رفع گرفتگی توالت فرنگی

رفع گرفتگی توالت فرنگی

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۸/۹ سه شنبه
|
زمان مطالعه : 7 دقیقه

گرفتگی توالت فرنگی یکی از مشکلات شایع در خانه‌ها و مکان‌های عمومی است که می‌تواند منجر به عدم تخلیه صحیح و آسان آب و مدفوع شودحال برای حل این مشکل با ما در این مطلب همراه باشید.

 • 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 250 بازدید
رفع گرفتگی توالت فرنگی

رفع گرفتگی توالت فرنگی

گرفتگی توالت فرنگی یکی از مشکلات شایع در خانه‌ها و مکان‌های عمومی است که می‌تواند منجر به عدم تخلیه صحیح و آسان آب و مدفوع شود. این مشکل به طور معمول به دلیل مسدود شدن لوله‌ها، به علت تجمع اشیاء بیگانه، رسوبات، یا خرابی‌های سیستم آب‌رسانی ایجاد می‌شود. این مشکل می‌تواند منجر به ناراحتی و نگرانی شود و باید به سرعت اصلاح شود. برای رفع این مشکل می‌توانید، روش‌های مختلفی از جمله استفاده از پمپ، استفاده از مواد شیمیایی خاص، یا تخلیه کننده‌ ها را امتحان کنید.
تا اخر این مقاله با ما همراه باشید تا با علل و روش های رفع گرفتگی توالت فرنگی بیشتر آشنا شوید.

 

خرید توالت فرنگی

 

 

رفع گرفتگی توالت فرنگی

 

علل گرفتگی توالت فرنگی

مسدود شدگی می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و انواع مختلفی داشته باشد. در اینجا برخی از این دلایل را به شما معرفی می کنیم:

 

گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی

یکی از متداول ترین دلایل سد شدن، افتادن و یا گیر کردن حجم قابل توجهی دستمال کاغذی در لوله توالت است. به دلیل جنس و نازکی دستمال کاغذی، آب از سطح آن عبور می کند ولی جریان عبور و تخلیه آب به کندی طی می شود که با گذشت زمان این مسئله، موجب مسدود شدن راه فاضلاب شده و در برابر جریان عبور آب به یک مانع بزرگی تبدیل می شود که همانند، یک فیلتر عمل می کند.

 

گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی

 

گرفتگی با سیمان و مصالح ساختمانی

ایجاد مسدودیت با مصالح ساختمانی همانند سیمان بیشتر در خانه هایی اتفاق می‌افتد که تازه ساخته شده اند. این نوع مسدودیت از جمله مشکل ترین و دشوار ترین نوع محدودیت در لوله های فاضلابی شناخته می شود که استفاده از هر نوع لوله بازکن و هر نوع وسیله یا محلولی، برای رفع مسدودیت چاره ساز نیست.

 

پر شدن چاه فاضلاب

ممکن است در برخی خانه ها که مدت زمان زیادی از سال ساخت آنها گذشته است، یکسری مشکلات در سیستم فاضلابی آنها به وجود آمده باشد و یا بخاطر ریزش های پیاپی، چاه پر شده باشد، یا برخی خانه ها هستند که اصلاً به سیستم فاضلاب شهری متصل نیستند. در این موارد، روش های لوله بازکنی خانگی و ساده، جوابگو نیست و لازم است با افرادی که خدمات چاه بازکنی و تخلیه چاه انجام می دهند تماس بگیرید.

 

پر شدن چاه فاضلاب

 

گرفتگی با مواد غیرقابل تجزیه

موادی مانند پوشاک زیرین، دستمال‌های مرطوب، یا مواد غذایی که در دستشویی انداخته می‌شوند و غیرقابل تجزیه هستند، می‌توانند باعث ایجاد انسداد در لوله ها شوند. برای جلوگیری از انسداد لوله توالت، باید یکسری نکات را رعایت کنید و از ریختن دستمال کاغذی، اشیاء خارجی، آشغال و موی سر و ریش، در آن جلو گیری کنید. همچنین، نظم دادن به سیستم لوله‌ کشی و نظافت منظم آن می‌تواند به کاهش احتمال انسداد کمک کند. در صورتی که با مسدودیت مواجه شدید، بهترین راه حل این است که از خدمات یک لوله کش حرفه‌ای استفاده کنید تا مشکل را برطرف کنند.

 

علل دیگر مسدود شدن توالت فرنگی عبارتند از

 • اسباب بازی کودکان
 • خرابی لوله
 • زنگ زدگی لوله
 • روسوب چربی و روغن ها
 • ریش و موی بلند
 • جرم
 • چسب
 • مدفوع و ...

 

روش های رفع گرفتگی توالت فرنگی

تا اینجا با علل گرفتگی توالت فرنگی آشنا شدید در این قسمت می خواهیم چند روش کلیدی برای برطرف نمودن این مشکل را به شما آموزش دهیم.

 

رفع گرفتگی با استفاده از لوله بازکن

شما می توانید با استفاده از تلمبه دستی یا لوله بازکن ها نسبت به رفع مسدودیت اقدام کنید. در این روش هوای موجود در محفظه، محبوس می شود و با فشار ایجاد شده موانع موجود در مسیر فاضلابی کنار می روند.

