لوله‌های یخ زده را چگونه باز کنیم؟

لوله‌های یخ زده را چگونه باز کنیم؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱۰/۲۵ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

برای باز کردن لوله‌های یخ زده باید به نکات مختلفی توجه کنید و از تجهیزات گوناگون برای باز کردن لوله ها استفاده شود برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه شوید.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 153 بازدید
لوله‌های یخ زده را چگونه باز کنیم؟

لوله‌های یخ زده را چگونه باز کنیم؟

یکی از مشکلاتی که در زمستان برای بسیاری از ساختمان‌ها اتفاق می‌افتد یخ زدگی لوله‌های آب است. اگر اطلاعات کافی از باز کردن لوله‌های یخ زده نداشته باشید آسیب زیادی به آنها وارد خواهید کرد و گاهی اوقات با شکستن لوله‌ها مواجه می‌شوید. برای باز کردن لوله‌های یخ زده باید به نکات مختلفی توجه کنید و از تجهیزات گوناگون برای باز کردن آنها استفاده شود. باز کردن لوله‌های یخ زده در مکان‌های مختلف با روش‌های گوناگونی قابل انجام است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه شوید.

 

لوله‌های یخ زده را چگونه باز کنیم

 

شناسایی محل یخ زدگی قبل از باز کردن لوله یخ زده

زمانی که با یک لوله یخ زده مواجه می‌شوید ابتدا باید محل یخ زدگی را شناسایی کرده و سپس دست به باز کردن لوله یخ زده بزنید. زمانی که شما در فصل زمستان یک لوله را باز می‌کنید و قطره قطره از آن آب می‌چکد نشان دهنده یخ زدگی بخش‌هایی از لوله است. شما ابتدا باید با روش‌های مختلف لوله یخ زده را شناسایی کرده و سپس آن را باز کنید. با لمس قسمت‌های مختلف لوله و یا استفاده از دماسنج به راحتی می‌توانید نقطه‌ای که دمای کمتری را دارد را تشخیص داده و یخ زدگی آن را برطرف کنید. گاهی اوقات بخش‌های یخ زده حجم بسیار زیادی دارند که باید دقت بسیار زیادی در باز کردن لوله داشته باشید.

 

رفع یخ زدگی لوله آب با باز کردن شیر آب

یکی از روش‌های ساده‌ای که برای باز کردن لوله یخ زده پلاستیکی و فلزی استفاده می‌شود باز کردن شیر آن است. این کار باعث می‌شود که با گذشت زمان محل یخ زدگی لوله برطرف شود و جریان آب عادی شود. با گذشت زمان جریان آب به یخ فشار می‌آورد و منجر به باز شدن لوله می‌شود.

 

 

رفع یخ زدگی لوله آب با باز کردن شیر آب

 

یخ زدایی لوله با حوله گرم

اگر بخواهید یخ زدگی لوله با سرعت بیشتری از بین برود می‌توانید از حوله گرم استفاده کنید. با حرارت دادن به بخش‌های مختلف لوله که دچار یخ زدگی شده به راحتی می‌توانید یخ زدگی آن را برطرف کرده و جریان آب را راه بیندازید. برای این کار کافی است یک پارچه یا حوله را گرم کرده و چندین بار به طور مکرر روی لوله بگذارید. برای باز کردن لوله‌های یخ زده به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید زیرا تغییر ناگهانی دما باعث ترکیدگی لوله یخ زده خواهد شد. شما باید به مرور زمان از یک پارچه حوله گرم برای ذوب کردن یخی که داخل لوله وجود دارد استفاده کنید.

 

 خرید لوله و اتصالات 

 

رفع یخ زدگی لوله با سشوار

یکی دیگر از روش‌های آسانی که برای رفع یخ زدگی لوله به کار می‌رود استفاده از سشوار است. گاهی اوقات قطر یخ درون لوله زیاد است و باز کردن آن با دستمال گرم زمان زیادی می‌برد. در این شرایط به راحتی از سشوار استفاده کنید تا مسیر عبور آب را باز کرده و جریان آب متعادل شود. برای این کار باید سشوار را در فاصله ۱۰ سانتی‌متری از لوله قرار داده و از تغییر ناگهانی دما پرهیز کنید. اگر لوله یخ زده در محیطی باشد که بتوانید از حرارت غیر مستقیم برای آن استفاده کنید می‌توانید این کار را انجام دهید.

