کاربرد سوراخ یا پانچ روشویی چیست؟

کاربرد سوراخ یا پانچ روشویی چیست؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۸/۱۳ شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

پانچ یا همان سوراخ روشویی عموماً در همه روشویی‌ها وجود دارد و ممکن است از لحاظ زیبایی در روشویی‌ها به شکل‌های مختلفی تعبیه شده باشد حال برای آشنایی با کاربرد آن با ما در این مطلب همراه باشید.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 670 بازدید
کاربرد سوراخ یا پانچ روشویی چیست؟

در جهان امروزه، بهداشت و تمیزی بسیار اهمیت دارند. یکی از مکان هایی که بهداشت و تمیزی باید به دقت در آن رعایت شود، سرویس های بهداشتی هستند و روشویی جز حیاتی ترین قسمت این سرویس ها به حساب می آید. ما روزانه چندین نوبت از روشویی استفاده می کنیم و ممکن است که با این سؤال مواجه شده باشیم که سوراخ های تعبیه شده در داخل کاسه آنها چه کاربردی می تواند داشته باشد؟ یا اصلاً چرا باید وجود داشته باشد؟. در این مقاله ما نکات و کاربرد های پانچ روشویی را بررسی خواهیم کرد پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

پانچ یا سوراخ روشویی چیست؟

ممکن است گاهی اوقات، فراموش کنید شیر آب را  ببندید و یا به خاطر قطع و اتصالی های ناگهانی، آب کاسه روشویی سرازیر شود. در این مواقع پانچ تعبیه شده در سینک ها، استخر ها و یا موارد دیگر، از راه افتادن سیل در خانه شما جلو گیری می کند. این سوراخ ها در زیر لبه شیر و یا در گوشه سینک قرار می گیرند و با یک در پوش فلزی بسته می شوند و با توجه به نوع طراحی به کار رفته در آنها ممکن است، یک یا دو حفره داشته باشند ‌.

 

پانچ یا سوراخ روشویی چیست؟

 

کاربرد پانچ یا سوراخ روشویی چیست؟

پانچ یا سوراخ روشویی کاربردهای مفیدی دارد که ما در زیر به چند مورد از کاربردهای مهم آن می پردازیم:

 

کاربرد سوراخ روشویی در جلوگیری از سرازیر شدن آب

سوراخ‌های روشویی در جلوگیری از سرازیر شدن آب در سرویس بهداشتی و سایر بخش‌های ساختمانی نقش مهمی دارند. این حفره ها به عنوان جزئی از سیستم فاضلاب عمل می‌کنند. همانطور که گفتیم از این حفره ها برای جلوگیری از سرازیر شدن آب و حذف زائد آن استفاده می‌شود و عملکرد اصلی این سوراخ، تخلیه آب به صورت مداوم و جلوگیری از انباشت آب در کاسه است. این حفره، به طور معمول در بالای کاسه قرار می گیرد و هنگام استفاده از سینک، آب در آن ریخته می‌شود. از این طریق آب اضافی در طول استفاده از کاسه روشویی تخلیه می‌شود و به این ترتیب از سرازیر شدن آب جلو گیری می شود. این مکانیسم می تواند، بسیار کاربردی و مفید باشد، زیرا این عمل می تواند از آسیب دیدگی سطوحی مانند، سینک و شیرآلات و زنگ زدگی کاسه جلوگیری کند.

 

قیمت شیر روشویی

 

کاربرد سوراخ روشویی در ایجاد مسیر تخلیه هوا

یکی دیگر از کاربرد های دیگر پانچ تعبیه شده در روشویی ها، ایجاد مسیر فراری برای تخلیه هوا است. این سوراخ ها در ایجاد مسیر تخلیه هوا در ساختمان‌ها و انواع اتاق‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند و به عنوان اجزایی از سیستم تهویه و تهویه مطبوع استفاده می‌شوند. زمانی که این حفره در سینک ایجاد نشده باشد آب موجود در داخل سینک همانند آب داخل حوض ساکن باقی میماند و به دلیل مقاومت در برابر هوا ممکن است به سختی تخلیه شود. در اینجا، پانچ به عنوان یک مسیر فراری برای خارج شدن سریع تر و آسان تر، آب داخل سینک استفاده می شود.

