ارتفاع استاندارد شیرآلات

ارتفاع استاندارد شیرآلات

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱۰/۹ شنبه
|
زمان مطالعه : 8 دقیقه

در این مقاله سعی بر این داریم تا ارتفاع استاندارد شیرآلات را بر اساس نوع شیرآلات یا محلی که در آن قرار می گیرند بیان کنیم. توصیه ما این است تا آخر مقاله ارتفاع استاندارد شیرآلات با ما همراه باشید.

  • 8 دقیقه
  • 0 نظر
  • 608 بازدید
ارتفاع استاندارد شیرآلات

ارتفاع استاندارد شیرآلات در طراحی داخلی و لوله کشی ساختمان از جمله جوانب مهم است که نمی توان از آن چشم پوشید، ارتفاع استاندارد شیرآلات هم بر زیبایی محیط اثر می گذارد هم در کارایی راحت استفاده از آن ها نقش دارد. از این رو توجه به ارتفاع استاندارد شیرآلات جزء موارد مهم است که قابل چشم پوشی نیست. 

 

چرا رعایت ارتفاع استاندار شیرآلات مهم است؟

رعایت ارتفاع استاندارد شیرآلات در طراحی و نصب آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا:

  • راحتی استفاده: ارتفاع مناسب شیرآلات باعث می‌شود که استفاده از آن‌ها برای افراد راحت تر باشد. اگر ارتفاع شیرآلات بسیار پایین یا بسیار بالا باشد، ممکن است استفاده از آن‌ها برای افراد مختلف مشکلاتی ایجاد کند.
  • کارایی: ارتفاع صحیح شیرآلات باعث بهبود کارایی استفاده از آن‌ها می‌شود. اگر شیرآلات در ارتفاع مناسب نصب نشوند، ممکن است باعث ضایع شدن زمان و انرژی شود. به عنوان مثال، اگر شیرآلات آشپزخانه بسیار پایین نصب شوند، ممکن است در شست وشوی ظروف بزرگ دچار مشکل شوید.
  • جلوگیری از آسیب: رعایت ارتفاع استاندارد شیرآلات باعث جلوگیری از آسیب به سیستم لوله‌کشی و نصب نادرست می‌شود. نصب شیرآلات در ارتفاع نادرست می‌تواند منجر به نشتی آب، دسترسی دشوار برای تعمیرات و حتی آسیب به ساختارهای دیگر شود.
  • ظاهر زیبا و آراسته: ارتفاع استاندارد شیرآلات در طراحی داخلی نقش مهمی دارد. رعایت این استانداردها باعث می‌شود که نصب شیرآلات با سایر عناصر فضا هماهنگ باشد و ظاهر کلی فضا را زیبا و آراسته نماید. بنابراین، رعایت ارتفاع استاندارد شیرآلات نه تنها برای راحتی و استفاده بهینه بلکه برای جلوگیری از مشکلات فنی و بهبود زیبایی فضاها، امری حیاتی و ضروری است.

 

چرا رعایت ارتفاع استاندار شیرآلات مهم است

 

ارتفاع استاندارد شیرآلات مختلف

اکنون که دلایل منطقی ارتفاع استاندارد شیرآلات مختلف را می دانیم، نوبت آن رسیده که ارتفاع استاندارد این شیرآلات را در نوع های مختلف بررسی کنیم:

 

ارتفاع استاندارد شیر روشویی (پایه دار، بدون پایه، کابینتی)

ارتفاع نصب شیر روشویی بستگی به نوع و مدل آن دارد. به طور کلی، روشویی‌ها به دو دسته پایه‌دار و بدون پایه تقسیم می‌شوند. برای هر دو نوع، خروجی سیفون روشویی باید در یک راستا با خروجی فاضلاب دیوار نصب شود.

به طور استاندارد، خروجی فاضلاب در ارتفاع ۴۰ تا ۴۵ سانتی‌متر از کف قرار می‌گیرد. روشویی‌های پایه‌دار ارتفاع حدود ۸۰ سانتی‌متر دارند و شیرآلات پیسوار باید در ارتفاع ۵۵ سانتی‌متری از کف نصب شوند.

دسته دوم روشویی‌های بدون پایه یا کابینتی هستند. برای نصب آن‌ها، سوراخ‌های دیوار باید در ارتفاع ۷۵ سانتی‌متری از کف در نظر گرفته شوند.

بعد از تمام شدن نصب روشویی، کافی است شیرآلات روشویی را در مکان مشخص شده نصب کنید. لگن های روشویی نیز به دو صورت دیده می شوند. اگر مشاهده کردید لگن روشویی دارای محل نصب شیر نیست، باید از شیرآلات روشویی علمک دار بلند استفاده کنید و محل نصب شیر را در پشت لگن قرار دهید؛ اما اگر لگن روشویی دارای محل نصب شیر است، شیرآلات پایه کوتاه را تهیه کنید و در جای مخصوص خود روی بدنه لگن نصب کنید.

