مزایا و معایب لوله تک لایه

مزایا و معایب لوله تک لایه

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۷/۵ چهارشنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

در این مطلب بررسی خواهد شد که لوله تک لایه چیست و لوله تک لایه از چه مزایا و معایبی برخوردار است و در نهایت موارد استفاده ی لوله تک لایه در ساختمان می پی دازیم.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 189 بازدید
مزایا و معایب لوله تک لایه

مزایا و معایب لوله تک لایه

لوله‌های تک لایه یا لوله‌های پلی‌پروپیلن با نام‌های لوله PP یا لوله سفید هم شناخته می‌شوند. این لوله‌ها به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد از کاربردهای بالایی برخوردار شده‌اند. لوله‌های تک لایه دارای ویژگی‌های خاصی هستند که باعث شده آنها برتری زیادی نسبت به لوله‌های فلزی داشته باشند. امروزه از لوله‌های تک لایه در ساختمان سازی استفاده زیادی می‌شود و به دلیل خواص مطلوبی که دارند موردتوجه قرار گرفته‌اند. برای اطلاع بیشتر درباره مزایا و معایب لوله‌های تک لایه این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

 

لوله تک لایه چیست؟

لوله‌های تک لایه از نوع پلاستیک تهیه می‌شوند که در شبکه‌های آبرسانی کاربرد دارد. از آنجایی که این لوله‌ها دارای ویژگی‌ها و مزیت‌های زیادی هستند می‌توان از آنها در انواع ساختمان‌ها استفاده کرد. اگر بخواهید از یک لوله با کیفیت در سیستم آبرسانی استفاده کنید لوله تک لایه گزینه مناسبی برای شما است. در تولید این لوله‌ها مراحل مختلفی وجود دارد که باید با دقت بسیار زیادی طی شوند. انتخاب مواد اولیه با کیفیت تاثیر زیادی در مزیت‌های لوله تک لایه دارد. در صورتی که بخواهید از لوله تک لایه در ساختمان خود استفاده کنید باید از یک فرد متخصص بخواهید که مراحل نصب را انجام دهد. نصب صحیح این لوله‌ها باعث می‌شود که مزیت‌های آنها دوچندان شود.

 

مزیت‌های لوله‌های تک لایه

لوله‌های تک‌لایه از مزیت‌های زیادی برخوردار هستند. یکی از مزیت‌های مهم این لوله‌ها طول عمر بالای آنها است. در صورتی که این لوله‌ها به درستی نصب و نگهداری شوند بیشتر از ۵۰ سال عمر می‌کنند. از این لوله‌ها می‌توان در بازه دمایی منفی ۲۱ تا مثبت ۹۵ درجه استفاده کرد. در این لوله‌ها امکان رشد جلبک و رسوب وجود ندارد و عایق مناسبی برای گرما و صدا هستند. از مزیت‌های دیگر لوله‌های تک لایه می‌توان به مقاومت بالای آنها در برابر مواد شیمیایی، پوسیدگی و زنگ‌زدگی اشاره کرد.

 این لوله‌ها به دلیل وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل‌و نقل و نصب هستند. از مزیت‌های دیگران‌ها می‌توان به سازگاری بالا با محیط زیست و بهداشتی بودن این محصولات شرک کرد سطح داخلی لوله‌های تک لایه صاف و صیقلی است و در برابر عبور سیالات هیچ اصطکاکی را ایجاد نمی‌کند. این مورد باعث می‌شود که برای سیستم آبرسانی آب با فشار بسیار زیادی در لوله‌ها حرکت کند. از مزیت‌های دیگر این نوع لوله‌ها می‌توان به انعطاف‌پذیری بالای آنها اشاره کرد.

 

معایب لوله‌های تک لایه

اگرچه لوله‌های تک لایه مزایای زیادی دارند اما عاری از عیب هم نیستند. از نقاط ضعف این لوله‌ها می‌توان به مقاومت پایین آنها در برابر فشار و ضربات سنگین اشاره کرد. لوله‌های تک لایه در برابر فشار به راحتی ترک خورده و می‌شکنند. از آنجایی که این نوع لوله انبساط طولانی بالایی دارد به مرور زمان نازک شده و مقاومت آن کاهش پیدا می‌کند. این معایب لوله‌های تک لایه باعث شده که در ساختمان‌سازی از انواع لوله استفاده شود.  به طور کلی مزیت‌های لوله‌های تک لایه بیشتر از معایب آنها است و اگر شما از این لوله‌ها استفاده کنید هم غیرمنطقی نیست.

