چطور اثر جرم گیر را از روی شیرآلات پاک کنیم؟

چطور اثر جرم گیر را از روی شیرآلات پاک کنیم؟

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۲/۱۱ دوشنبه
|
زمان مطالعه : 10 دقیقه

برای اینکه بتوانید به بهترین شکل از شیرآلات منزل خود محافظت کنید و در صورت سیاه شدن بتوانید آن‌ها را به بهترین حالت جرم گیری کنید، تا اخر این مطلب همراه ما باشید.

  • 10 دقیقه
  • 0 نظر
  • 15828 بازدید
چطور اثر جرم گیر را از روی شیرآلات پاک کنیم؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد، تمیز کردن انواع شیرآلات خانگی و برق انداختن آنها کار چندان آسانی نیست با وجود این شما می‌توانید به کمک چند روش کاربردی این عمل را انجام دهید. با این مقاله همراه باشید در ادامه به معرفی راهکارهایی برای پاک نمودن اثر جرم گیر روی شیرآلات می پردازیم. تمیز نمودن شیرآلات باید با توجه به ظاهر و همچنین آبکاری آنها باشد. همچنین تمیز نمودن شیرآلات نقش مهمی در جلوه زیبای نمای داخلی سرویس بهداشتی و محیط آشپزخانه دارد، بنابراین وجود لکه ها و سیاهی ها بر روی شیرآلات قطعا خوشایند نیست و این طور به نظر می رسد که شیرآلات کثیف هستند.

 

چطور اثر جرم گیر را از روی شیرآلات پاک کنیم؟

 

وجود لکه های سفید و سیاه روی شیرآلات

از جمله لکه هایی که معمولاً بر روی شیرالات و لوله ها باقی می ماند لکه های سفید حاصل از رسوب مواد معدنی موجود در آب است. برای پاک نمودن این گونه لکه ها به هیچ وجه نباید از پاک‌کننده‌های شیمیایی و اسیدی همچون وایتکس و جوهر نمک استفاده کنید چون استفاده از این مواد باعث از بین رفتن روکش و پوشش سطح شیرآلات می شود. در این میان استفاده از جرم گیرها به عنوان پاک کننده های قوی ضمن تمیز نمودن جرم و کثیفی باعث آسیب به شیرآلات می شوند به طوری که لکه های سیاه، تیره و کدر را روی سطوح شیرآلات ایجاد می کند.

 

وجود لکه های سفید و سیاه روی شیرآلات

 

عدم استفاده از جوهر نمک

اگر در نظر دارید که برای شستشوی سطوح سرویس بهداشتی و آشپزخانه از جوهر نمک استفاده کنید قبل از استفاده بهتر است روی لوله ها و شیرها را با پلاستیک بپوشانید چون گاز حاصل از جوهرنمک موجب از بین رفتن روکش شیرآلات می شود. هنگام کاربرد جوهر نمک برای شستشوی سطوح سرویس بهداشتی بهتر است جوهر نمک را به همراه مقداری آب روی سطوح ریخته و سپس از محل خارج شوید. دقت کنید که در سرویس بهداشتی و حمام را نبندید زیرا گاز و دود حاصل از ترکیب جرم گیر با آب باعث از بین رفتن رنگ شیرآلات می شود و البته تنفس گاز حاصل از جرم گیر خطرناک می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید شیرآلات

عدم استفاده از جرم گیر

ریختن جرم گیر روی شیرآلات استیل باعث سیاه شدن شیرآلات می شود با وجود این شما می توانید برای تمیز کردن استیل سیاه شده و از بین بردن سیاهی های موجود بر روی شیرآلات راهکارهای موجود در این مقاله را به کار ببرید.

