نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

نوشته شده در: ۱۴۰۲/۱۱/۲۱ شنبه
|
زمان مطالعه : 6 دقیقه

تمیز کردن فلاش تانک توالت فرنگی باعث حفظ بهداشت محیط و جلوگیری از تکثیر آلودگی و رسوب جرم و کثیفی می شود و اینکه نحوه شستن و تمیز کردن آن به چه صورت است، موضوعی است که دراین مقاله به آن می پردازیم.

  • 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 557 بازدید
نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

فلاش تانک چیست؟

فلاش تانک یک مخزن ذخیره آب است که در پشت توالت فرنگی تعبیه شده است و از دو بخش اصلی یعنی مخزن و سیفون تشکیل شده است. جنس مخزن از پلاستیک یا فلز است و وظیفه ذخیره آب را بر عهده دارد. سیفون مکانیزمی است که آب را از مخزن به داخل کاسه توالت هدایت می کند. با گذشت زمان رسوبات، کثیفی و جرم در داخل مخزن توالت فرنگی جمع می شود و سبب بوی نامطبوع، عملکرد نامناسب سیفون و انسداد لوله ها می شود و با تمیز کردن مرتب فلاش تانک از تجمع آلودگی ها و بروز این مشکلات جلوگیری می شود.

 

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

 

عملکرد فلاش تانک

عملکرد فلاش تانک به این صورت است که با فشار دادن دکمه فلاش تانک، شیر پرکن بسته می شود و شیر تخلیه باز می شود سپس آب با فشار از مخزن به داخل کاسه توالت تخلیه می شود و مواد زائد وارد لوله فاضلاب می شود. بعد از تخلیه آب، شیر تخلیه بسته می شود و شیر پرکن دوباره باز می شود تا مخزن دوباره پر از آب شود.

 

قیمت انواع فلاش تانک: خرید فلاش تانک

 

مراحل شستشوی فلاش تانک

  1. آماده سازی
  2. تمیز کردن رسوبات و جرم
  3. تمیز کردن قطعات داخلی فلاش تانک
  4. شستشوی فلاش تانک
  5. بستن درب مخزن
  6. استفاده از جوش شیرین
  7. استفاده از لیمو

 

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

 

آماده سازی

قبل از اینکه اقدام به شستشوی فلاش تانک کنید بهتر است از دستکش و ماسک استفاده کنید تا از تماس مستقیم با مواد شوینده و آلودگی جلوگیری کنید. در ادامه شیر فلکه آب ورودی به فلاش تانک را ببندید سپس سیفون را تخلیه کنید تا مخزن خالی شود. درب مخزن را بردارید و کنار بگذارید.

 

تمیز کردن رسوبات و جرم

داخل مخزن را بررسی کنید تا اگر میزان جرم و رسوبات زیاد است با اسکاج و مقداری شوینده و یک برس آن را تمیز کنید. استفاده از محلول های جرم گیر مخصوص توالت فرنگی هم یک انتخاب عالی برای تمیز کردن فلاش تانک محسوب می شود. البته می توانید از تمیزکننده های خانگی همچون سرکه سفید رقیق شده هم استفاده کنید. در این روش باید دو لیتر سرکه را داخل مخزن بریزید و اجازه دهید یک یا دو ساعت بماند، سپس به وسیله برس یا اسکاج جرم ها را پاک کنید.

 

تمیز کردن قطعات داخلی فلاش تانک

برای تمیز کردن فلوتر، شیر پرکن و سایر قطعات داخلی فلاش تانک می توانید از یک دستمال تمیز استفاده کنید.

 

شستشوی فلاش تانک

شما می توانید با استفاده از یک سطل آب، داخل مخزن را بشویید. البته می توانید از محلول ضدعفونی کننده رقیق شده هم استفاده کنید. بعد از شستشو تمام سطوح داخل مخزن را با دستمال تمیز پاک کنید.

