نکاتی که باید در انتخاب هود آشپزخانه در نظر بگیرید

نکاتی که باید در انتخاب هود آشپزخانه در نظر بگیرید

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۸/۲۸ یکشنبه
|
زمان مطالعه : 7 دقیقه

اگرچه خرید هود آشپزخانه ساده به نظر برسد، اما برای خرید هود مناسب باید موارد زیادی در نظر گرفته شود. در ادامه شما را با مواردی که برای خرید هود مناسب باید درنظر بگیرید، آشنا می‌کنیم.

 • 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 171 بازدید
نکاتی که باید در انتخاب هود آشپزخانه در نظر بگیرید

نکاتی که باید در انتخاب هود آشپزخانه در نظر بگیرید

امروزه با توجه به مدرن شدن زندگی وسایلی برای آسایش بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که هود آشپزخانه یکی از آن‌ها است. هود یکی از وسایل ضروری آشپزخانه است که در انواع مختلفی موجود بوده و در زمان خرید آن باید نکاتی را مد نظر قرار داد. اگر قصد خرید این وسیله را دارید، حتماً به نکاتی که در ادامه می‌گوییم، توجه نمایید. همراه ما بوده و اطلاعات بیشتری را در زمینه تهیه این محصول کسب کنید.

 

آشنایی با هود آشپزخانه

در ابتدای مبحث نکاتی که باید در انتخاب هود آشپزخانه در نظر بگیرید، بهتر است اول با خود هود آشپزخانه آشنا شوید. هود یکی از وسایل ضروری است که عمل تهویه آشپزخانه را انجام می‌دهد. این محصول در انواع مختلفی موجود است که می‌توان با توجه به شرایط نوع مناسب آن را تهیه کرد. این وسیله اساسی بوهایی که در هنگام غذا درست کردن در آشپزخانه می‌پیچد را از بین می‌برد؛ همچنین روغن‌های معلق در هوا را نیز جذب کرده و به تمیز شدن هوا و ایجاد بوی مطبوع در محیط آشپزخانه کمک می‌کند.

 

نکاتی که باید در انتخاب هود آشپزخانه در نظر بگیرید

 

انواع هود آشپزخانه

هود آشپزخانه در انواع مختلفی در بازار موجود است. با توجه به نوع اشپزخانه و شرایط محل زندگی می‌توانید نوع مناسب آن را انتخاب کنید. برخی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین هود عبارتند از:

 1. هود زیر کابینتی: قدمت این هود آشپزخانه از دیگر هودها بیشتر بوده و ساده تر از آن‌ها است. آن را بین فضای پایینی کابینت و گاز و روی دیوار نصب می‌کنند.‌ نصب آن آسان بوده و فضای زیادی از گاز را پوشش می‌دهد.
 2. هود جزیره‌ای: ظاهر این وسیله زیبا بوده و در بالای گاز و در سقف نصب می‌شود. مکش آن گران بوده و از هودهای گران قیمت بازار محسوب می‌شود.
 3. هود شومینه‌ای: این هود آشپزخانه صدای کمی داشته و قدرت مکش آن‌ بالا است. صفحه مکش آن به گونه‌ای است که روی اجاق گاز را به طور کامل پوشش می‌دهد. مجهز به فیلترهای قابل شستشو تعویض بوده و دارای حسگر تشخیص دهنده زمان شستشو است.
 4. هود تلسکوپی: این هود زیر کابینت وصل شده و هنگامی که روشن می‌شود، همانند آسانسور بالا رفته و مکش دود را انجام می‌دهد. زمانی که خاموش است به حالت مخفی در آمده و دیده نمی‌شود.
 5. هود مورب: نصب آن به صورتی است که در زاویه ۴۵ درجه اجاق گاز قرار می‌گیرد. جنس آن از استیل، شیشه و یا ترکیبی بوده و دارای فیلترهای آلومینیومی قابل شستشو است. صدای آن پایین بوده و از نظر مصرف انرژی دارای گرید A است که مصرف برق آن را پایین آورده است.
 6. هود مخفی یا توکار: هود آشپزخانه مخفی در داخل کابینت به صورت توکار قرار گرفته و برای نصب نیاز به فضای زیادی ندارد. آشپزخانه‌هایی که متراژ پایینی دارند، استفاده از این نوع برایشان مناسب است.
 7. هود کشویی: یکی دیگر از انواع هود آشپزخانه هود کشویی است که به تلسکوپی نیز معروف است. این نوع از هودها پشت صفحه گاز و به صورت کشویی قرار گرفته و در زمانی که از آن استفاده نمی‌شود، در دید نیست. مکش آن به صورت افقی بوده و نسبت به انواع دیگر هودها بازدهی و کارایی ندارد.