 

استفاده از سرکه سفید و آب

استفاده از سرکه سفید و آب نیز می‌تواند بسیار موثر و کمک کننده باشد به این صورت که ترکیب حاصل از سرکه سفید و آب می تواند رسوبات روی شیرها را از بین ببرد. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از سرکه روی شیرآلات سبب تغییر رنگ آنها می شود. در مرحله اول باید شیرآلات را با آب داغ بشویید تا اگر ماده خارجی روی سطوح آن قرار گرفته از بین برود. در ادامه بهتر است یک حوله نرم و تمیز یا حوله کاغذی را مورد استفاده قرار دهید به این صورت که سطح حوله را به سرکه سفید آغشته نمایید سپس حوله را به دور شیرآلات پیچیده و چند دقیقه صبر کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان مناسبی محسوب می شود تا سرکه سفید اثر پاک کنندگی خود را روی سطوح شیرآلات بگذارد. در مرحله آخر می توانید شیرآلات را با همان حوله پاک نمایید.

 

استفاده از سرکه سفید و آب

 

استفاده از آب و صابون

استفاده از محلول آب و صابون یک راهکار مناسب و در عین حال بی خطر برای شستشوی شیرآلات محسوب می شود. برای جلوگیری از لک گرفتن شیرآلات بهتر است بعد از شستشو  آن ها را با حوله نرم خشک کنید. املاح موجود در آب با گذشت زمان بر روی شیرآلات رسوب کرده و باعث می شود که زیبایی و براقیت سطوح شیرآلات از بین برود. بنابراین استفاده اصولی و صحیح از ترکیب آب و صابون بهترین روش برای از بین بردن سیاهی شیرآلات مخصوصا شیرهای توالت است.

قیمت شیرآلات بهداشتی راسان در احمدی پایپ: خرید شیرآلات بهداشتی راسان

استفاده از لیمو ترش

لیمو ترش یکی از گزینه های عالی برای تمیز کردن انواع شیرآلات و از بین بردن سیاهی های موجود بر روی سطوح شیرآلات محسوب می شود. بهتر است از لیمو استفاده کنید چون آب لیمو معمولاً دارای ناخالصی های زیادی است. لیموی تازه را با چاقو نصب کرده و آن را روی سطوح شیرالات بکشید. شیرآلات در مقایسه با سینک ظرفشویی و کاسه روشویی معمولاً جرم بیشتری را به خود جذب می کنند توجه داشته باشید که گاهی روشی که برای تمیز نمودن سیاهی شیرآلات مورد استفاده قرار می گیرد می تواند کاملا متفاوت از روشی باشد که برای شیرآلات طلایی مناسب است با وجود این  اغلب روش ها کاربردی هستند و شما می توانید با خیال راحت آنها را برای از بین بردن لکه ها و سیاهی های روی شیرآلات به کار ببرید.

 

استفاده از لیمو ترش

 

استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی

جوش شیرین یک ماده عالی برای نظافت علی‌الخصوص تمیز نمودن شیرآلات محسوب می شود. شما می توانید از جوش شیرین برای شستشوی وان حمام، دوش حمام، شستشوی روشویی و سرویس بهداشتی استفاده کنید. در این روش کافیست که جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب نموده و آن را به شکل یک ماده خمیری در بیاورید. در ادامه باید ماده خمیری به دست آمده را به سطوح شیرآلات بمالید و صبر کنید خمیر ۱۵ الی ۳۰ دقیقه روی سطوح باقی بماند. سپس به وسیله یک دستمال، خمیر مالیده شده بر روی شیرآلات را پاک کرده و آبکشی نمایید. توجه داشته باشید که در این ترکیب شما می‌توانید مایع ظرفشویی را به خمیر اضافه کنید همچنین وجود مایع ظرفشویی، پاک نمودن و از بین بردن سیاهی شیرآلات را ساده تر می کند. فراموش نکنید که جوش شیرین می تواند ظروف و وسایل استیل را با کیفیت بالایی تمیز کند.

