علت آب دادن پکیج چیست و چگونه رفع می‌شود؟

علت آب دادن پکیج چیست و چگونه رفع می‌شود؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۸/۲۰ شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

نشتی آب یکی از شایع‌ترین نواقص پکیج است که باید در اولین فرصت برطرف شودولی چرا این مشکل به وجود می آید اگر می خواهید به جواب این سوالتان برسید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 223 بازدید
علت آب دادن پکیج چیست و چگونه رفع می‌شود؟

علت آب دادن پکیج چیست و چگونه رفع می‌شود؟

نشتی آب یکی از شایع‌ترین نواقص پکیج است که باید در اولین فرصت برطرف شود. نشتی پکیج ممکن است به دلایل متعددی مانند سوراخ شدن لوله‌ها، پوسیدگی، بی کیفیت بودن قطعات یا عدم نصب صحیح باشد. اگر پکیج در موعد مقرر تعمیر و رفع نقص نگردد، ممکن است موجب نم دادن و خرابی ساختمان شود. آب دادن پکیج به مرور زمان موجب کاهش فشار آب شده و گرمای مناسبی در محیط ایجاد نخواهد شد. در ادامه به دلایل آب دادن پکیج و چگونگی رفع آن پرداخته می‌شود.

 

خرابی شیر اطمینان

شیر تخلیه فشار پکیج برای کنترل فشار بیش از حد در پکیج دیواری قرار داده شده است. میزان فشار مناسب برای پکیج دیواری بین 1 تا ۲ بار است؛ بنابراین در صورتی که پکیج بیشتر از این مقدار باشد، شیر اطمینان وارد عمل شده و بخشی از آب را برای جلوگیری از آسیب دستگاه و خطرات جدی مانند انفجار پکیج، خالی می‌کند.‌

اگر متوجه آبریزی از پکیج خود شدید، ابتدا میزان فشار پکیج را بررسی کنید که بیش از حد نرمال نباشد. در صورتی که درجه فشار پکیج بالا باشد، ممکن است شیر تخلیه فشار خراب شده باشد که در این صورت علت آب ریختن از پکیج نیز همین مورد است و قطعه باید عوض شود.

 

خرابی شیر پرکن پکیج

یک دلیل آب دادن پکیج می‌تواند نقص در شیر پرکن آن باشد. از شیر پرکن پکیج برای تنظیم میزان فشار آب در مدار گرمایش و همینطور رادیاتورها کمک می‌شود. هنگامی که با افت فشار در پکیج روبرو هستید، بهتر است شیر پرکن را باز کنید تا به فشار استاندارد برسد و سپس آن را ببندید.

در صورتی که شیر پرکن دچار مشکل شده باشد، معمولاً با افزایش خود به خودی فشار و نشت آب از پکیج مواجه می‌شوید. در چنین مواقعی باید شیر پرکن به دقت بررسی شود و در صورت نیاز تعمیر شود؛ اما اگر مشکل از لاستیک‌ها و واشرهای شیر پرکن باشد کافیست آن واشرها را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود. واشر قابل تعمیر نبوده و باید جایگزین شود.‌

 

پوسیدگی و خوردگی اجزاء و قطعات

در بیشتر مواقع ریزش آب پکیج در اثر کهنگی و پوسیدگی لوله‌ها یا مخزن آب است که با گذشت زمان خراب می‌شود. اگر پوسیدگی در یک قطعه مشخص باشد، یک کارشناس متخصص و زبده می‌تواند به راحتی آن را تعویض کند؛ اما اگر پوسیدگی زیاد باشد، احتمالاً مجبور می‌شوید پکیج را تعویض کنید.

 

نشتی از اتصالات لوله‌ ها

اگر متوجه نشت آب از پکیج دیواری در اطراف اتصالات لوله‌ها شده‌اید، این احتمال وجود دارد که مشکل از نصب نامناسب و ناشیانه پکیج و اتصالات آن باشد. این مشکل اغلب در مورد پکیج‌هایی به وجود می‌آید که توسط یک تکنسین ناشی به خوبی آب بندی نشده باشند.

برای بررسی دقیق‌تر، ناحیه‌ای که از آنجا آب نشت می‌کند را خشک کنید و صبر کنید ببینید که آیا دوباره آب چکه می‌‌کند یا خیر. در صورتی که مجدداً آب دادن از زیر پکیج را مشاهده کردید، نقص در اتصالات لوله‌ها علت بروز این مشکل است. در مجموع اصول پکیج دیواری به این شکل است که کل سیستم باید آب بندی شود. با گذر زمان چسب و عایق لاستیک‌های آب بندی پمپ گرمایشی شروع به خراب شدن می‌کنند یا ممکن است توسط اجزا و قطعات در حال حرکت در سیستم گرمایش از بین بروند.