 

انواع هود آشپزخانه

 

اجزای هود آشپزخانه

هود آشپزخانه از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

 1. کلید تنظیم کننده دور موتور: از این کلید برای تنظیم قدرت دور موتور استفاده می‌شود. این کلید متناسب با آلودگی که در هوا وجود دارد دور موتور را تنظیم می کند.
 2. فیلتر: این وسیله مجهز به فیلترهای قوی است که گرد و غبار، چربی، ذرات معلق موجود در هوا و ... را جذب می‌کنند. بدین ترتیب محیط تمیز شده و عاری از هر آلودگی می‌شود.‌
 3. ریموت کنترل: بعضی هودها مجهز به ریموت کنترل هستند که به ما امکان کنترل از راه دور آن را می‌دهد؛ بنابراین به راحتی می‌توانید آن را خاموش، روشن و تنظیم کنید.
 4. فن: این قطعه ذرات و آلودگی‌های موجود در هوا را مکش کرده و آن را به بیرون از محیط انتقال می‌دهد.
 5. حسگر حرارت: در هود آشپزخانه حسگر حرارت بوی غذا و حرارت آن را تشخیص داده و باعث می‌شود هود با صورت خودکار روشن شود. ناگفته نماند که این حسگر در بعضی از هودها وجود دارد.
 6. لامپ: برای دید بهتر در آشپزخانه از لامپ در هود استفاده می‌شود.

 

اجزای هود آشپزخانه

 

نکات مهم در انتخاب هود آشپزخانه

برای اینکه بتوانید هود مناسبی را انتخاب کنید، باید فاکتور و پارامترهایی را در نظر بگیرید. مهم‌ترین این فاکتورها به شرح ذیل هستند:

 

قدرت مکش

مکش هود باید به گونه‌ای باشد که نیازهای شما را رفع کند؛ در غیر این صورت ناکارآمد بوده است. با توجه به اندازه و ابعاد آشپزخانه خود یک هود با قدرت مکش مناسب انتخاب نماید.

 

قدرت مکش

 

اندازه هود

 یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب هود آشپزخانه توجه به اندازه آن است. با توجه به ابعاد و اندازه اجاق گازتان باید یک هود با اندازه متناسب انتخاب نمایید. در صورت عدم توجه به این مورد هود کارایی لازم را نخواهد داشت و بایستی آن را تعویض کرده و هزینه بیشتری پرداخت کنید. اندازه هود باید طوری باشد که روی تمام اجاق گاز را گرفته و حرارت و بو را بگیرد.

 

نوع تهویه

 به طور کلی هود آشپزخانه با دو نوع سیستم تهویه موجود است که با توجه به نیاز خود باید مورد مناسبی را تهیه کرد. بعضی از هودها با استفاده از کانال هوا را مکش کرده و آن را به بیرون از فضای منزل منتقل می‌کنند. این نوع رایج‌ترین نوع هود آشپزخانه است که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. برخی دیگر از هودها با استفاده از فیلترهایی که دارند، هوای محیط را مکش کرده و آن را تصفیه کرده و دوباره به محیط برمی‌گردانند.

این هودها به کانال نیازی نداشته و برای منازلی که کانال کشی ندارند و یا آپارتمان‌هایی که کوچک هستند، این نوع مناسب هستند. البته لازم به ذکر است که قدرت مکش این نوع پایین‌تر بوده و باید در زمان کوتاه تری فیلترهای آن‌ها را تعویض کرد.

 

فیلترهای مناسب

وسیله‌ای را انتخاب کنید که هودهای آن قابلیت شستشو داشته باشد و بتوان به راحتی آن‌ها را تمیز کرده و دوباره استفاده کرد. معمولاً جنس این نوع فیلترها از آلومینیوم‌ بوده و خیلی راحت می‌توان آن‌ها را خارج کرده و تمیز کرد.‌

 

فیلترهای مناسب

 

صدای ایجاد شده

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در انتخاب هود آشپزخانه به آن توجه کرد، صدایی است که ایجاد می کند. معمولاً بیشتر خریداران به این مورد توجه نکرده و پس از نصب از صدا و عملکرد آن احساس نارضایتی می کنند. هودهایی که صدای کمی دارند معمولاً قیمت بیشتری داشته و با استفاده از آن‌ها می‌توانید تجربه خوبی داشته باشید.

 

قیمت

 شرکت‌های زیادی در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند که سبب شده از لحاظ قیمت با تنوع هزینه‌ها روبرو شوید. هر برندی محصولات خود را با قیمتی متفاوت روانه بازار می‌کند که به ویژگی‌ها، متریال به کار رفته در آن و. بستگی دارد. به طور کلی می‌توان گفت این مورد یکی از فاکتورهای مهم و تأثیر گذاری است که در زمان خرید حتماً بایستی به آن توجه شود.

 

قیمت

 

سخن پایانی

در این مقاله برای شما کاربران گرامی نکات لازم برای انتخاب هود آشپزخانه را مورد بررسی قرار دادیم. در انتخاب هود توجه داشته و سعی کنید با توجه به محیط و نوع آشپزخانه هود مناسب را انتخاب کنید. انتخاب برند معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامی برندهای معتبر این هود را با کیفیت بالا تولید کرده و همچنین گارانتی معتبر دارند که با اطمینان خاطر می‌توانید از آن استفاده کنید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

تمامی متن مقاله نکاتی که باید در انتخاب هود آشپزخانه در نظر بگیرید را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 6.84 MB
آخرین مقالات