پرلاتور شیرآلات چیست؟

پرلاتور شیرآلات چیست؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ شنبه
|
زمان مطالعه : 9 دقیقه

یکی از کاربردی ترین قطعه شیرآلات، پرلاتور می باشد که کاهنده مصرف آب در خروجی شیرآلات است. در این مقاله کاربرد های ویژه پرلاتور و انواع مختلف پرلاتور را شرح می دهیم.

  • 9 دقیقه
  • 0 نظر
  • 108 بازدید
پرلاتور شیرآلات چیست؟

پرلاتور شیرآلات چیست؟

پرلاتور شیرآلات بهداشتی یا سرشیره کاهنده مصرف آب در خروجی آب شیرآلات بهداشتی مانند آبریز شیر دوش، روشویی ظرفشویی و خروجی شلنگ توالت استفاده می‌گردد.  با این مطلب همراه باشید در ادامه در مورد پرلاتور شیرآلات، انواع پرلاتور، عملکرد آن ها، ویژگی های پرلاتورها و مزایای استفاده از آن ها صحبت می کنیم.

 

پرلاتور شیرآلات چیست؟

 

هدف از به کارگیری پرلاتور چیست؟

 پرلاتورها قطعات کاهنده محسوب می‌شوند و هدف از به کارگیری این قطعات در شیرآلات کم مصرف کردن آب، کاهش مصرف آب، کنترل جریان آب، جلوگیری از فشار زیاد آب و جلوگیری از پاشیده شدن آب به اطراف سینک و یکنواختی خروج آب در شیرآلات است.

 

معنی پرلاتور

پرل در انگلیسی به معنای مروارید است و پرلاتور به اصطلاح؛ آب را به جریانی مروارید مانند تبدیل می‌کند.

 

پرلاتور شیرآلات چیست؟

 

اجزای تشکیل دهنده پرلاتور شیر آب

  1. پوسته (بخش خارجی پرلاتور که از جنس فلز یا پلاستیک است)
  2. صافی (توری فلزی یا پلاستیکی که ذرات معلق موجود در آب را می گیرد)
  3. هواکش (دریچه ای که هوا را به داخل جریان آب می کشد)
  4. فیلتر (در برخی پرلاتورها، فیلتر برای تصفیه آب تعبیه شده است)

پرلاتور از چند لایه توری یا پلاستیکی تشکیل شده و طراحی آن سبب شده تا آب و هوا با هم ترکیب گردیده و همین موضوع باعث کاهش حداقل ۵۰ درصدی مصرف آب گردد.

 

قیمت انواع شیرالات بهداشتی: خرید شیرآلات بهداشتی

 

عملکرد پرلاتور

پرلاتور با ترکیب هوا با جریان آب، جریان خروجی را به صورت پف دار و پرفشار در می آورد بنابراین با مصرف آب کمتر، حس شستشوی قوی تری به کاربر القا می شود.

 

پرلاتور شیرآلات چیست؟

 

انواع پرلاتور

انواع پرلاتور شامل پرلاتور هوا دهنده، پرلاتور لمینار، پرلاتور اسپری کننده، پرلاتور اسپری کننده باران و پرلاتور میکادو می‌باشد. هر کدام از انواع پرلاتور کاربرد و مشخصات ویژه‌ای دارند، توجه داشته باشید نوع جریان آب خروجی و میزان صرفه‌جویی در انواع پرلاتور متفاوت می‌باشد.

 

 

پرلاتور هوا دهنده

کارکرد اصلی پرلاتور هوا دهنده، ترکیب آب و هوا و توجه به ظاهر جریان آب خروجی می‌باشد. همچنین در این نوع پرلاتور آبفشان، هوا را با آب مخلوط می‌کند طوری که جریان آب حجیم‌تر و سفیدتر خارج می‌گردد و شما ایجاد حس نرمی هم روی پوست خود خواهید داشت. به وسیله این نوع پرلاتور آب به اطراف پاشیده نمی‌شود، از این نوع پرلاتور برای شیرآلات منزل استفاده می‌شود.

 

پرلاتور میکادو

این نوع پرلاتور یا آبفشان، جریان آب را به طرح چشمگیر تبدیل می‌کند. به عبارت دیگر، طراحی چهارخانه و خارق العاده جریان آب خروجی در این نوع پرلاتور آن را به یک مکمل دکوراسیون‌های جذاب تبدیل نموده است.

 

پرلاتور شیرآلات چیست؟

 

پرلاتور لمینار

پرلاتور لمینار مخصوص کنترل جریان آب به صورت مستقیم و بدون هوا است. از پرلاتور لمینار برای اماکن بهداشتی درمانی استفاده می‌شود چون در این اماکن جریان آب بیشتری مورد نیاز است.

 

پرلاتور اسپری کننده

 از پرلاتور اسپری کننده برای تولید خروجی آبی با الگوی دوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مناطقی که فشار آب کمتر از میزان مورد نیاز است و برای تولید جریان آب مخلوط با هوا یا خالص از پرلاتور لمینار استفاده می شود. این نوع جریان به اندازه‌ای پراکنده و در عین حال متمرکز است که در هنگام شستشو تمام سطح دست را پوشش می‌دهد.

 

پرلاتور شیرآلات چیست؟

 

پرلاتور اسپری کننده باران

 در این پرلاتور تعداد زیادی خروجی ریز آب تعبیه شده است که به تولید جریانی وسیع و اشباع شده با هوا منجر می شود.