 

کاربرد سوراخ روشویی در ایجاد مسیر تخلیه هوا

 

کاربرد سوراخ روشویی بهبود عملکرد دریچه اصلی

این سوراخ ها در بهبود عملکرد دریچه‌ های اصلی در موارد مختلف کاربرد دارند. این حفره ها به عنوان قسمتی از سیستم‌های کنترل جریان آب و هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بهبود عملکرد و کارایی این دریچه‌ها نقش اساسی ایفا می‌کنند. زمانی که آب داخل سینک لبریز می شود، به دلیل وجود جریان هوا در داخل آب، سرعت تخلیه و مکش آن توسط دریچه اصلی کاهش پیدا می کند. وجود این حفره در گوشه کاسه این مشکل را به خوبی برطرف می کند.

.

بهترین روش برای ضدعفونی پانچ یا سوراخ روشویی چیست؟

ضدعفونی پانچ روشویی امری حیاتی است تا از انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها به دستگاه‌های بهداشتی و ایجاد شرایط نامناسب بهداشتی در محیط های مختلف جلوگیری شود. برای از بین بردن بوی بد و نامطبوع حاصل از این سوراخ ها و ضد عفونی و تمیز کردن آن می توانید، چندین روش ساده را به کار ببندید؛ برای مثال: در ابتدا می توانید مقداری جوش شیرین را درون مجرای حفره بریزید و سپس مقداری سرکه و آب جوش را داخل حفره بریزید تا از شر بوی نامطبوع و باکتری های جمع شده در داخل حفره خلاص شوید. اگر با اجرای این روش همچنان با بوی بد و نامطبوع پانچ مواجه شدید می توانید، با ترکیب کردن مایع سفید کننده و آب و ریختن آن در داخل حفره، آن را به طور کامل ضد عفونی و میکروب‌ زدایی کنید.

 

بهترین روش برای ضدعفونی پانچ یا سوراخ روشویی چیست؟

 

 نکات مهم در رابطه با پانچ روشویی و کاربرد آن

  • زمانی که می‌خواهید نسبت به خرید روشویی، وان حمام و موارد این چنینی اقدام کنید، سعی داشته باشید که به دلیل کاربرد ها و قابلیت های گفته شده درباره پانچ، محصولاتی را خریداری کنید که این سوراخ را داشته باشند. محصولاتی که بدون پانچ باشند به این معنا است که شرکت های تولید کننده آن ها تنها به حفظ زیبایی و ظاهر محصولات خود توجه کرده است پس، در خرید چنین محصولاتی دقت کافی را داشته باشید.
  • نکته مهم دیگری که درباره پانچ وجود دارد این است که این سوراخ برای خالی کردن آب سینک تعبیه داده نشده، بلکه فقط می تواند سرریز شدن آب داخل سینک را به تأخیر بیندازد. البته فشار آب نیز در این زمینه می تواند تأثیرگذار باشد. اندازه این حفره برای تخلیه دائمی آب ظرف‌شویی مناسب نیست و می‌توان گفت که، بیشتر از اینکه نقش درمانی داشته باشد نقش پیش گیری دارد.
  • همانطور که نمی توان کاربرد بینی و دهان را یکسان در نظر گرفت، نباید کاربرد پانچ و دریچه اصلی آن یکی در نظر گرفت و در صورت گرفتگی دریچه اصلی بهتر است، تنها راه کار ما، استفاده از این سوراخ نباشد.
  • همانطور که، در بالا اشاره کردیم تجمع باکتری‌ ها داخل حفره باعث ایجاد بوی نامطبوع در داخل سرویس بهداشتی می‌شود، علاوه بر این می‌تواند منبع انتقال بیماری های عفونی و ویروسی شود. به همین خاطر باید داخل حفره را به طور منظم و دوره ای با ضدعفونی کننده هایی مانند، مایع سفید کننده و جوش شیرین به طور کامل ضد عفونی کنید تا حفره به محلی برای تجمع باکتری‌ها تبدیل نشود.

 

جمع‌بندی

 ما در این مقاله سعی داشتیم، توضیحات کاملی از پانچ روشویی و کاربرد های آن را برای شما عزیزان ارائه کنیم. شما با مطالعه کامل این مقاله به اهمیت وجود پانچ در داخل سینک ها، وان ها و استخر ها پی ببرید. در کنار مسئله مهم بودن این سیستم با کاربردهای آن نیز آشنا شدید، که عبارتند از: جلوگیری از سرازیر شدن آب، کمک به بهبود عملکرد دریچه اصلی و ایجاد مسیر تخلیه هوا است. در نهایت امیدواریم که توانسته باشیم با ارائه این مقاله اطلاعات کاربردی در این زمینه در اختیار شما قرار داده باشیم.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف کاربرد سوراخ یا پانچ روشویی چیست

تمامی متن مقاله کاربرد سوراخ یا پانچ روشویی چیست؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 7.22 MB دانلود پی دی اف - 641.21 KB
آخرین مقالات