علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱۱/۱۷ سه شنبه
|
زمان مطالعه : 7 دقیقه

گرم نشدن رادیاتور شوفاژ یکی از مشکلات شایعی است که اغلب افراد حتی به صورت یک بار با آن مواجه شده‌اند. این مشکل میتواند علل متفاوتی داشته باشد. در این مقاله به بررسی این معضل شایع می پردازیم.

  • 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 309 بازدید
علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بعد از مدتی استفاده از شوفاژ متوجه گرم نشدن آن شوید. همانطور که می‌دانید گرم نشدن رادیاتور شوفاژ می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. یکی از علت‌های اصلی این مشکل، عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ است که قصد داریم در این مطلب بیشتر درباره آن و علل ایجاد این مشکل سخن بگوییم. پس با ما همراه باشید تا یکی از اصلی‌ترین علت‌های گرم نشدن شوفاژ را بررسی و راهکارهایی برای برطرف شدن این مشکل ارائه دهیم.

 

علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

 

عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

یکی از مشکلات شایع رادیاتورهای شوفاژ عدم گردش آب یا گردش نامناسب آب است. به علت این مشکل، آب مدار رفت مسیر گرمایش سریع‌تر از زمان معمول گرم می‌شود و موجب خاموش شدن مدار گرمایش می‌گردد. این امر باعث ایجاد اختلاف دمای زیاد بین شلنگ رفت و برگشت در مسیر گرمایش می‌شود. زمانی که آب در رادیاتور گردش نداشته باشد و یا به صورت ناقص گردش کند باعث می شود که دمای آب داغ مدار افزایش پیدا کرده و مشعل پکیج خاموش شود و در نتیجه رادیاتور گرم نشود. البته باید توجه داشت که پمپ‌های رادیاتور به دو صورت تک مبدل و دو مبدل موجود هستند که این عدم گردش روی دمای آب گرم مصرفی پمپ‌های تک مبدل تأثیری نخواهد داشت.

در صورتی که پکیج‌های تک مبدل روی حالت زمستانه تنظیم شده باشد دستگاه خاموش و مشعل آن روشن نمی‌شود. در پکیج‌های دو مبدل در صورت عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ آب مصرفی گرم نمی‌شود. این مشکل عدم گردش می‌تواند به علت ضعیف شدن و یا خرابی پمپ رخ دهد که در این صورت چون دمای آب گرم مصرفی بالا نیست کاهش دمای آن مشخص نشده و در نتیجه افراد متوجه خرابی پمپ دستگاه نمی‌شوند. توجه داشته باشید که در صورتی خرابی پمپ سرو صدای زیادی از پمپ شنیده می‌شود اما دمای آب مصرفی افت چندانی نخواهد داشت و در این صورت پکیج ارور می‌دهد.

قیمت انواع رادیاتور: خرید رادیاتور

 

علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

 

علت عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در این قسمت قصد داریم تا علل این مشکل را بررسی کرده و راهکارهایی در جهت رفع آن ارائه دهیم.

 

عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ به علت گیر کردن شیر

یکی از مواردی که می‌تواند باعث عدم گردش آب در رادیاتور و در نتیجه گرم نشدن رادیاتور شود، گیر کردن شیر رادیاتور شوفاژ است. در صورت ایجاد این مشکل باید شیر‌های رفت و برگشت رادیاتور را بررسی کرده و مطمئن شوید که شیرها را در حالت باز قرار می‌دهید تا جریان رفت و برگشت آب در لوله‌های رادیاتور برقرار شود. اگر هنگام بررسی شیرهای رادیاتور متوجه خرابی شیر شدید باید نسبت به تعویض و یا تعمیر آن اقدام کنید. در رادیاتورهایی که دارای شیر ترموستاتیک هستند ممکن است این مشکل به علت گیر کردن پین زیر کلاهک شیر باشد. در صورت گیر کردن پین زیر کلاهک، جلوی جریان آب بسته می‌شود در این صورت باید کلاهک روی شیر را برداشته و به وسیله یک انبر دست شیر را به سمت بالا و پایین حرکت داد تا گرفتگی پین برطرف شود. همچنین باید پین شیر را به سمت بالا نگاه دارید تا مسیر جریان آب باز شده و پکیج روشن و رادیاتور گرم شود.