در این حالت از بین رفتن عایق سیستم علت ریختن ریز ریز آب از پکیج است. اگرچه این مورد بیشتر در سیستم پکیج‌های قدیمی اتفاق می‌افتد، اما اگر فشار سیستم زیاد باشد، ممکن است در پکیج‌های جدید نیز اتفاق بیفتند.

 

پوسیدگی و خراب شدن تبدیل حرارتی، علت نشت آب پکیج

در برخی از موارد مشکلاتی برای پکیج به وجود می‌آید که می‌توان گفت راه حلی به جز تعویض آن وجود ندارد. آب دادن پکیج بر اثر خراب شدن مبدل حرارتی از جمله این مشکلات اصلی است.‌ تبدیل حرارتی یکی از گران‌ترین قطعات پکیج دیواری است که اگر ترک خورده باشد، بهترین راه حل جایگزین کردن آن است.

 

نقص دریچه دما یا دیافراگم منبع انبساط

ممکن‌ است که مشکل از دما در پکیج دیواری باشد. در این صورت ممکن است علت چکه آب از پکیج، دریچه دما باشد که با بررسی و تعویض دریچه دما، نقص مرتفع می‌شود؛ همچنین ممکن است علت بروز این مشکل به دیافراگم منبع انبساط ربط داشته باشد. به طور کلی وظیفه منبع انبساط در پکیج دیواری منظم کردن میزان تغییرات فشار در مدار گرما است که این کار را به کمک دیافراگم موجود در منبع انبساط انجام می‌دهد.

 

پاره شدن لوله و اتصالات درون دستگاه و آبریزی پکیج

در درون پکیج معمولاً انتقال آب در بین مبدل اولیه و ثانویه و یا حرکت آب در مدارهای مختلف دستگاه پکیج برای عملیات‌های مختلف به غیر از مبدل‌ها از بین لوله‌ها و اتصالات دیگر صورت می پذیرد. جنس این لوله ها اغلب از فلز برنج است و به این راحتی دچار نشتی و خرابی نمی شوند.

عمده‌ترین دلیل نشتی از زیر پکیج یا همان آبریزی پکیج که عامل آن این اتصالات باشند خراب شدن اورینگ و یا واشر در بین این اتصالات بر اثر حرارت زیاد دستگاه پکیج می‌باشد؛ اما در بعضی مواقع نیز به دلیل ضربه خوردن یا رسوب گرفتن این لوله‌ها ترک یا ترک‌هایی در بین لوله ها ایجاد می‌شود که باعث نشتی در دستگاه می‌شود.

در این حالت برای تعمیر پکیج باید لوله‌ای که دچار نشتی شده شناخته شده و اقدام به تعویض آن به قطعه مشابه نمایید. بسیاری از افراد متخصص در زمینه تعمیر با تعویض و یا محکم کردن واشرها از آبریزی پکیج پیشگیری می‌کند. ولی اگر در خصوص تعمیرات پکیج آشنایی و مهارتی ندارید بهتر است از یک فرد آشنا به سرویس پکیج یا تعمیرکار پکیج مجرب کمک بگیرید تا مشکلی برای پکیج منزلتان به وجود نیاید و هزینه‌های زیادی را به خانواده شما وارد نکند.

 

سخن پایانی

پکیج یک وسیله گرمایشی کم خطر است که گرمای منزل را تأمین می‌کند. گاهی این سیستم گرمایشی دچار خرابی و یا نشت آب می‌شود. نشت آب ممکن است ناشی از خرابی قطعات، پوسیدگی اتصالات، نصب نامناسب باشد. اگر چنانچه با این مشکل مواجه شدید، ابتدا قطعات را به خوبی بررسی کرده و سپس از یک سرویس‌کار ماهر کمک بخواهید. گاهی خرابی لوله‌ها، نقص دریچه دما و خوردگی لوازم منجر به آب دادن پکیج می‌شود. خرابی شیر اطمینان هم‌ گاهی منجر به نشتی آب می‌شود. اگر میزان فشار آب زیاد شود و شیر قادر به تخلیه آب اضافی نباشد، پکیج نشت خواهد کرد.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

تمامی متن مقاله علت آب دادن پکیج چیست و چگونه رفع می‌شود؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 7.35 MB
آخرین مقالات