حرکت ماشین آلات و برخورد اجسام نوک تیز باعث ضربه به لوله های مخصوص آبیاری می شود. لوله های لی فلت قابلیت تعمیر دارند به این صورت که می توانید پارگی های کوچک و بزرگ را برطرف نمایید و مجددا از لوله استفاده کنید.

 

نگهداری و انبار کردن لوله های لی فلت

وزن کم و انعطاف پذیری بالای لوله های لی فلت جابجایی آن را راحت نموده است. توجه داشته باشید که 100 متر لوله پلی اتیلن حدود 50 کیلوگرم است در حالی که 100 متر لوله لی فلت فقط 25 کیلوگرم وزن دارد. برای نگهداری از لوله های پلی اتیلن به فضای زیادی نیاز است در حالی که 100 متر لوله لی فلت به 028/0 متر مربع نیاز دارد ولی 100 متر لوله پلی اتیلن به 4 متر مربع فضا نیاز دارد.

 

سایر ویژگی های لوله لی فلت

یکی از ویژگی های لوله های لی فلت قابلیت بازیافت است به طوری که بعد از اتمام طول عمر به محیط زیست آسیب نمی رسانند در حالی که لوله های پلی اتیلن بعد از اتمام عمر مفید از هم گسسته می شود و به حالت پودر پخش می شود در نتیجه باعث آسیب به محیط زیست می شوند.

 

مقاومت در برابر ضربه قوچ

ضربه قوچ به فشاری گفته می شود که در سیالات در حال حرکت پس از تغییر مسیر یا توقف ناگهانی پیش می آید. انعطاف پذیری لوله های لی فلت از سرعت موج سیال می کاهد به طوری که تأثیر ضربه قوچ بسیار کم تر می شود.

 

مقاومت در برابر رسوب گرفتگی و مواد شیمیایی

لوله های لی فلت در مقابل رسوب بسیار مقام هستند و در برابر سموم و مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد.

 

جمع بندی

لوله های لی فلت مزایای بسیاری دارند که از جمله می توان به انتقال سریع و مطمئن آب، امکان استفاده مجدد از لوله های لی فلت، جمع آوری و حمل راحت و همچنین قیمت پایین اشاره کنیم. همچنین نصب انشعابات و اتصالات بر روی این لوله ها بسیار آسان است. این ویژگی ها سبب شده در اقصی نقاط مختلف جهان از لوله های لی فلت به جای لوله های پلی اتیلن استفاده شود. البته دامنه تنوع لوله های لی فلت کاربرد آن را در صنایع مختلف امکان پذیر نموده است.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف لوله لی فلت چیست

تمامی متن مقاله لوله لی فلت چیست؟ مزایا و کاربرد لوله لی فلت را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.86 MB
آخرین مقالات