 

ارتفاع استاندارد شیر روشویی (پایه دار، بدون پایه، کابینتی)

 

ارتفاع استاندارد شیر توالت ایرانی

توالت های ایرانی به دلیل اینکه در پایین ترین سطح دسترسی خود هستند، باید نصب شیرآلات آن در دسترس ترین و مناسب ترین ارتفاع ممکن باشد. استاندارد ترین ارتفاع شیرآلات توالت ایرانی از کف تمام شده؛ ارتفاع 40 سانتی متری می باشد.

 

ارتفاع استاندارد شیر توالت فرنگی

ارتفاع استاندارد شیر توالت فرنگی نیز بستگی به استانداردهای محلی و نوع توالت دارد؛ اما به طور معمول، ارتفاع استاندارد نصب شیر توالت فرنگی در اکثر موارد در حدود 50 تا 55 سانتی متر از کف می باشد و محل آویز شیلنگ آن 20 سانتی متر بالاتر است. این ارتفاع ممکن است بسته به استانداردهای ملی یا سازمان‌های محلی مختلف و همچنین نوع توالت (مثلاً فرنگی، دیواری، پایه‌دار و غیره) متغیر باشد؛ اما اغلب این ارتفاع برای نصب شیر توالت فرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هدف اصلی از این ارتفاع، ایجاد راحتی در استفاده از توالت برای افراد مختلف است؛ بنابراین، رعایت این ارتفاع استاندارد نه تنها برای راحتی کاربر، بلکه برای هماهنگی و استانداردسازی در نصب تجهیزات به کار می‌رود.

 

ارتفاع استاندارد شیر توالت فرنگی

 

ارتفاع استاندارد شیر حمام

استاندارد ارتفاع نصب شیر حمام نیز مانند دیگر عناصر ساختمانی، به استانداردهای مختلفی وابسته است؛ اما به طور کلی، ارتفاع استاندارد برای نصب شیر حمام حدوداً ۸۵ تا ۱۱۰ سانتیمتر از سطح زمین یا کف حمام تعیین می‌شود. ارتفاع سردوش هم تا کف زمین حدود 180 تا 200 سانتی می باشد.

این ارتفاع ممکن است بسته به نوع شیر و در برخی موارد، استانداردهای طراحی داخلی نیز فرق کند. هدف اصلی از این ارتفاع، تسهیل استفاده و دسترسی راحت به شیر حمام برای افراد مختلف است؛ بنابراین، توجه به این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است تا نصب شیر حمام مناسب باشد و کاربران بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

 

ارتفاع استاندارد شیر حمام

 

ارتفاع استاندارد شیر ظرفشویی

شیرهای ظرفشویی به‌عنوان اصلی‌ترین شیرهای خانه‌ها معرفی می‌شوند. نصب شیر ظرفشویی در واقع در برخی جوانب شرایط مشابهی با نصب شیرهای حمام و توالت دارد. ارتفاع نصب این شیرها به‌طور مستقیم به ارتفاع سینک ظرفشویی وابسته است. عموماً، سطح سینک ظرفشویی حدود ۸۵ سانتیمتر بالاتر از سطح کف قرار دارد. به همین دلیل، برای رعایت استانداردهای نصب، ارتفاع مرتبط با نصب سینک ظرفشویی و شیرهای آن باید بر اساس نوع شیر در نظر گرفته شود. به‌عنوان مثال، شیر پیسوار سرد و گرم باید تقریباً ۵۰ سانتیمتر بالاتر از سطح کف قرار گیرد. پس از نصب سینک ظرفشویی، می توانید شیرهای مربوط به سینک را در مکان‌های مخصوص آنها قرار دهید.

 

ارتفاع استاندارد شیر ظرفشویی

 

ارتفاع نصب فلاش تانک

فاصله نصب فلاش تانک توالت فرنگی و ایرانی از سطح زمین متفاوت است. برای نصب فلاش تانک توالت فرنگی، بهتر است آن را در ارتفاع ۲۵ سانتی متری از سطح زمین نصب کنید؛ اما برای نصب فلاش تانک توالت ایرانی، ارتفاع مناسب برای نصب آن باید ۱۸۰ سانتی متر از سطح زمین باشد. این ارتفاع ها برای تنظیم و استفاده بهینه از فلاش تانک‌های توالت مطابق با نوع و مدل مورد استفاده توصیه می‌شود.

 

ارتفاع نصب فلاش تانک

 

جمع بندی

همان‌طور که در بالا نیز ذکر شد رعایت ارتفاع استاندارد شیرآلات مختلف موضوعی بسیار مهم و حائز اهمیت است، زیبا علاوه بر سهولت کارکرد، در زیبایی فضای داخل ساختمان نیز تأثیرگذار است. در این مقاله سعی کردیم که ارتفاع استاندارد شیرآلات مختلف را بررسی کرده و به ساده ترین روش ممکن آن اصل مطلب را برسانیم. امیدواریم که مقاله ارتفاع استاندارد شیرآلات برای شما مفید واقع شده باشد. از اینکه تا آخر مقاله همراه ما بودید بی نهایت سپاس گذاریم.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف ارتفاع استاندارد شیرآلات

تمامی متن مقاله ارتفاع استاندارد شیرآلات را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 7.62 MB دانلود پی دی اف - 827.55 KB
آخرین مقالات