مزایا و معایب لوله پنج لایه

مزایا و معایب لوله پنج لایه

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۷/۲ یکشنبه
|
زمان مطالعه : 9 دقیقه

استفاده از لوله پنج لایه به دلیل مزایای زیادی که دارد در لوله‌کشی ساختمانی توصیه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب لوله‌های پنج لایه با ما همراه شوید.

 • 9 دقیقه
 • 0 نظر
 • 255 بازدید
مزایا و معایب لوله پنج لایه

مزایا و معایب لوله پنج لایه

در ساختمان‌سازی سیستم‌های لوله‌کشی ساختمان اهمیت بسیاری دارند. برای ساختمان می‌توان از لوله‌های پنج لایه استفاده کرد. اگرچه مجموعه‌های زیادی این لوله‌ها را تولید می‌کنند اما همه آن‌ها کیفیت بالایی ندارند. استفاده از لوله پنج لایه به دلیل مزایای زیادی که دارد در لوله‌کشی ساختمانی توصیه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب لوله‌های پنج لایه با ما همراه شوید.

 

لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه از دولایه چسب و یک لایه آلومینیوم تولید می‌شود. برای ساخت این لوله‌ها لایه درونی و بیرونی را از پلیمری خاص می‌سازند که از مواد پلی اتیلن تشکیل شده است. این لوله مقاومت زیادی در برابر خوردگی و رسوب پذیری دارد. لایه میانی لوله پنج‌لایه از جنس آلومینیوم است. این لوله‌ها از دو ساختار فیزیکی و شیمیایی تشکیل می‌شوند.

 

ساختار فیزیکی لوله پنج لایه

در ساختار فیزیک لوله‌های ۵ لایه این لوله‌ها از نوع لوله‌های مرکب هستند. در این ساختار لوله‌ها از ترکیب دو لایه پلی اتیلن و یک لایه فلز و دو لایه چسب ساخته می‌شوند.

 

ساختار شیمیایی لوله پنج لایه

در ساختار شیمیایی، لوله‌های پنج لایه از مواد پلی‌اتیلن تولید می‌شوند. این مواد که به عنوان پرمصرف‌ترین مواد در جهان شناخته می‌شوند عایق الکتریکی و مقاومت شیمیایی بالایی دارند. از ضعف‌های این نوع ساختار می‌توان به عدم مقاومت در برابر محلول در دمای بالا و ترک‌خوردگی آن اشاره کرد.

 

مشخصات فنی لوله های پنج لایه و بهترین لوله

یکی از مشخصات فنی بسیار مهم لوله‌های ۵ لایه ضریب انبساط و انقباض آن است. هرچه ضریب انبساط و انقباض لوله کم‌تر باشد لوله از کیفیت بیشتری برخوردار می‌شود. در هنگام خرید این محصول می‌توانید به این نکته دقت کنید تا با توجه به مشخصات فنی لوله‌های ۵ لایه خرید با کیفیتی را انجام دهید.

 

مزایای لوله‌های پنج لایه

مزیت اجناسی که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند اهمیت بسیار زیادی در طول عمر ساختمان دارند. امروزه با توجه به هزینه‌های بالای ساختمان باید از بهترین وسایل و تجهیزات در آنها استفاده شود. هرچه لوله‌های ۵ لایه کیفیت بیشتری داشته باشند از مزایای بالایی برخوردار هستند. از مزیت‌های آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این لوله‌ها تا ۴۰ درجه سانتی‌‌گراد در برابر حرارت مقاومت دارند.
 • این لوله‌ها توانایی جلوگیری از نفوذ اکسیژن به داخل لوله و تغییر رنگ آن را دارند.
 • لوله‌های پنج لایه در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مثل اسید و بازها مقاوم هستند.
 • ضریب انبساط طولی این لوله‌ها بسیار کمی دارد.
 • لوله‌های پنج لایه در برابر فشار به علت استفاده از آلومینیوم، مقاومت بالایی دارند. نصب این لوله‌ها سریع و آسان است.
 • لوله‌های پنج لایه ضدزنگ هستند و دچار خوردگی نمی‌شوند.
 • امکان رشد جلبک در این لوله‌ها وجود ندارد.
 • این لوله‌ها دارای طول عمر بیشتر از ۵۰ سال فشار بیشتر از ۱۰ بار هستند.