 

استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی

 

استفاده از براق کننده های معمولی

استفاده از براق کننده ها برای سطوح استیل چندان مناسب نیست. بهتر است از براق کننده های سطوح معمولی استفاده کنید چون براق کننده های قوی باعث خراب شدن روکش شیرآلات می شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم که از براق کننده ها بسیار کم استفاده کنید چون شیرآلات استیل را خط می اندازد. با وجود این اگر اصرار به استفاده از براق کننده ها دارید بهتر است از براق کننده معمولی همچون پولیش استفاده کنید.

 

استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون سبب براق شدن و نابود شدن خطوط روی استیل می شود، البته شما می توانید از روغن زیتون برای از بین بردن سیاهی شیرآلات نیز استفاده کنید به این صورت که دو یا سه قطره روغن زیتون را بر روی یک پارچه بریزید و شیرآلات را با آن تمیز کنید بعد از چند دقیقه متوجه خواهید شد که سیاهی های شیرآلات از بین رفته است. توجه داشته باشید استفاده زیاد از روغن زیتون امکان دارد باعث چسبندگی و کدر شدن شیرآلات شود. همچنین استفاده بیش از اندازه از جرم گیر برای از بین بردن جرم روی شیرآلات استیل باعث کدر شدن و سیاه شدن شیرآلات می شود. زمانی که می خواهید شیرآلات را تمیز کنید قطعا استفاده از مواد شیمیایی که ماهیت خورندگی داشته باشد، به شیرالات آسیب جدی وارد می کند. توصیه می کنیم برای شستشوی حمام و سرویس بهداشتی و شیرآلات از جوهر نمک یا وایتکس استفاده نکنید چون باعث صدمه دیدن شیرآلات می شوند. البته روش هایی که در این مقاله ذکر شده می تواند راه حل مناسبی برای از بین بردن سیاهی شیرآلات باشد.

 

استفاده از روغن زیتون

 

کوتاه نمودن فاصله زمانی تمیز نمودن

توجه داشته باشید که کوتاه نمودن فاصله زمانی تمیز نمودن شیرآلات می تواند پاک نمودن رسوبات را آسان نماید. چون با مرور زمان میزان رسوبات روز به روز افزایش پیدا کرده تا جایی که سیاهی ها و لکه ها روکش روی شیرآلات را از بین می برد. روکش بسیاری از شیرآلات حاوی نیکل است بنابراین مواد موجود در جرم گیرها و شوینده های اسیدی با گذشت زمان به نیکول آسیب جدی وارد می‌کنند به طوری که در  درازمدت شفافیت و براقیت شیرآلات را از بین می برند.

 

جمع بندی

شیرآلات به عنوان یکی از هزینه بر ترین تجهیزات ساختمانی شناخته شده اند که علاوه بر کاربرد مورد نظر باعث زیبایی مکان هم می شوند. امروز بسیاری از شرکت‌های خارجی و داخلی اقدام به تولید شیرآلات در مدلهای مختلف نموده اند. توجه داشته باشید که خرید شیرآلات بستگی به سلیقه شما و میزان بودجه مورد نظرتان دارد. با وجود این سالم نگه داشتن شیرآلات و نحوه شستشو نیز تاثیر بسزایی در دوام، ماندگاری و همچنین زیبایی شیرآلات دارد. توصیه می‌کنیم از به کار بردن سفید کننده ها و جوهر نمک برای شستشوی شیرآلات پرهیز کنید چون بخار حاصل از جوهر نمک در تماس با شیرآلات باعث از بین رفتن روکش شیرآلات شده و در دراز مدت سبب سیاه شدن شیرآلات می گردد.


مطالب مرتبط

  1. معایب شیرآلات غیر استاندار چیست؟
  2. علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راهکار رفع آن
درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف نحوه جرم گیری شیرآلات

تمامی متن مقاله چطور اثر جرم گیر را از روی شیرآلات پاک کنیم؟ را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 7.69 MB دانلود پی دی اف - 793.23 KB
آخرین مقالات