 

کاربرد لوله تک لایه چیست؟

از لوله‌های تک لایه در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. از آنجایی که این لوله‌ها انواع مختلفی دارند می‌توان در صنایع گوناگون از آنها استفاده کرد. لوله‌های تک لایه شامل لوله‌های تک لایه PP، لوله‌های تک لایه PPRC 3 و لوله‌های تک لایه پکس (PEX) می‌شوند. از مهم‌ترین کاربردهای لوله‌های تک لایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این لوله‌ها برای لوله کشی آب آشامیدنی و انشعبات شهری و روستایی مناسب هستند.
  • از لوله‌های تک لایه برای لوله‌کشی هتل، بیمارستان، مجتمع مسکونی، تجاری و اداری استفاده می‌شود.
  • لوله‌های تک لایه برای استفاده در منابع ذخیره و تصفیه آب و همچنین لوله‌کشی یونیت دندانپزشکی نیز مناسب است.
  • از این محصولات در شبکه‌های آبرسانی شهری و تحت فشار و فاضلاب‌های صنعتی و محیط‌های اسیدی استفاده می‌شود.

 

مهم‌ترین تفاوت لوله‌های 5 لایه و لوله تک لایه چیست؟

علاوه بر اینکه لوله‌های تک لایه در ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرند لوله‌های ۵ لایه نیز به عنوان گزینه مناسب محسوب می‌شوند. این دو نوع لوله تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که باعث شده از آنها در صنایع مختلف استفاده شود. از مهمترین تفاوت‌های لوله‌های تک لایه و ۵ لایه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جنس لوله‌های تک لایه پلی‌پروپیلن است و با رنگ سفید تولید می‌شوند. در لوله‌های پنج لایه از یک لایه آلومینیومی و دو لایه پلی پروپیلن که با چسب متصل می‌شوند استفاده می‌شود. فرایند تولید این لوله‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است و لوله‌های تک لایه بسیار ساده‌تر از لوله‌های ۵ لایه تولید می‌شوند. از تفاوت‌های دیگر آنها می‌توان به ضریب انبساط اشاره کرد. لوله‌های تک لایه ضریب انبساط بالاتری نسبت به لوله‌های ۵ لایه دارد. لوله‌های پنج لایه از انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به لوله‌های تک لایه برخوردار هستند.

این مورد باعث شده که از لوله‌های ۵ لایه در مکان‌هایی که نیاز به زاویه خاصی وجود دارد استفاده شود. لوله‌های تک‌لایه و پنج لایه از نظر فشار، مقاومت در برابر ضربه، عایق حرارتی و صوتی و موارد مختلف دیگر تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. شما می‌توانید با توجه به مزایا و معایب هر یک از این لوله‌ها از آنها در مکان‌های مورد نظر استفاده کنید.

 

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب متوجه شدید لوله‌های تک لایه یکی از انواع لوله‌هایی است که در صنایع مختلف استفاده می‌شود. اگرچه این لوله مزایای بسیار زیادی دارد اما معایبی هم دارد. لوله‌های تک لایه از یک لایه تولید می‌شوند و به همین دلیل مقاومت کمی در برابر ضرباتدارند. علاوه بر لوله‌های تک لایه لوله‌های ۵ لایه نیز توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شوند که برای مکان‌هایی که نیاز به مقاومت بسیار بالا باشد از آنها استفاده می‌کنند. طول عمر لوله‌های تک لایه وابسته به مواد اولیه است که در تولید آنها استفاده می‌شود. اگر شما یک برند معتبر را برای خودتان انتخاب کنید می‌توانید از یک محصول با کیفیت برخوردار شوید. انتخاب فروشگاه نیز تاثیر زیادی در افزایش مزیت‌های یک محصول دارد.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.