 

پرلاتور ضدرسوب

امروزه سازنده ها و تولیدکنندگان پرلاتور با استفاده از تکنولوژی‌های جدید اقدام به طراحی و تولید انواع پرلاتور شیرالات نموده‌اند که کاربری آسان‌تری برای مصرف کنندگان دارد. پرلاتور ضد رسوب و پرلاتور سکه دو نوع از جدیدترین انواع پرلاتور شیر آلات محسوب می‌شوند. با نصب پرلاتور شیرآلات ضد رسوب شما می‌توانید با یک حرکت دست رسوبات توری پرلاتور را جدا کنید. در پرلاتورهای ضد رسوب به جای استفاده از شبکه توری معمولی از مواد نرمی مانند پلاستیک استفاده شده و به دلیل انطاف پذیر بودن این مواد، رسوبات و املاح جمع شده با مالش دست از آبفشان ریزش کرده و یا با هر بار باز و بسته شدن آب در داخل پرلاتور رسوب‌های جزئی خارج می‌شود.

 

پرلاتور شیرآلات چیست؟

 

پرلاتور سکه

پرلاتور سکه شیرآلات، باز و بسته کردن و نصب و تعویض پرلاتور را به ساده‌ترین حد ممکن رسانده است. پرلاتور سکه همانطور که از نام آن پیداست طوری طراحی شده که با سکه یا کلید قابل باز کردن و رسوب گیری می‌باشد. چون ممکن است همه مصرف کنندگان به آچار دسترسی نداشته باشند.

 

نحوه نصب و تعویض پلاتور یا آبفشان

برای نصب پرلاتور از قطعه‌ای به نام بوش استفاده می‌شود که به همراه واشر زیر پرلاتور، آب بندی بهتر را تامین می‌کند. به عبارتی بوش پرلاتور، همان بخش سر علمک شیرآلات است که معمولاً قابلیت جدا شدن دارد و در بعضی از مدل‌ها به کمک آچار مخصوص باز می‌شود. توجه داشته باشید بعد از قرار دادن پرلاتور در بوش آن را با دست در مسیر خروج آب ببندید و آب‌بندی کنید. استفاده از آچار ممکن است سبب سفت شدن بیش از حد پرلاتور گردد.

 

نحوه تمیز کردن پرلاتور

توجه داشته باشید جمع شدن شن و ماسه آب یا تأسیسات منزل در پشت پرلاتور باعث می‌شود که فشار آب شیرآلات کم گردد یا جریان آب از حالت مستقیم خارج شده و به اطراف پاشیده شود. در چنین مواقعی باید بوش پرلاتور را باز کنید و توری پرلاتور را به کمک فشار آب یا مسواک تمیز کنید. اگر گرفتگی پرلاتور زیاد باشد بهتر است پرلاتور را برای یکی دو ساعت درون سرکه قرار داده و پس از تمیز شدن در جای اولیه خود نصب کنید.

 

پرلاتور شیرآلات چیست؟

 

نقش پرلاتور در رسوب زدایی شیرآلات

به نقش پرلاتور در رسوب زدایی شیرآلات توجه داشته باشید. البته ساختار توری مانند پرلاتور و قرار گرفتن آن در مسیر خروجی آب در شیرآلات بهداشتی باعث شده که گاهی این قطعه دچار گرفتگی شود. در چنین مواردی فشار کم شیر اهرمی به وجود می‌آید و راه آن باز کردن و رسوب گیری شیر اهرمی می‌باشد.

البته کم شدن فشار آب شیری اهرمی می‌تواند دلایل دیگری از جمله جمع شدن رسوبات در پشت توری کارتریج یا توری شیر پیسوار داشته باشد. اما رایج‌ترین دلیل کاهش فشار آب در شیر آلات اهرمی همین رسوب گرفتگی توری پرلاتور شیر آب است.

 

جمع بندی

پرلاتورها یا آبفشان، قطعه ای کوچک اما کارآمد هستند که در انتهای شیرآلات نصب می شوند. به عبارتی وقتی که پرلاتور شیر آب در جای خود قرار می‌گیرد یا نصب می‌شود به جای خروجی آب خالص ترکیبی از آب و هوا با فشار مناسب و به میزان مورد نیاز از آبریز شیر یا شلنگ خارج می‌گردد. پرلاتور در آبریز شیر روشویی، شیر ظرفشویی، خروجی شلنگ در شیر توالت و شیر حمام کاربرد دارد. از جمله مزایای استفاده از پرلاتور می توانیم به کاهش مصرف آب، افزایش فشار آب، کاهش پاشش آب، تصفیه آب، کاهش صدای ناهنجار آب هنگام خروج از شیر و جلوگیری از رسوب شیرآلات و گرفتگی لوله ها اشاره کنیم. 

با گذشت زمان پرلاتورها کثیف شده و نیاز به تمیز کردن دارند و در صورت خرابی باید تعویض شوند. برای انتخاب پرلاتور مناسب باید به نوع شیرآلات توجه کنید. نصب و راه اندازی پرلاتور بسیار آسان است و قیمت آن مقرون به صرفه می باشد.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

تمامی متن مقاله پرلاتور شیرآلات چیست؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 8.36 MB
آخرین مقالات