 

رفع یخ زدگی لوله با سشوار

 

رفع یخ زدگی لوله با نوار حرارتی

نوارهای حرارتی یا گرمایشی یکی دیگر از روش‌های مناسب برای باز کردن لوله‌های یخ زده هستند. این نوارها دارای المنت هستند و اگر آنها را دور لوله یخ زده بپیچید می‌توانید با دمایی که به وجود می‌آورند این مشکل را رفع کنید. نوارهای گرمایشی به پریز برق متصل می‌شود و به آرامی دمای لوله‌ها را افزایش می‌دهند تا باعث ذوب شدن یخ‌های داخلی لوله شوند.

 

باز کردن لوله یخ زده توکار

گاهی اوقات یخ زدگی در لوله‌های توکار اتفاق می‌افتد که برای شناسایی محل یخ زدگی باید از ابزار و تجهیزات مختلفی استفاده کرد. در این شرایط شما نمی‌توانید از اقدامات پیشین برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید و بهتر است از تیم‌های لوله باز کن کمک بگیرید.

 

روش جلوگیری از یخ زدن لوله پلاستیکی و فلزی

با توجه به جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است می‌توانید برای جلوگیری از مشکل یخ زدگی لوله‌ها از روش‌های مختلف استفاده کنید. از آنجایی که با یخ زدگی لوله‌ها آب مسیر آب مسدود می‌شود و گاهی اوقات باعث ترکیدگی لوله خواهد شد بهتر است از روش‌های مختلف برای جلوگیری از این مشکل استفاده شود. از اقدامات مهم برای جلوگیری از یخ زدن لوله می‌توان به پوشاندن آنها با الیاف‌های عایق مانند پشم شیشه استفاده کرد. استفاده از پارچه‌های ضخیم نیز در این زمینه به شما کمک می‌کند تا بتوانید از کاهش دمای بسیار زیاد لوله‌ها جلوگیری کنید. این روش برای لوله‌های خارجی ساختمان که در فضای باز هستند استفاده می‌شود. برخی افراد از پتوهای مسافرتی برای پوشاندن لوله‌های حیاط خود استفاده می‌کنند تا از گرفتگی و ترکیدن آنها جلوگیری کنند. در برخی از شهرهای کشور ما دمای هوا به حدی کاهش پیدا می‌کند که اگر مراقبت‌های لازم را انجام ندهید بدون شک باعث ترکیدن لوله‌های منزل می‌شوید.

 یکی دیگر از روش‌ها برای لوله‌هایی که درون یک مکان قرار دارند بستن درب ورودی و خروجی آن است. اگر شما محیط داخلی یک فضا را گرم نگه دارید می‌توانید از یخ زدگی لوله‌ها جلوگیری کنید. برای جلوگیری از یخ زدگی لوله‌های درون خانه دمای منزل را افزایش دهید و دریچه‌ها را به طور کامل بپوشانید. برای گرم نگه داشتن لوله‌هایی که در پارکینگ و یا زیرزمین منزل قرار دارند می‌توان از بخاری‌های کوچک نیز استفاده کرد.

 

روش جلوگیری از یخ زدن لوله پلاستیکی و فلزی

 

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم برای بازکردن لوله‌های یخ زده می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید. گاهی اوقات یخ زدگی لوله‌ها به حدی زیاد است که باید از تیم‌های متخصص برای این کار کمک بگیرید. در صورتی که شما مراقبت‌های لازم را برای نگهداری از لوله‌ها در زمستان انجام دهید نیازی به این کار وجود نخواهد داشت. برای دریافت خدمات بیشتر در این زمینه می‌توانید از طریق همین سایت اقدام کرده و از خدمات مجموعه ما بهره‌مند شوید.

 

سوالات متداول

  1. آیا یخ زدگی لوله‌ها باعث ترکیدگی آن‌ها می‌شود؟ در صورتی که دمای هوا بیش از حد کاهش پیدا کند ممکن است یخ زدگی لوله‌ها باعث ترکیدگی آنها شود اما در بیشتر مواقع افرادی که برای باز کردن لوله‌های یخ زده از آب داغ استفاده می‌کنند منجر به چنین مشکلی می‌شوند.
  2. لوله‌های یخ زده توکار را چگونه باز کنیم؟ برای باز کردن لوله‌های یخ زده توکار می‌توانید شیر آب را باز کنید تا به مرور زمان این مشکل برطرف شود و یا از تیم‌های متخصص کمک بگیرید.

 

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف لوله‌های یخ زده را چگونه باز کنیم

تمامی متن مقاله لوله‌های یخ زده را چگونه باز کنیم؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.49 MB دانلود پی دی اف - 714.88 KB
آخرین مقالات