 

رفع گرفتگی با استفاده از لوله بازکن

 

لوله باز کن چیست؟

لوله باز کن مخصوص توالت یا پلامبر، این ابزار دارای یک شانه و یک دسته است که درون لوله فاضلاب قرار می‌گیرد. شانه این ابزار به شکل خمیده و تورفته طراحی شده است تا بهترین کارایی را در باز کردن لوله داشته باشد. برای استفاده از این ابزار، باید آن را به دقت درون لوله قرار داده و دسته آن رو به جلو و عقب حرکت دهید تا مانع داخل لوله پایین رود.

 

رفع گرفتگی با فشار آب گرم

راحت ترین روش برای برطرف کردن مسدودیت‌های خفیف، استفاده از فشار آب گرم است که می‌توانید با ریختن سطل آب گرم در محفظه این نوع انسداد ها را رفع کنید. اثرگذاری این روش برای زمانی است که مسدودیت ایجاد شده به خاطر گیر کردن دستمال کاغذی یا کاغذ در محفظه باشد.

 

رفع گرفتگی با سیم مفتول

یک روش کاربردی برای از بین بردن مسدودیت ایجاد شده در توالت فرنگی، می تواند استفاده از سیم مفتول محکم و ضخیم باشد. ابتدا لازم است که سیم را مانند قلاب ماهیگیری در محفظه، حرکت دهید تا اشیا گیر کرده در لوله جابجا و بیرون کشیده شوند. در صورتی که سیم مفتول در دسترس نبود، می توانید از چوب لباسی فلزی استفاده کنید، البته لازم است ابتدا خمیدگی های آن را صاف کنید و سپس نسبت به رفع انسداد پیش آمده اقدام کنید.

 

رفع گرفتگی با استفاده از اسید

این روش جز روش های رایج و پر استفاده برای رفع مسدودیت توالت ها شناخته می شود ولی می تواند بسیار پر خطر و آسیب رسان باشد. توجه داشته باشید که استفاده از اسیدها باید با دقت و احتیاط بسیار صورت گیرد. بهتر است قبل از استفاده، دستورالعملها و ایمنی های مربوط به محصولات شیمیایی را مطالعه کنید و همواره از استفاده از وسایل ایمنی مناسب مانند دستکش و عینک ایمنی جهت محافظت از خود و سطوح اطراف اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم اطمینان یا بروز خطر، به یک نفر متخصص مراجعه کنید.

 

رفع گرفتگی با استفاده از اسید

 

رفع گرفتگی با استفاده از دستگاه تراکم هوا

یکی از وسیله های دیگری که در جهت رفع مسدودیت ایجاد شده در توالت ها، بکار برده می شود استفاده از دستگاه تراکم هوا است. با استفاده از این دستگاه، هوا جمع شده در مخزن، متراکم شده و با فشار ایجاد شده در محفظه آن، اشیا گیر کرده در لوله و مخزن به سمت پایین حرکت می کنند.

 

چند روش کاربردی دیگر که می توان به موارد گفته شده افزود عبارتند از:

 1. استفاده جوش شیرین
 2. استفاده از فنر لوله بازکن
 3. استفاده از محلول های لوله بازکن
 4. استفاده از سلفون

 

چند نکته مهم و کلیدی درباره گرفتگی توالت فرنگی

 1. رایج ترین نوع لوله بازکن ها، تلمبه هایی با فنجان پلاستیکی هستند که برای روشویی ها استفاده می شوند؛ اما برای رفع انسداد در توالت فرنگی ها ممکن است به تجهیزات پیشرفته تری نیاز داشته باشید.
 2. همانطور که بالاتر گفتیم سعی کنید برای باز کردن لوله دستشویی از اسید های خطرناک و مواد شیمیایی استفاده نکنید. این مواد می تواند موجب آسیب دیدن سیستم لوله کشی ساختمان شود.
 3. در صورت ایجاد مسدودیت از کشیدن سیفون و کلید فلاش تانک، خودداری کنید. این عمل موجب کثیف شدن کف دستشویی شما خواهد شد و هیچ تأثیر مثبتی نخواهد داشت. در صورتی که با روش‌های خانگی نتوانستید مسدودیت به وجود آمده را برطرف کنید، با نیرو های خدماتی در این زمینه تماس بگیرید.

 

قیمت لوله و اتصالات در احمدی پایپ

 

جمع بندی

گرفتگی توالت فرنگی یک مشکل معمول است که باید سریع رفع شود تا از رخ دادن مشکلات بزرگتر و ناراحتی‌های احتمالی در آینده پیش گیری شود. در این موقعیت، توصیه ما به شما این است که در صورتی که روش های گفته شده را اجرا کردید و موفق نشدید، از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. همچنین، پیشگیری از سد شدن نیز اهمیت دارد. از انداختن اشیاء نامناسب مانند دستمال بهداشتی یا اسباب بازی کودکان در محفظه پرهیز کنید و به منظور کاهش تجمع رسوبات، به صورت دوره‌ای از مواد شیمیایی مناسب برای تمیزی لوله‌ها استفاده کنید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

تمامی متن مقاله رفع گرفتگی توالت فرنگی را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 9.12 MB دانلود پی دی اف - 808.78 KB
آخرین مقالات