 

کاربرد لوله‌های پنج لایه

از این لوله‌ها می‌توان در مکان‌هایی که در اثر فشار و دمای بالا تحت تأثیر هستند، استفاده کرد. در ساختمان‌سازی از لوله‌های پنج لایه به‌عنوان لوله‌های آب گرم به طول دو سال استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این لوله‌ها می‌توان به استفاده در آب آشامیدنی با فشار کاری ۲۰ اشاره کرد. این لوله‌ها برای سیستم بهداشتی آب سرد و سیستم و تهویه مناسب هستند. در صنایع پزشکی برای انتقال گازهای پزشکی می‌توان از لوله‌های ۵ لایه استفاده کرد.

 

معایب لوله‌های پنج لایه

اگرچه لوله‌های ۵ لایه دارای مزیت‌های بسیار زیادی هستند و در ساختمان‌های مختلف از آنها استفاده می‌شود اما این لوله‌ها معایبی هم دارند. یکی از معایب لوله‌های ۵ لایه وزن بالای آن است. این مورد باعث می‌شود که جابجایی این لوله‌ها با سختی همراه باشد. از معایب لوله‌های پنج لایه می‌توان به مدت بسیار زیاد برای نصب آنها هم اشاره کرد. از آنجایی که این محصولات به راحتی قابل جابجایی نیستند نصب آنها هم به زمان زیادی نیاز دارد.

 

چرا در ساختمان‌سازی از لوله‌های پنج لایه استفاده می‌شود؟

از آنجایی که لوله‌های ۵ لایه مزیت‌های بسیار زیادی دارند در ساختمان‌سازی از آنها استفاده می‌شود. معایب لوله‌ها بسیار کم است که می‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد. در ساختمان‌سازی از لوله‌های ۵ لایه به سه روش اتصال استفاده می‌شود. از انواع اتصالات این لوله‌ها می‌توان به اتصال کوپلی، اتصال پرسی و اتصال کلمپی اشاره کرد.

 

چگونه مزایای لوله‌های پنج لایه بیشتر می‌شود؟

اگر بخواهید مزایای لوله‌های ۵ لایه برای شما افزایش یابد باید یک محصول با کیفیت را انتخاب کنید. دقت در تولید این محصولات و استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت برای تولید آنها اهمیت زیادی در مزایای این لوله‌ها دارد. در صورتی که این لوله‌ها با استفاده از مواد اولیه مرغوب تولید شوند مزیت‌های بیشتری خواهند داشت. در این شرایط لوله‌ها دارای طول عمر بیشتری می‌شوند که در ساختمان‌سازی اهمیت زیادی دارد. اگر شما بخواهید یک لوله با کیفیت را خریداری کنید باید یک فروشگاه معتبر را انتخاب کنید. یک فروشگاه با سابقه طولانی و اعتبار بالا می‌تواند انواع این محصولات را با کیفیت بسیار بالا در اختیار شما قرار دهد. اگر می‌خواهید از مزیت‌های لوله‌های ۵ لایه برخوردار شوید در انتخاب خود دقت زیادی داشته باشید.

 

نکات مهم در مورد سیستم لوله‌کشی پنج لایه

سیستم لوله کشی ۵ لایه تأثیر بسیار زیادی در مزایای آن خواهد داشت. باید از لوله‌های ۵ لایه در مقابل نور خورشید مراقبت کنید. به‌هیچ عنوان وزن اضافه را روی لوله‌های ۵ لایه قرار ندهید زیرا آسیب جدی به آنها وارد می‌شود. در نصب لوله‌های ۵ لایه باید از واشرهای مخصوص به آنها استفاده شود تا آسیبی نبینند. واشرهای متفرقه در اثر حرارت و گرما دچار آسیب شده و طول عمر کوتاهی دارند. برای نصب لوله‌کشی پنج لایه از مسیر افقی استفاده نکنید. این لوله‌ها باید مسیر افقی را در کف طی کنند و زیر شیرآلات ساختمانی قرار داشته باشند تا اتصالات آن‌ها در دیوار قرار گیرد.

 

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم یکی از لوله‌هایی که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود لوله پنج لایه است. این لوله‌ها به دلیل خواص بسیار مطلوبی که دارند در ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند. اگرچه لوله‌های ۵ لایه دارای معایبی هم هستند اما مزیت‌های بسیار زیاد آنها باعث شده که از معایب آنها چشم پوشی شود. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع لوله ۵ لایه می‌توانید از خدمات مجموعه ما کمک بگیرید. شما می‌توانید از طریق همین سایت با ما در ارتباط باشید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.