 

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

 

بستن درب مخزن

بعد از شستشو و تمیز کردن فلاش تانک از بسته شدن درب مخزن به طور کامل اطمینان حاصل کنید. سپس شیر فلکه آب ورودی را باز کنید. بهتر است چند بار سیفون را تخلیه کنید تا از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. چند روش برای تمیز کردن فلاش تانک با تمیزکننده های خانگی

 

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یک پاک کننده ملایم و طبیعی محسوب می شود و برای تمیز کردن لکه ها و جرم های داخل فلاش تانک کاربردی است. در این روش ابتدا نصف پیمانه جوش شیرین را داخل مخزن بریزید و سپس یک لیتر سرکه سفید را به جوش شیرین اضافه کنید. مشاهده خواهید کرد که مخلوط سرکه و جوش شیرین شروع به کف کردن می کند. صبر کنید تا مخلوط به مدت 30 دقیقه داخل مخزن بماند. سپس به وسیله اسکاج و برس، جرم و رسوبات داخل مخزن را پاک کنید. در ادامه مخزن را با آب تمیز بشویید و درب مخزن را ببندید و شیر فلکه آب را باز کنید.

 

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

 

استفاده از لیمو

لیمو جزء تمیزکننده های طبیعی و اسیدی محسوب می شود و برای جرم گیری و سفید کردن داخل فلاش تانک مناسب است. در این روش یک لیمو را به دو نیم تقسیم کنید. با قسمت برش خورده لیمو رسوبات داخل مخزن را پاک کنید. بهتر است آب لیمو به مدت 15 الی 20 دقیقه داخل مخزن باقی بماند سپس مخزن را با آب تمیز بشویید. استفاده از تمیزکننده های طبیعی مقرون به صرفه است چون همواره در دسترس هستند. همچنین برای محیط زیست و سلامتی انسان ایمن و بی خطر محسوب می شوند.

 

نکات مهم جهت تمیز کردن و شستن فلاش تانک

برای تمیز کردن فلاش تانک بهتر است از مواد شوینده اسیدی و قوی استفاده نکنید چون احتمال آسیب به قطعات داخلی فلاش تانک وجود دارد. همچنین برای پاک کردن جرم و رسوبات داخل مخزن از ابزار تیز و برنده استفاده نکنید. با انجام یکسری اقدامات ساده می توانید از کثیف شدن فلاش تانک جلوگیری کنید. به طور مثال از قرار دادن دستمال کاغذی در داخل توالت فرنگی خودداری کنید. همچنین از تخلیه اشیاء غیرضروری در سیفون جلوگیری کنید و از فیلتر آب برای ورود آب به فلاش تانک استفاده کنید.

 

نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

 

مزایای تمیز کردن فلاش تانک

با تمیز کردن و شستن مرتب فلاش تانک خبری از بوی نامطبوع نخواهد بود. همچنین با بررسی منظم فلاش تانک از عملکرد صحیح سیفون مطمئن بوده و مانع انسداد لوله ها می شوید. با رعایت این موارد می توانید انتظار افزایش طول عمر فلاش تانک را داشته باشید. توصیه می کنیم که حداقل هر شش ماه یکبار فلاش تانک را به طور کامل تمیز کنید.

 

جمع بندی

با تمیز کردن مداوم و منظم فلاش تانک نه تنها از تجمع رسوبات و جرم جلوگیری می کنید بلکه به سلامت و حفظ بهداشت محیط کمک می کنید. فلاش تانک های مدرن به گونه ای طراحی شده اند که از مصرف بی رویه آب جلوگیری می کنند.

درج نظر
مدیران سایت در اسرع وقت پاسخگوی تمامی درخواست های شما خواهند بود.
امتیازات دریافتی این مقاله :
Vector 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک

تمامی متن مقاله نحوه شستن و تمیز کردن فلاش تانک را می توانید به صورت pdf و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد.

دانلود فایل صوتی - 5.87 MB دانلود پی دی اف - 749.14 KB
آخرین مقالات