علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟

علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۸/۲۲ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

تأمین آب‌ گرم در کم‌ ترین زمان یکی از مهم‌ ترین دلایل استفاده از پکیج‌های دیواری محسوب می‌شود. با این وجود، در برخی مواقع این فرآیند دچار مشکل می‌شودکه در این مطلب به آن ها می پردازیم.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 123 بازدید
علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟

علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟

آب گرم از نیازهای اصلی منازل است. گاهی ممکن است در یک صبح سرد زمستانی آب منزلتان سرد باشد و برایتان مشکلاتی ایجاد شود. تأمین آب‌گرم در کم‌ترین زمان یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از پکیج‌های دیواری محسوب می‌شود. با این وجود، در برخی مواقع این فرآیند دچار مشکل می‌شود. در چنین شرایطی پکیج دیواری قادر به تولید گرما برای آب مصرفی نخواهد بود. در ادامه به دلایل گرم نشدن آب پکیج پرداخته می‌شود.

 

دلایل اصلی گرم نشدن آب پکیج

زمانی که پکیج قادر به گرم کردن آب نباشد بهتر است ابتدا به دلایل اصلی مانند افت فشار گاز یا کاهش فشار آب پرداخته شود تا پکیج را مورد بازبینی قرار دهد تا دلیل اصلی گرم‌ نشدن آب مشخص شود.

 

کاهش و نوسان فشار گاز

افت فشار، یکی از اصلی‌ترین دلایل گرم نکردن پکیج محسوب می‌شود. پایین بودن فشار گاز مانع از رسیدن انرژی مورد نیاز به پکیج و آغاز روند ایجاد حرارت می‌شود. این امر موجب کاهش میزان شعله و متعاقب آن، دمای کم یا گرم نشدن آب را در پی دارد. به طور معمول، این مشکل در شهرهای بزرگ، به ویژه با شروع فصل سرما خود را نشان می‌دهد. در فصل زمستان، مصرف گاز با افزایش بسیار زیادی همراه است. همین موضوع افت و کاهش فشار آب و گاز در شهرهای پرجمعیت را به همراه دارد.

 

برای رفع این مشکل باید فشار گاز ورودی به منزل خود را مورد بررسی قرار دهید. در صورت وجود افت فشار، استفاده از آبگرم در خارج از ساعت‌های اوج مصرف، کمک بسیار زیادی می‌کند.

 

کاهش فشار آب دلیل گرم نشدن آب پکیج

 

یکی دیگر از دلایل اصلی گرم نکردن آب پکیج، نوسان و کاهش فشار آب است. افت فشار آب سبب تسریع جوش آب پکیج می‌شود. با جوش آمدن آب، پکیج خاموش شده و در پی آن، آب مورد استفاده سرد و گرم می شود.

 با گرم شدن آب، سنسور دستگاه دستور قطع و خاموش شدن شعله را به برد الکترونیکی ارسال کرده و برد پکیج نیز فرمان توقف عملکرد شعله را صادر می‌کند. در صورت پایین بودن فشار آب ورودی، می توان با استفاده از پمپ، فشار آب را افزایش داد. همچنین، وجود نشتی در پکیج نیز می تواند بر افت فشار آب مؤثر باشد. بهترین اقدام در جهت رفع نشتی ایجاد شده در سیستم، استفاده از خدمات تعمیرکاران و سرویسکاران زبده و مجرب است.

 

رسوب گرفتگی مبدل ثانویه

وجود رسوب در تبدیل پکیج از دیگر دلایل گرم نشدن آب پکیج دیواری به حساب می‌آید. وجود رسوب در دستگاه با افت فشار آب ارتباط مستقیم دارد. برای از بین بردن رسوبات از سطح تبدیل حرارتی پکیج، شستشوی آن با آب و اسید، از راهکارهای مفید و مؤثر محسوب می‌شود. به منظور تخصصی بودن این موضوع بهتر است که اسید شویی پکیج زیر نظر متخصصان زبده انجام گیرد.

