علل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن

علل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 7 دقیقه

در این مقاله علل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن را بررسی می کنیم، همانطور که می دانید نشتی سیفون توالت می تواند دلایل مختلفی داشته باشدو راه های مختلفی برای رفع آن وجود داردپس همراه ما باشید.

  • 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 224 بازدید
علل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن

علل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن

سیفون برای توالت و سرویس بهداشتی حائز اهمیت است چون باعث می شود که بوی فاضلاب به داخل توالت نشت پیدا نکند. این عملکرد تا زمانی که سیفون توالت سالم باشد و در آن آب وجود داشته باشد، کارایی دارد. در این مطلب به دلایل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن می پردازیم.

 

شکل سیفون توالت

سیفون توالت در ظاهر یک قطعه U شکل است که در انتهای کاسه توالت تعبیه شده است و وظیفه آن جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع فاضلاب به داخل سرویس بهداشتی می باشد. سیفون توالت مقداری آب را در کف خود جمع می کند و به این صورت مانع ورود گازهای فاضلاب به داخل سرویس بهداشتی می شود.

 

شکل سیفون توالت

 

اجزای سیفون توالت

سیفون توالت از دو قسمت تشکیل شده که یک قسمت آن بدنه و قسمت دیگر؛ دریچه سیفون می باشد. بدنه سیفون U شکل است و جنس آن از چینی یا پلاستیک است. دریچه سیفون در قسمت بالایی بدنه سیفون تعبیه شده است و مانع خروج آب از سیفون می شود.

 

عملکرد سیفون

با فشار دادن دکمه فلاش تانک، آب از فلاش تانک وارد سیفون می شود و آن را پر می کند. همین آب، آب بند را ایجاد کرده و به این صورت از خروج گازهای فاضلاب جلوگیری می کند. بعد از تخلیه کامل توالت، آب سیفون تخلیه شده و آب بند از بین می رود. آب بندی سیفون مهم است چون اگر سیفون دچار نشتی باشد، آب جمع شده در سیفون، تخلیه می شود در نتیجه بوی نامطبوع فاضلاب در داخل سرویس بهداشتی منتشر می شود.

 

علل مختلف نشتی سیفون توالت

دلایل مختلفی در نشتی سیفون توالت تأثیر دارد که می توانیم به شکستگی یا ترک در بدنه سیفون، خرابی دریچه سیفون، نصب نادرست سیفون و ... اشاره کنیم. در ادامه مطلب در مورد هر کدام از این دلایل توضیحاتی ارائه می گردد.

 

شکل سیفون توالت

 

ترک در بدنه سیفون

ترک یا شکستگی بدنه سیفون یکی از رایج ترین دلایل نشتی سیفون توالت محسوب می شود. ترک یا شکستگی اجازه می دهد که آب به بیرون نشت کند.

 

قیمت انواع توالت فرنگی: خرید توالت فرنگی

 

خرابی دریچه سیفون

فرسودگی یا خرابی دریچه سیفون باعث نشت آب از زیر دریچه سیفون می شود. دریچه سیفون قطعه ای است که در بالای بدنه سیفون قرار دارد و مانع خروج آب از سیفون می شود.

 

نفوذ آب از طریق اتصالات سیفون

اتصالات سیفون شامل قطعاتی هستند که بدنه سیفون را به کاسه توالت و سایر قسمت های لوله کشی متصل می کنند. نفوذ آب از طریق اتصالات سیفون دلیلی برای نشتی سیفون است.

 

نصب نادرست سیفون

اگر سیفون به طور صحیح به کاسه توالت وصل نشود باعث نشت آب از بین اتصالات می شود.

 

شکل سیفون توالت

 

اقدامات لازم جهت رفع مشکل نشتی سیفون

  1. تعویض سیفون
  2. تمیز کردن سیفون
  3. استفاده از مواد شوینده ملایم

 

تعویض سیفون

در برخی موارد نشتی سیفون به خاطر خرابی سیفون است که در چنین مواقعی تعویض سیفون تنها راه برای حل مشکل است. خرید سیفون باکیفیت، احتمال خرابی و تعویض آن را به حداقل می رساند. البته گاهی با تعویض واشر یا مهر و موم واشر می توانید نشتی سیفون را برطرف کنید.

 

تمیز کردن سیفون

تمیز کردن مرتب سیفون از تجمع مواد زائد و جرم در سیفون جلوگیری می کند. تجمع جرم و رسوبات در برخی موارد باعث نشتی سیفون می شود.

 

استفاده از مواد شوینده ملایم

برای تمیز کردن سیفون از مواد شوینده قوی استفاده نکنید چون این احتمال وجود دارد که به بدنه آسیب وارد شود در نتیجه با نشتی سیفون روبه رو می شوید.

 

روش هایی برای آب بندی سیفون توالت

  1. تعویض واشر سیفون
  2. چسب آب بندی
  3. روش تورپید
  4. روش واترجت

 

شکل سیفون توالت

 

تعویض واشر سیفون

واشر سیفون از جنس پلاستیک یا لاستیک است. این قطعه بین دو قسمت سیفون قرار می گیرد و مانع نشتی می گردد. در این روش باید سیفون را از کاسه توالت جدا کنید و واشر را از بین دو بخش سیفون خارج و واشر جدید را جایگزین کنید. در ادامه باید سیفون را به کاسه توالت وصل کنید.

 

چسب آب بندی

استفاده از چسب آب بندی یک روش ساده و در عین حال کم هزینه محسوب می شود. این نوع چسب از جنس سیلیکون یا اپوکسی است. در این روش محل نشتی سیفون با چسب پوشانده می شود. چسب آب بندی مخصوص سیفون مقاومت بالایی در برابر آب دارد. قبل از استفاده از چسب آب بندی باید محل نشتی را با دستمال خشک تمیز کنید و در ادامه چسب را به محل نشت بمالید و آن را صاف کنید. با خشک شدن چسب، آب بندی سیفون کامل می شود.

 

شکل سیفون توالت

 

روش تورپید

علاوه بر روش های ذکر شد در این مقاله، برای آب بندی سیفون از روش های حرفه ای هم استفاده می شود. روش تورپید یکی از روش های حرفه ای آب بندی سیفون است که به وسیله یک دستگاه مخصوص، محل نشت شناسایی می گردد سپس با اعمال فشار و دما، یک پوشش مقاوم در محل نشتی ایجاد می گردد. پوشش ایجاد شده در برابر آب بسیار مقاوم است.

 

روش تورپید

 

روش واترجت

در این روش، ابتدا محل نشتی به وسیله دستگاه واترجت تمیز و با استفاده از چسب آب بندی، آب بندی انجام می گیرد.

 

جمع بندی

آب بندی صحیح سیفون اهمیت زیادی دارد چون با نشت آب از سیفون، بوی فاضلاب در داخل سرویس بهداشتی منتشر می شود. در این مطلب اشاره کردیم که برای آب بندی سیفون توالت می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر نشتی سیفون بخاطر شل بودن اتصالات باشد باید اتصالات را محکم نمایید.

همچنین اگر نشتی سیفون بخاطر ترک خوردگی و فرسودگی سیفون است می توانید از روش های واترجت یا تورپید استفاده کنید. اما اگر نشتی بخاطر گرفتگی سیفون باشد باید سیفون را تمیز و گرفتگی را برطرف کنید و سپس از روش های ذکر شده در این مقاله برای آب بندی سیفون استفاده کنید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف علل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن

تمامی متن مقاله علل مختلف نشتی سیفون توالت و راه های رفع آن را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 6.76 MB
آخرین مقالات