راه های تمیز کردن وان حمام

راه های تمیز کردن وان حمام

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۷/۱۵ شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

در این راهنما تصمیم داریم شما عزیزان رابا مهم‌ ترین نکات و بهترین روش‌ ها برای تمیز کردن و جرم‌ گیری وان حمام آشنا کنیم بنابراین تا انتها باما همراه باشید.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 273 بازدید
راه های تمیز کردن وان حمام

راه های تمیز کردن وان حمام

برخی از افراد دوش گرفتن را به خوابیدن در وان آب گرم ترجیح می دهند چرا که وان حمام خیلی زود کثیف می‌شود و احتمال انتقال آلودگی به بدن را افزایش می‌دهد، اما شما می‌توانید با چند راهکار ساده و داشتن یک روتین منظم در یک زمان کوتاه، وان حمام را تمیز و آماده استفاده نمایید.

 

جنس وان حمام

وان های امروزی اغلب از جنس فایبرگلاس یا اکلیریک هستند که از نظر کیفیت عالی می باشند ولی در عین حال احتمال خط و خش افتادن در آن ها بیشتر است؛ بنابراین برای پیشگیری از ایجاد خط و خش روی سطوح وان حمام بهتر است هفته ای یکبار وان را تمیز کنید تا آلودگی ها جذب وان نشود و تمیز کردن وان راحت تر انجام گیرد.

 

تمیز کردن وان حمام به صورت دوره ای

اگر به جنبه‌های بهداشتی تمیز کردن وان حمام توجه نشود می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود. تمیز کردن وان حمام باید به صورت دوره‌ای باشد، چون افراد خانواده به صورت مکرر از آن استفاده می‌کنند و وان حمام همواره با پوست افراد در تماس است، وجود آلودگی بر روی وان می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی‌های پوستی و حساسیت‌های پوستی شود. همچنین به نحوه تمیز کردن وان حمام توجه داشته باشید در غیر این صورت وان حمام به محل مناسبی برای رشد باکتی‌ها و قارچ‌ها تبدیل می‌شود.

علاوه بر این، تمیز نکردن وان به صورت دوره‌ای باعث می‌شود که رنگ وان تغییر پیدا کرده و در نتیجه نیاز به جرم‌گیری پیدا کند. با این مطلب همراه باشید در ادامه به معرفی روش‌های مؤثر خانگی برای جرم‌گیری و تمیز کردن وان حمام می‌پردازیم.

 

استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از سفید کننده‌های شیمیایی یکی از روش‌هایی است که می‌توانید به کمک آن وان حمام را جرم‌گیری نمایید. در این روش باید سفید کننده را بر روی موضع بریزید و پس از مدتی اقدام به شستشو نمایید اما اگر سفید کننده شیمیایی بسیار غلیظ است باید آن را با آب رقیق کنید. توجه داشته باشید شوینده‌ شیمیایی با شیرآلات تماس نداشته باشد چون می‌تواند باعث واکنش شیرآلات شده در نتیجه سبب از بین رفتن رنگ و کدر شدن شیرآلات می گردد؛ بنابراین در هنگام استفاده از این مواد باید دقت کافی داشته باشید.

 

استفاده از جوهر نمک برای نظافت وان حمام

یکی از تمیز کننده‌های بسیار قدیمی که برای تمیز کردن وان حمام از آن استفاده می‌شود، جوهر نمک است. جوهر نمک خاصیت جرم زدایی بالایی دارد و معمولاً از آن برای تمیز کردن سطوح استفاده می‌شود.

 

از وایتکس استفاده کنید

استفاده از وایتکس یک روش مرسوم برای تمیز کردن وان حمام به شمار می‌رود. توجه داشته باشید در هنگام استفاده از وایتکس به دلیل تولید بخار شیمیایی، محیط حمام نباید بسته باشد چون برای بدن بسیار مضر است. اگر غلظت واتیکس زیاد باشد و محیط یا فضایی که در آن وان قرار داد، کوچک باشد، تنفس در این محیط موجب بروز صدمات جبران ناپذیر برای ریه انسان می‌شود.