 

اختلال در فلوسوئیچ آبگرم

در هنگام باز کردن آبگرم، آیکون شیر آب بر روی نمایشگر پکیج ظاهر می‌شود. عدم مشاهده این نشانگر، می تواند دلیلی بر معیوب شدن فلوسوئیچ دستگاه باشد. در صورت خرابی فلومتر، هنگام باز کردن همزمان آبگرم و آب سرد، فقط آب سرد جاری می شود. اگر با کوتاه کردن سیم های فلوسوئیچ، پکیج شروع به کار کند، باید برای تعمیر یا تعویض این قطعه تحت نظر کارشناسان حرفه ای اقدام شود.

 

معیوب شدن سنسور تشخیص دهنده دما

 از دیگر دلایل مهم گرم نکردن آب پکیج دیواری، خرابی سنسور دماسنج است. این سنسور برای تشخیص‌ گرما و سرما در ساختار پکیج فعالیت دارد. بروز اختلال در سنسور دما، سبب اعلام اشتباهی دما به برد دستگاه و به دنبال آن، قطع شعله و سرد شدن آب پکیج می شود.

 برای اطمینان از سلامت سنسور دما، کارشناسان با استفاده از یک اهم متر، میزان مقاومت دستگاه را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

 

وجود هوا در لوله

 از دیگر دلایل گرم نکردن پکیج دیواری، وجود هوا در لوله‌های داخلی دستگاه، با انجام هواگیری پکیج می توان این مشکل را برطرف نمود. بهتر است هواگیری توسط سرویس‌کار انجام شود.‌

 

نقص در شیر سه طرفه

 در قطعات پکیج‌ها، قطعه‌ای با عنوان شیر سه طرفه وجود دارد. وجود نقص در این بخش موجب باز و بسته شدن نادرست شیر و وارد نشدن آبگرم به مبدل ثانویه دستگاه می شود. برای رفع این مشکل ابتدا باید از رسیدن برق 220 ولت به شیر سه طرفه اطمینان پیدا کرد. سپس با قرار دادن پکیج در حالت زمستانه و باز کردن آبگرم، می توان از عملکرد صحیح قطعات اطمینان حاصل کرد. در صورت اختلال در این بخش، باید شیر را باز کرده و قطعات رسوب زدایی شوند.

 

سوختن برد الکترونیکی دستگاه

 نقص و سوختن برد الکتریکی نیز ریشه در گرم نکردن آب پکیج دارد. نوسانات جریان الکتریکی، کثیفی گردوغبار، از عوامل اصلی خرابی و معیوب شدن برد پکیج به حساب می‌آید. در صورت معیوب شدن برد، پکیج روشن شده اما کار نمی‌کند. تعمیر و تعویض برد الکتریکی پکیج‌های دیواری، یک فرآیند مهارتی و تخصصی است که برای رفع مشکل ایجاد شده لازم است که از کارشناسان فنی و متخصص و باتجربه کمک گرفت.

خراب شدن سوپاپ‌ بای پاس

در برخی مواقع، معیوب شدن سوپاپ پکیج دیواری، می‌تواند دلیل مهمی بر سرد شدن آب باشد. روان و راحت کردن پروسه گردش آب در پکیج، از وظایف سوپاپ بای پاس است. خارج شدن این سوپاپ از حالت اصلی خود، موجب سرد شدن آب می‌شود.

 

سخن پایانی

آب گرم از نیازهای اصلی زندگی است. استفاده از پکیج به کاربران کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان به آب گرم دسترسی داشته باشند. گاهی پکیج به صورت اتفاقی دچار نقص شده و آب منزل گرم نمی‌شود که ممکن است به دلایل متعددی باشد. کاهش فشار گاز و آب از دلایل اولیه گرم نشدن آب پکیج است. وجود هوا در لوله، نقص شیرها، نقص سنسور تشخیص دما و فرسودگی قطعات از دیگر دلایل گرم نشدن آب است. برای رفع افت فشار گاز باید ورودی گاز مورد بررسی قرار گیرد. در مورد کاهش فشار آب هم نصب پمپ آب بهترین کمک برای رفع این مشکل است. بهترین کار در زمان گرم نشدن آب این است که از یک تکنسین زبده و زبردست در خصوص سرویس و رسوب زدایی پکیج کمک گرفته شود.

 

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

تمامی متن مقاله علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 6.24 MB
آخرین مقالات