 

عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ به علت گیر کردن شیر

 

عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ به علت بالانس نبودن رادیاتورها

هنگامی که رادیاتور بالانس باشد جریان آب گرم به صورت تنظیم شده بین رادیاتورها فرستاده می‌شود. در صورتی که رادیاتور بالانس نباشد دورترین رادیاتور نسبت به پکیج سرد‌تر از رادیاتورهای دیگر است و نزدیک‌ترین رادیاتور گرم‌تر از سایر رادیاتور‌ها است. برای رفع این مشکل باید باز بودن شیرهای برگشت را به نسبت فاصله رادیاتور از پکیج تنظیم کرد. به این صورت که رادیاتورهای دورتر باید شیر برگشت آن‌ها باز تر باشد و همچنین شیر دورترین رادیاتور را باید به طور کامل باز کرد.

 

رسوب گرفتگی مدار گرمایش پکیج

در صورت استفاده از پکیج و با گذشت زمان و گردش آب در لوله‌ها و مدار گرمایش آب گرم با اجزای داخلی شوفاژ واکنش داده و باعث ایجاد رسوب گرفتگی در پکیج می‌شود. رسوب گرفتگی منجر به بیشتر کارکردن پکیج برای به گردش در آوردن آب در مدار گرمایش می‌شود و در نتیجه در صورت عدم رسیدگی ممکن است باعث خرابی و از کار افتادن پکیج شود.

 

رسوب گرفتگی مدار گرمایش پکیج

 

وجود هوا در رادیاتور یا لوله های متصل به آن

یکی دیگر از دلایل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ وجود هوا در رادیاتور است. وجود هوا باعث می‌شود تا آب به صورت نامناسب در رادیاتور گردش نکرده و در نتیجه آن را گرم نکند. وقتی هوا وارد رادیاتور یا لوله‌های متصل به آن می‌شود فشار آب در سیستم گرمایشی کاهش پیدا کرده و آب نمی‌تواند به رادیاتور برسد. وجود هوا در رادیاتور همچنین می‌تواند باعث اختلاف دمای بخش‌های مختلف رادیاتور شود؛ بنابراین باید هوا را از رادیاتور یا لوله‌های متصل به آن خارج کنید. طریقه این کار باید با استفاده از پمپ هوا زدایی و یا یک ونتیل هوازدایی انجام شود.

 

نشتی یا ترک در رادیاتور و یا لوله های متصل به آن

یکی دیگر از علل عدم گردش مناسب آب، نشتی یا ترک در رادیاتور و یا لوله‌های متصل به آن است. در این صورت آب از رادیاتور یا لوله‌های متصل به آن خارج شده و فشار آب در سیستم گرمایشی کاهش پیدا می‌کند. همچنین نشتی و یا ترک خوردگی می‌تواند منجر به خوردگی رادیاتور شده و به آن آسیب برساند. در صورت مواجهه با این مشکل باید نشتی و ترک را پیدا کرده و نسبت به تعمیر یا تعویض لوله اقدام کنید.

 

علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

 

سخن پایانی

گرم نشدن رادیاتور شوفاژ یکی از مشکلات شایعی است که اغلب افراد حتی به صورت یک بار با آن مواجه شده‌اند. همانطور که مطلع هستید گرم نشدن رادیاتور شوفاژ می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اما یکی از علل آن عدم گردش درست آب در رادیاتور شوفاژ است. عدم گردش مناسب آب می‌تواند باعث کاهش کارایی رادیاتور و در نتیجه در صورت عدم رسیدگی منجر به خرابی آن گردد. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما سعی کردیم در این مقاله تمامی این علت‌ها را بررسی و راهکاری برای رفع آن ارائه دهیم.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ

تمامی متن مقاله علل عدم گردش آب در رادیاتور شوفاژ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 7.07 MB
آخرین مقالات