 

راهکارهای خانگی برای تمیز کردن وان حمام

  1. از لیمو و نمک استفاده کنید
  2. از خمیر دندان استفاده کنید
  3. از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید
  4. از سرکه رقیق شده استفاده کنید
  5. از گریپ فروت و نمک استفاده کنید
  6. از صابون و جوش شیرین استفاده کنید

 

از لیمو و نمک استفاده کنید

لیمو خاصیت اسیدی و نمک خاصیت تمیز کنندگی قوی دارد. این مواد در کنار هم ترکیب خوبی برای تمیزی سطوح را رقم می زنند. شما برای استفاده از این روش باید نصف یک لیمو را به سطح وان بمالید و اصلاً بر روی سطح آب نریزید و اجازه دهید آب لیمو به سطح برسد سپس نصف فنجان نمک دانه درشت بر روی آب لیمو بریزید، در ادامه شاهد تغییرات خواهید بود.

 

از خمیر دندان استفاده کنید

اگر وان حمام دچار تغییر رنگ شده است می‌توانید با استفاده از مقداری خمیر دندان اقدام به تمیز کردن آن و از بین بردن جرم های زرد رنگ روی وان نمایید. در این روش باید خمیر دندان را بر روی سطح مورد نظر قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید سپس با یک پارچه اقدام به پاک کردن خمیر دندان از سطح نمایید.

 

از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید

برای تمیز کردن وان حمام می‌توانید از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. توجه داشته باشید سرکه در تماس با جوش شیرین کف می‌کند، بنابراین ترکیب خوبی برای تمیز کردن وان و جرم‌گیری آن محسوب می‌شود. همچنین اگر مدت زمان طولانی اقدام به تمیز کردن وان نکردید بهتر است از این ترکیب استفاده نمایید.

 

از سرکه رقیق شده استفاده کنید

استفاده از سرکه برای بدن انسان خطری ندارد، سرکه سفید را با آب رقیق کرده و وان حمام را با آن بشویید. توجه داشته باشید قدرت این محلول برای تمیز کنندگی کم است بنابراین باید به صورت مکرر از این محلول برای تمیز کردن وان حمام استفاده کنید.

 

از گریپ فروت و نمک استفاده کنید

در این روش باید یک گریپ فروت را از وسط نصف کنید سپس یک بسته نمک تصفیه شده بردارید. نمک درشت قدرت تمیز کنندگی بیشتری دارد اما اگر نمک درشت در دسترس ندارید می‌توانید از نمک معمولی استفاده کنید. ابتدا باید گریپ فرود را به همه سطح وان بمالید و اجازه دهید آب گریپ فرود به همه جای وان برسد سپس نمک را روی آب گریپ فروت بپاشید. آب میوه باعث می‌شود که نمک به آن بچسبد.

شما به 2/1 فنجان نمک برای تمیز کردن وان حمام نیاز دارید و در ادامه گریپ فروت را داخل نمک بمالید و بسابید تا جرم‌ها از بین برود. اگر لازم است می‌توانید از لیف حمام یا یک برس نرم برای سابیدن وان حمام استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید لکه‌های سخت از بین بروند باید اجازه دهید گریپ فروت و نمک مدتی بر روی سطح وان باقی بمانند. بعد از اینکه وان را با برس یا لیف سابیدید آن را با آب گرم بشویید و نمک و گریپ فروت را از روی وان پاک کنید. همچنین می توانید از لیف حمام برای برق انداختن سطح وان استفاده کنید. توجه داشته باشید ممکن است که نمک‌های دانه درشت سطح وان را خراش دهد.

 

از صابون و جوش شیرین استفاده کنید

از چند قاشق چای خوری جوش شیرین و مقداری صابون برای تمیز کردن وان حمام استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر وان حمام را حداقل یک بار در هفته تمیز کنید دیگر نیازی به استفاده مداوم از این ترکیب ندارید بلکه برای از بین بردن رسوبات و جرم‌های موجود روی وان حمام می‌توانید ماهی یک بار از ترکیب جوش شیرین و صابون استفاده کنید.

 

جمع بندی

وان حمام به صورت مستقیم با پوست در ارتباط است و چون اغلب اعضای خانواده از وان استفاده می کنند تمیز کردن مداوم آن ضروری است. همچنین اگر تمیز کردن وان حمام به صورت دوره ای صورت گیرد به احتمال زیاد وان کمتر دچار جرم و رسوب می شود در نتیجه لازم نیست برای جرم گیری آن زمان زیادی را صرف استفاده از شوینده های شیمیایی و برس های زبر نمایید. بلکه می توانید از یک اسفنج و شوینده ملایم و طبیعی برای تمیز کردن وان حمام استفاده کنید. با تمیز کردن وان حمام هم بهداشت و سلامت افراد خانواده حفظ می شود و هم درخشندگی و زیبایی وان حمام از بین نمی رود.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

تمامی متن مقاله راه های تمیز کردن وان حمام را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 7.66 MB
آخرین مقالات