نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱۲/۴ جمعه
|
زمان مطالعه : 7 دقیقه

امکان دارد سوپاپ شیر دوش حمام نیاز به تعویض داشته باشد و تکنسین مجرب در دسترس نباشد، باید خودتان برای تعویض دست به کار شوید. با ما همراه باشید تا نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام را بررسی کنیم.

  • 7 دقیقه
  • 0 نظر
  • 4210 بازدید
نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام

خرابی شیرآلات حمام و دستشویی اجتناب ناپذیر است و گاهی این احتمال وجود دارد که به تکنسین‌های مجرب دسترسی نداشته باشید بنابراین بهتر است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و نحوه تعویض قطعات را بلد باشید.

 

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام


 از رایج‌ترین خرابی‌های شیرآلات پس از تعویض واشر، تعویض سوپاپ دوش حمام ساختمان است.
 این خرابی‌ها باعث هدر رفت آب یا چکه کردن شیر آب می‌شود که البته چکه کردن دائم آب می‌تواند منجر به مشکلات دیگری از قبیل نشت آب در طبقات پایینی در ساختمان‌ها یا نشست زمین در خانه‌های ویلای گردد.
با ما همراه باشید در ادامه مطلب شما را با نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام آشنا می‌کنیم.

 

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام


چگونه بفهمیم که سوپاپ شیر حمام خراب شده است؟

در برخی از مواقع سوپاپ به درستی کار نمی‌کند به طور مثال وقتی فشار آب کم باشد سوپاپ عمل نکرده و آب از سردوش سرریز نمی‌شود. اما برخی از شیرآلات دارای نوعی از سوپاپ هستند که با بالا کشیدن سوپاپ و چرخاندن ، سوپاپ در جای خود قفل می‌شود و آب حتی با فشار کم هم از سردوش سرریز می‌شود.
اگر سوپاپ شیر حمام را به سمت بالا بکشید و آب از قسمت سردوش و از قسمت علم دوش سرریز شود به معنی خرابی سوپاپ است.
تعویض سوپاپ کار چندان مشکلی نیست ابتدا قسمت بالای سوپاپ را با چرخاندن جدا کنید، از یک آچار استفاده کنید، سوپاپ را از بدنه جدا کرده و باید مشابه همان سوپاپ را خریداری و جایگزین نمایید.

 

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام


عملکرد سوپاپ شیر دوش حمام

 سوپاپ شیر دوش یکی از قطعات مهم در بین شیرآلات بهداشتی است که وظیفه آن این است که مسیر آب را از حالت دوش به پایین ریز و از حالت پایین ریز به دوش تغییر دهد.
 این قطعه به شکل استوانه است و وسط آن یک شیار قرار گرفته که برای عبور آب کاربرد دارد و با تغییر مکان، سبب قطع شدن و باز شدن آب می‌گردد.
شیرآلات مرغوب احتمال خرابی سوپاپ شیر دوش حمام را به حداقل می‌رسانند در نتیجه شما با مشکل تعویض این قطعه روبرو نخواهید شد ضمناً اگر این مشکل برایتان به وجود آمد می‌توانید به روش‌های زیر سوپاپ شیر دوش حمام را تعویض نمایید.

 

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام


علت خرابی سوپاپ شیر دوش حمام

استفاده مداوم و در طول زمان می‌تواند بر عملکرد شیر دوش اثر بگذارد و منجر به فرسودگی، نشتی، نوسان دمای آب و کاهش فشار آب گردد. البته از دلایل دیگری که باعث تعویض سوپاپ شیر دوش حمام می‌شوند می‌توانیم به رسوب آهک بیش از حد، شل یا شکسته بودن دسته دوش و فشار آب اشاره کنیم.


تفاوت سوپاپ شیرآلات کلاسیک و شیرآلات اهرمی

 1-ابتدا باید بررسی کنید که کدام یک از قطعات سوپاپ دچار مشکل شده است.
 2-اگر مشکل از واشر باشد (اگر واشر خراب شده یا پاره شده باشد) شیر آب نشت می‌کند و شما به راحتی می‌توانید واشر نو را جایگزین واشر قدیمی کنید.
 3- اگر بعد از تعویض واشرها مشکل همچنان پابرجا بود بهتر است کل سوپاپ را تعویض کنید.
 4-توجه داشته باشید اگر سوپاپ دچار شکستگی یا ترک خوردگی است تنها راه حل آن تعویض کل سوپاپ است.
5- هنگام خرید سوپاپ یک محصول با کیفیت خریداری نمایید. سوپاپی که خریداری می‌کنید باید مشابه سوپاپی باشد که شما قبلاً برای شیرآلات مورد استفاده قرار داده‌اید. محصولات با کیفیت احتمال خراب شدنشان در طولانی مدت خیلی کمتر است.
6- در هنگام خرید سوپاپ باید به یک تکه یا دو تکه بودن شیر اهرمی توجه داشته باشید چون تفاوت‌هایی در سوپاپ مورد نیاز آنها وجود دارد.
7- برای تعویض سوپاپ‌های شیرآلات قدیمی شما باید به نوع سوپاپ توجه کنید. البته شیرهای کلاسیک یا قدیمی همچون شیرهای اهرمی امروزی دارای دو نوع سوپاپ یعنی سوپاپ‌ چرخشی و اهرمی می‌باشند. سوپاپ چرخشی به صورت دایره‌ای یا ۱۸۰ درجه تغییر جهت می دهد در حالی که سوپاپ‌ اهرمی تنها در دو جهت بالا و پایین حرکت می‌کند.
8- توجه داشته باشید سوپاپ‌های شیرآلات کلاسیک ساختاری همچون شیرهای اهرمی دارند به طوری که استوانه‌ای با یک شیار در میان آنها وجود دارد. هنگام خرید به ابعاد دقیقه سوپاپ‌ها توجه کنید. سوپاپ شیرآلات قدیمی قابل تعمیر نیست و شما فقط باید آن را تعویض کنید.

 

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام


آموزش مراحل تعویض سوپاپ شیر دوش حمام

برای تعویض سوپاپ شیر دوش اهرمی حمام بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید:


1- قطع آب
  ابتدا مطمئن شوید که آب اصلی حمام یا خانه را قطع کردید تا از نشت آب در حین تعویض جلوگیری شود.


2- آماده سازی ابزار
 در این مرحله باید ابزار مورد نیاز را آماده کنید و معمولاً به آچار لوله کشی و تفلون یا همان نوار درزگیر نیاز دارید.


 3-بررسی سه راهی فعلی
  ابتدا سه راهی موجود را بررسی تا نحوه اتصال آن را متوجه شوید.


 4-باز کردن سه راهی با استفاده از آچار
 شما می‌توانید سه راهی را باز کنید و مراقب باشید به لوله‌ها آسیبی وارد نشود.


5- تمیز کردن محل اتصال 
بعد از جدا کردن سه راهی قدیمی محل اتصالات را تمیز کنید تا از زنگ زدگی و کثیفی عاری باشد و از تمیز بودن آن اطمینان حاصل نمایید.


 6-استفاده از نوار تفلون
دور رزوه ها تفلون بپیچید تا اتصال آب بندی شود.


7-نصب سه راهی جدید
 سه راهی جدید را به محل مربوطه بچرخانید و با استفاده از آچار محکم ولی با دقت ببندید تا از آسیب رسیدن به رزوه‌ها جلوگیری شود. پس از نصب آب را باز کنید و برای بررسی نشتی آب، دور سه راهی را کنترل نمایید. در پایان کار اگر نشتی وجود نداشت، تعویض سه راهی با موفقیت انجام شده است. 

 

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام

 

نکاتی که هنگام تعویض سه راهی دوش حمام یا سوپاپ باید رعایت گردد

1-اگر سه راهی دوش از نوع خاصی است شما احتمالاً به دستورالعمل‌های ویژه‌ای نیاز دارید و این دستورالعمل‌ها شامل مراحل خاص یا نکاتی است که هنگام کار باید رعایت گردد.
 2-سه راهی قدیمی به سختی باز می‌شود شاید لازم باشد از یک حلال زنگ زدگی یا یک بخارشوی برای سهولت در باز کردن آن استفاده کنید.
3-اگر سه راهی جدید دارای واشرهای اورینگ یا قطعاتی است که باید هنگام نصب قرار داده شود مطمئن شوید که تمامی قطعات را در جای خود و به درستی قرار داده‌اید.
4- در مواقعی که بعد از باز کردن آب با نشتی مواجه شدید بهتر است سه راهی را مجدد باز کرده و مطمئن شوید که واشرها و تفلون به درستی نصب شده‌اند و سپس دوباره نصب کنید. اگر باز هم شاهد نشتی بودید باید از یک متخصص کمک بگیرید.
5- پس از اتمام نصب و انجام بررسی‌های لازم برای اطمینان از عدم نشتی باید عملکرد سه راهی را تست کنید.
 سه راهی دوش باید به راحتی و بدون فشار اضافی بین حالات مختلف جریانات تغییر کند و سوئیچ شود.

 

نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام


جمع بندی

شیرآلات حمام یکی از اجزای اصلی در حمام محسوب می‌شود این ابزار نه تنها جهت تنظیم جریان آب مورد استفاده قرار می‌گیرند بلکه تاثیر زیادی در زیبایی دکوراسیون حمام هم دارند.
 امروزه علاوه بر شیرآلات ساده و کلاسیک، مدل‌های هوشمند به بازار عرضه شده‌اند که طرفداران زیادی دارند.
توصیه می کنیم شیرآلات حمام را منظم تمیز کنید تا از رسوبات آب بر روی آنها جلوگیری شود.
همچنین هرگونه مشکل در شیرآلات را سریعاً برطرف نمایید تا مصرف آب را کاهش داده و از خرابی‌های بیشتر جلوگیری شود.
اگر تجربه کافی در لوله کشی ندارید پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه مشکل از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام

تمامی متن مقاله نحوه تعویض سوپاپ شیر دوش حمام را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 7.24 MB
آخرین مقالات